top of page

Święto Patrona z wielkopolskim akcentem narodowego Wieszcza

Stoisz spiżowy na ziemi, która nie jest ze spiżu. Jest słabością i cieniem, ale ty blaskiem swych pieśni czynisz ją gwiazdą.

Leopold Staff „Pomnik Mickiewicza” (1954)

Tegoroczne obchody Święta Patrona rozpoczęły się 1 października 2019 roku podczas pobytu młodzieży i nauczycieli we wrocławskim Muzeum Pana Tadeusza. To wyjątkowe miejsce ukazało zwiedzającym rangę dzieła narodowego Wieszcza w zmieniającej się rzeczywistości historycznej i kulturalnej.

Drugim wydarzeniem propagującym Tradycje Mickiewiczowskie był Konkurs Humanistyczny pt. „Romantyczna biografia poety”, przeprowadzony 9 grudnia w bibliotece szkolnej. Najważniejsze wydarzenie hołdujące postać Adama Mickiewicza odbyło się 12 grudnia. Podczas podniosłej akademii z udziałem zaproszonych gości, uczniowie klas pierwszych złożyli uroczyste ślubowanie.

Poznaliśmy także laureatów tegorocznego konkursu polonistycznego i wsłuchaliśmy się w poetycko - muzyczną ucztę duchową za sprawą aktorów szkolnego teatru „Adamus” i zespołu wokalno –instrumentalnego „Postscriptum”.

Fragmenty dzieł Adama Mickiewicza zaprezentowali: „Oda do młodości” - Błażej Kordiak, Zuzanna Jadach, Łukasz Goliczewski i Klaudiusz Zieliński; „Konrad Wallenrod” - Ada Figiel i Kacper Hryń; „Pan Tadeusz” - Kamil Błażejewski, Maja Oporowicz; „Dziady cz.III - Kacper Trzpil; „Czaty” - Stanisław Mielczarek; „Stepy Akermańskie - Xaver Tabaka, a w rolę Wieszcza wcielił się Kacper Adutis. Zespół „Postscriptum” wykonał piosenkę „Miejcie nadzieję”, a utwór muzyczny „The Power to love” duet Klaudia Łopuszyńska i Natalia Maczuga. Program przygotowali pan Maciej Kostyk i pani Alicja Sajdak.

W konkursie główne nagrody zdobyli: I miejsce – Oskar Iwanowski, II miejsce – Hubert Krzywiec, III miejsce ex equo Wiktoria Polak i Maria Gezela, a wyróżnienia otrzymali: Oliwia Ślusarczyk, Maria Szabłowska, Patryk Małachowski, Maria Hołtra i Aleksandra Wójcik.

W uroczystości wzięło udział wielu gości: Starosta Górowski pan Kazimierz Bogucki, Sekretarz Powiatu Górowskiego pan Miłosz Czopek, naczelnik Wydziału Oświaty pani Malwina Chruścicka, radni powiatowi, pan Grzegorz Aleksander Trojanek i Ryszard Pietrowiak. Gościem honorowym była była nauczycielka języka polskiego i łaciny, propagatorka idei mickiewiczowskich w szkole pani Janina Wlaźlak.

Kolejną „Księgą” obchodów Święta Patrona Szkoły był popołudniowy wyjazd stuosobowej grupy uczniów, nauczycieli, pracowników administracji i obsługi Liceum Ogólnokształcącego oraz Szkoły Podstawowej nr 3 w Górze do Poznania.

O godz. 18.00 młodzież wraz z opiekunami udała się pod pomnik Adama Mickiewicza. Symboliczną wiązankę kwiatów w hołdzie Wieszczowi złożyła dyrektor szkoły pani Magdalena Mielczarek, wicedyrektor pan Mirosław Wesołowski oraz tegoroczny maturzysta - Kacper Adutis. Kulminacyjnym punktem tegorocznego wyjazdu do stolicy Wielkopolski był pobyt w Teatrze Nowym i obejrzenie nowatorskiej inscenizacji „Dziadów” w reżyserii Radosława Rychcika. Spektakl okazał się magicznym i przekonującym przekazem artysty w obronie równości, braterstwa i tolerancji. Od pierwszej minuty, gdy na scenie pojawił się Guślarz - Joker, przedstawienie urzekło górowską publiczność niesamowicie odważną wizją narodowego mitu - legendy Mickiewicza. Po występie cała obsada przedstawienia otrzymała gromkie brawa i kwiaty od aktorów teatru „Adamus”. Uczestnicy czwartkowego wyjazdu, pełni artystycznych wrażeń, późnym wieczorem wrócili do Góry.

Fot. Maciej Kostyk, Tomasz Woźniczka i Jakub Wittchen.


Polecane artykuły

Ostatnio dodane

bottom of page