top of page

Polecane artykuły

Maciej Kostyk Profesorem Oświaty


Minister Edukacji Narodowej nadała honorowy tytuł Profesora Oświaty Maciejowi Kostykowi nauczycielowi Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Górze

Kim jest Profesor Oświaty? Profesor oświaty to tytuł honorowy nadawany na podstawie ustawy Karta Nauczyciela. Nadaje się go nauczycielowi dyplomowanemu, posiadającemu co najmniej 20-letni okres pracy w zawodzie nauczyciela, w tym co najmniej 10-letni okres pracy jako nauczyciel dyplomowany oraz znaczący i uznany dorobek zawodowy. Wnioski o nadanie tytułu składają organy sprawujące nadzór pedagogiczny do Kapituły do Spraw Profesorów Oświaty. Kapituła dokonuje oceny merytorycznej wniosków. Kapituła do Spraw Profesorów Oświaty ocenia dorobek zawodowy kandydata, biorąc pod uwagę w szczególności : 1. Jakość pracy prowadzonej z uczniami, w tym:

  • osiągnięcia dydaktyczne lub wychowawcze w pracy z uczniami, w tym osiągnięcia w pracy z uczniami niepełnosprawnymi lub z uczniami zagrożonymi niedostosowaniem społecznym,

  • wyniki uczniów nauczyciela uzyskiwane ze sprawdzianu przeprowadzanego w ostatnim roku nauki w szkole podstawowej, egzaminu przeprowadzanego w ostatnim roku nauki w gimnazjum, egzaminu maturalnego oraz egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe,

  • osiągnięcia uczniów nauczyciela uzyskiwane w konkursach, turniejach i olimpiadach.

2. Pozytywne oddziaływanie na nauczycieli, w tym:

  • stwarzanie swoją postawą wzorca nauczyciela i wychowawcy,

  • dzielenie się z innymi nauczycielami swoją wiedzą i doświadczeniem zawodowym,

  • pełnienie funkcji doradczych lub eksperckich w systemie oświaty, systemie pomocy społecznej lub postępowaniach w sprawach nieletnich.

3. Wysoki poziom kultury pedagogicznej kandydata, w tym:

  • wybitną umiejętność prowadzenia dialogu z uczniami, rodzicami oraz nauczycielami,

  • umiejętność stawiania wymagań mobilizujących uczniów do pracy nad własnym rozwojem,

  • wysoki poziom kultury języka.

Kapituła bierze także pod uwagę szczególne osiągnięcia kandydata związane

z wykonywaniem zawodu nauczyciela, takie jak:

  1. Opracowanie własnego programu wychowania przedszkolnego lub programu nauczania cieszącego się uznaniem nauczycieli.

  2. Uznany dorobek zawodowy potwierdzony Medalem Komisji Edukacji Narodowej, nagrodami ministra, kuratora oświaty lub organów prowadzących szkoły i placówki.

  3. Znaczący udział w przygotowaniu zawodowym przyszłych nauczycieli.

  4. Publikacje dotyczące oświaty i problematyki edukacyjnej.

Tytuł honorowy profesora oświaty, na wniosek Kapituły nadaje Minister Edukacji Narodowej.

Kim jest Profesor Oświaty - Maciej Kostyk?

Maciej Kostyk jest nauczycielem, który z ogromną pasją organizuje pracę dydaktyczno-wychowawczą, zaszczepiając w młodych ludziach miłość do literatury i sztuki. Jego relacje z uczniami nie ograniczają się do „załatwiania spraw formalnych”. Swój zawód postrzega jako szczególną misję. Patrząc na młodzież z pozycji wychowawcy stara się zrozumieć ich problemy w trudnym okresie adolescencji (dojrzewania). W ciągu 25 lat pracy zrealizował kilkadziesiąt artystycznych przedsięwzięć, w których wzięło udział kilka tysięcy osób w kraju i za granicą. W 1992 r. podejmując pierwszą pracę w Szkole Podstawowej im. hm. Floriana Marciniaka w Gołębinie Starym postanowił wzbogacić dydaktyczno-wychowawczy proces kształcenia dzieci z terenów wiejskich poprzez ich zachęcenie do udziału w zajęciach teatru „Liliputany”. Prezentacja spektakli na festiwalach i profesjonalnej scenie Teatru Animacji w Poznaniu okazały się skuteczną metodą na przełamanie wielu kompleksów.

W 1999 r. założył teatr „Adamus” skupiający młodzież licealną. Do tej pory w kilkudziesięciu – autorskich spektaklach i montażach słowno-muzycznych wystąpiło ogółem przeszło 2000 osób. Uczniowie przygotowywani pod kierunkiem polonisty zdobyli ponad 90 głównych nagród indywidualnych i zespołowych w wojewódzkich, międzywojewódzkich, ogólnopolskich oraz międzynarodowych finałach prestiżowych konkursów literackich, recytatorskich, teatralnych i muzycznych. Z powodzeniem występowali na deskach krakowskiego Teatru Groteska, Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, Teatru Lalek we Wrocławiu. Uczestniczyli w Ogólnopolskich Zjazdach Szkół Mickiewiczowskich w Olsztynie i Ciechanowie zdobywając czołowe lokaty w konkursach oraz nagrody publiczności. Niektóre występy były wielką nobilitacją, np. podczas warszawskich koncertów promującym Młode Talenty pod patronatem Krzysztofa Pendereckiego (TV Polonia), Przeglądu Piosenki Kabaretowej, rejestrowanego w studiu TVP, Dolnośląskiego Konkursu o Laur Złotego Pióra „My Polacy My Dolnośląscy” (TVP 3 Wrocław), Dolnośląskiego Festiwalu Teatralnego „Pan Tadeusz Live” (TVP Polonia, TVP Kultura), Międzynarodowego Konkursu Poetyckiego „Baczyniak” w Nowej Soli oraz trzech Koncertów Galowych Międzynarodowego Konkursu Artystycznego w Turku (TVP 3 Poznań).

W 2001 roku Maciej Kostyk zainicjował i koordynował organizację Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego „Adamus” - poświęconego twórczości Adama Mickiewicza. W eliminacjach trzynastu edycji konkursu uczestniczyło przeszło 1800 osób. Natomiast w zmaganiach finałowych wystąpiło ponad 300 pasjonatów żywego słowa z różnych stron Polski, a także Białorusi. Zwieńczeniem przesłuchań, warsztatów oraz okolicznościowych wystaw były reżyserowane przez nauczyciela Koncerty Galowe, w których uczestniczyła młodzież wraz z nauczycielami i znanymi aktorami, W opinii wielu osób wspierających „Adamusa” poprzez patronaty honorowe czy przekazywane nagrody, m.in. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz Bronisława Komorowskiego, Kardynała Henryka Gulbinowicza, aktorki Anny Seniuk, pisarki, a zarazem Mistrzyni Mowy Polskiej – Barbary Wachowicz, coroczne przedsięwzięcie było inspiracją do poszukiwania w poezji Wieszcza uniwersalnych wartości etycznych oraz miłości do „Kraju lat dziecinnych”.

W 2003 r. Maciej Kostyk powołał „Stowarzyszenie Żywych Poetów”, które do tej pory wydało kilka tomików poetyckich, zawierających wiersze uczniów, nauczycieli, absolwentów liceum i zaprzyjaźnionej ze szkołą, niepełnosprawnej poetki Ewy Wierzbińskiej. W trakcie wieczorów poetyckich dominował nastrój zadumy i radości z możliwości wysłuchania własnych tekstów. W 2006 r. był pomysłodawcą nagrania płyty z literacko-muzyczną twórczością młodzieży. Całkowity dochód z jej sprzedaży został przeznaczony na rzecz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Wąsoszu i Ośrodka Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych w Jastrzębiej.

Nauczyciel przywiązuje dużą wagę do pielęgnowania ojczystego języka. Przez kilka lat doskonalił własny warsztat językowy zarówno podczas zajęć na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, jak i Uniwersytecie Wrocławskim. Podczas zajęć z wybitnymi aktorami sen polskich Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie poznawał tajniki techniki mowy, impostacji (ustawienia głosu) oraz interpretacji utworów literackich, które w znaczący sposób wpłynęły na tworzone przez niego metody zastosowania „Dramy - jako aktywizującej metody pracy”. Wykorzystuje ją nie tylko na lekcjach, ale również w trakcie międzynarodowych warsztatów integracyjnych dla dzieci i młodzieży z Czech, Słowacji, Włoch i Niemiec.

Maciej Kostyk dąży do tego, aby wszyscy nauczyciele pielęgnowali piękno języka ojczystego nie tylko na lekcjach, ale także w trakcie różnorodnych przedsięwzięć, m.in. Ogólnopolskich Akcjach Narodowego Czytania. Wysoki poziom kultury języka dotyczy również uczniowskich prac konkursowych, które powstały pod jego kierunkiem i zostały zamieszczone w kilku okolicznościowych publikacjach, m.in. pod redakcją Małgorzaty Ptaszyńskiej oraz prof. dr hab. Jana Miodka. W 2012 r. nauczyciel współpracował z lokalną Telewizją Leszno podczas lektorowania książki pt. „Podróż obcego z Polski do Śląska”. Na prośbę emerytowanej nauczycielki języka polskiego i łaciny Pani Profesor Janiny Wlaźlak chętnie bierze udział w oprawach uroczystych mszy świętych, w trakcie których czyta fragmenty Pisma Świętego oraz interpretuje teksty o charakterze religijnym.


Maciej Kostyk to nauczyciel bardzo mocno nastawiony na drugiego człowieka. Uwrażliwianie młodzieży poprzez niesienie bezinteresownej pomocy osobom niepełnosprawnym, samotnym, przewlekle chorym i uzależnionym postrzega jako prawdziwą lekcję człowieczeństwa. Uświadamiają to sobie wszyscy ci uczniowie, którzy od kilku lat wspólnie ze swoim opiekunem (przeważnie w okresie świąt Bożego Narodzenia) systematycznie odwiedzają placówkę prowadzoną przez Zgromadzenie Sióstr Elżbietanek we Wschowie. W kilkunastu akcjach charytatywnych, wyjazdach i spotkaniach z pensjonariuszami, wzięło udział przeszło 500 osób, w tym spora grupa nauczycieli prowadzących szkolne wolontariaty. W 2015 r. do akcji niesienia pomocy włączyli się pedagodzy z zaprzyjaźnionej szkoły w Herzbergu.

W 2008 r. w odpowiedzi na konkurs Kuratorium Oświaty we Wrocławiu – dotyczący opracowania koncepcji najciekawszego przedsięwzięcia w oparciu o „Mois de l`Autre” („Miesiąc Innego Człowieka”), opracował projekt mający na celu edukację i uwrażliwienie młodzieży na sprawy tolerancji, poszanowania innych, kształtowania postaw obywatelskich oraz walkę przeciwko rasizmowi i wszelkim przejawom dyskryminacji. Zwieńczeniem kilkumiesięcznych działań, podejmowanych przez licealistów, była dwukrotna wizyta w Parlamencie Europejskim, a punktem kulminacyjnym widowisko muzyczno-teatralne pt. „Donosy rzeczywistości” w reżyserii Macieja Kostyka, ukazujące problem poszanowania innych. Spektakl rejestrowany przez TV France w języku angielskim, niemieckim, francuskim i polskim został zaprezentowany przeszło tysięcznej widowni w mieście Colmar 2 kwietnia 2009 r.

W pracy dydaktycznej nauczyciel dąży do tego, aby w trakcie egzaminu dojrzałości młodzież osiągała najwyższe wyniki w ramach swoich możliwości. Sporo wolnego czasu poświęca najsłabszym wychowankom. W ostatnich latach uczniowie Macieja Kostyka uzyskali lokaty powyżej średniej województwa dolnośląskiego. Wielu maturzystów dostaje się na wymarzone studia, dzięki wysokim wynikom poziomu rozszerzonego. W ramach pełnienia funkcji egzaminatora OKE we Wrocławiu organizuje warsztaty oraz bezpłatne szkolenia dla uczniów i nauczycieli z zakresu „Nowej Matury”. Pełniąc funkcję doradcy metodycznego języka polskiego w Powiatowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Poradnictwa Psychologiczno-Pedagogicznego w Górze podejmuje wiele działań innowacyjnych. Współpracuje z różnymi instytucjami i organizacjami edukacyjnymi. Pełni funkcję koordynatora i przewodniczącego Jury różnorodnych konkursów humanistycznych. Zainteresowanym nauczycielom udostępnia autorskie scenariusze lekcji języka polskiego, zajęć wychowawczych i spektakli teatralnych. Wygłasza prelekcje na temat twórczości Adama Mickiewicza, Aleksandra Fredry, Stanisława Wyspiańskiego, Tadeusza Różewicza w szkołach i instytucjach kulturalno – oświatowych. Swoją zawodową postawą inspiruje nauczycieli do twórczej pracy. Specyfika jego działań polega na skutecznym angażowaniu innych nauczycieli i obsadzaniu ich w roli wykonawców podczas realizacji projektów edukacyjnych. Pedagodzy tworzą wiersze, publicznie czytają fragmenty lektur, śpiewają i recytują. Jako przewodniczący Powiatowego Zespołu Nauczycieli Języka Polskiego – Sieci Współpracy i Samokształcenia prowadzi stronę internetową, na której zamieszcza informacje o najważniejszych przedsięwzięciach polonistycznych wszystkich szkół powiatu górowskiego. W 2015 r. na prośbę nauczycieli opracował i wdrożył program zajęć pt. „Jak poprawnie przygotować ucznia do recytacji tekstów poetyckich i prozatorskich?”. Cieszył się on dużym zainteresowaniem kilkudziesięciu polonistów biorących udział w warsztatach z udziałem uczniów Macieja Kostyka - laureatów Konkursów Ogólnopolskich. Wdrożenie programu przyczyniło się do zwiększenia liczby recytatorów – reprezentujących Ziemię Górowską w Dolnośląskim Turnieju Słowa. O swoich uczniach myśli nie tylko w trakcie nauki w szkole. Przykładem mogą być stałe kontakty utrzymywane z absolwentami, którzy włączają się w szereg działań już jako absolwenci. We wspomnieniach wychowanków nauczyciel postrzegany jest jako osoba obdarzona wielką charyzmą i specyficznym poczuciem humoru, o czym świadczą niebanalne pomysły, takie jak inscenizacja fragmentów „Balladyny” w realistycznej scenerii szkolnego parku, romantyczna noc z „Dziadami” czy zorganizowanie plenerowej inscenizacji „Wesela”. Organizuje rajdy, spływy kajakowe, wędrówki szlakiem bohaterów literackich. Dla uczniów, rodziców i nauczycieli zorganizował ponad 60 cyklicznych wyjazdów na spektakle teatralne prezentowane we Wrocławiu, Legnicy i Poznaniu.

Od 2003 r. podopieczni Macieja Kostyka czterokrotnie otrzymali stypendia Fundacji Edukacji Międzynarodowej i Samorządu Województwa Dolnośląskiego przyznane przez Kapitułę Dolnośląskiej Rady Wspierania Uzdolnień. W 2014 r. jeden z uczniów został nominowany do Nagrody Dolnośląskiego Kuratora Oświaty „Orzeł Dolnośląski”. Doceniono go za międzynarodowe i ogólnopolskie osiągnięcia sportowe, matematyczne, humanistyczne, a także występy sceniczne u boku aktora Jerzego Zelnika. Kilkoro absolwentów Macieja Kostyka ukończyło studia doktoranckie na prestiżowych uczelniach w kraju i za granicą. Dwoje absolwentów, byłych aktorów szkolnego teatru, występuje na deskach najstarszych scen polskich, m.in. Teatru Narodowego w Warszawie.

W życiu prywatnym wielką pasją Macieja Kostyka jest śpiewanie. Chętnie wykorzystuje swoje muzyczne kwalifikacje zawodowe w trakcie prób nauczycielskiego chóru „Pro Bono”, do którego należy od kilku lat. Wspólnie z chórzystami uświetnia najważniejsze uroczystości lokalne. Ponadto lubi ogrodnictwo, dlatego chętni uczniowie kilkakrotnie projektowali i pielęgnowali obszary zielone wokół budynku liceum, sadzili nowe drzewa, krzewy i byliny. Za zaangażowanie, wrażliwość na ludzką krzywdę, życie dla innych, przede wszystkim swoich uczniów, skuteczne zaszczepianie w nich różnorodnych pasji został odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi (2001 r.), Medalem Komisji Edukacji Narodowej (2004 r.) oraz Medalem Srebrnym Za Długoletnią Służbę (2013 r.). Był wielokrotnie nagradzany przez Dyrektorów Szkoły, Starostów Górowskich i Burmistrza Góry. W 2005 r. został uhonorowany Nagrodą Dolnośląskiego Kuratora Oświaty. Z kolei w 2008 r. otrzymał Nagrodę Ministra Edukacji Narodowej.

W 2006 r. dzięki zgłoszeniu wysłanemu przez uczniów, został zakwalifikowany do Dolnośląskiego Konkursu o Tytuł Najlepszego Belfra. W finale plebiscytu, organizowanego przez Gazetę Wrocławską – Słowo Polskie oraz Telewizję Wrocław, która rejestrowała metody pracy nauczyciela podczas lekcji i zajęć pozalekcyjnych, okazał się bezkonkurencyjny, co zaowocowało przyznaniem zaszczytnego tytułu „Superbelfra”. We wrześniu 2009 r. został nominowany do tytułu „Nauczyciel Roku”, w konkursie organizowanym przez „Głos Nauczycielski” i Ministerstwo Edukacji Narodowej. Podczas finałowej gali na Zamku Królewskim w Warszawie odebrał pamiątkowy dyplom, a Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza otrzymało miano „Szkoły na Medal”.

Ukoronowaniem dotychczasowej pracy stało się przyznanie w 2016 r. szczególnego wyróżnienia jakim jest nadanie przez Ministra Edukacji Narodowej tytułu honorowego Profesora Oświaty.


Uroczyste obchody Dnia Edukacji Narodowej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z udziałem Premier RP Beaty Szydło i Minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej.

Warszawa, 14 października 2016 r.




Ostatnio dodane

 
Gimnazjum Dwujęzyczne w Górze

 

bottom of page