top of page

Polecane artykuły

Wieczór wspomnień

„Przeszłość zachowana w pamięci staje się częścią teraźniejszości”

T. Kotarbiński

Listopad to czas zadumy i wspomnień, a także okazja powrotu do przeszłości. Opowieści sprzed kilkudziesięciu lat są bogactwem wiedzy o czasach minionych, zwłaszcza dla młodych ludzi. Dzięki nim mogą poznać historię swojej rodziny i regionu, w którym mieszkają. Taką okazją do cofnięcia się w czasie o 70 lat i poznania życia pierwszych osadników w naszym regionie był Wieczór Wspomnień. Zorganizowały go Wójt Gminy Niechlów Beata Pona i dyrektor Zespołu Szkół w Sicinach Aneta Juska. W dniu 22 listopada kilkudziesięciu mieszkańców Sicin przybyło do świetlicy wiejskiej, aby uczestniczyć w tym niecodziennym wydarzeniu.

O historii gminy i życiu jej mieszkańców „opowiadały” odczytane fragmenty prac złożonych w ramach konkursu „Ocalić od zapomnienia – osadnictwo w gminie Niechlów”. Dzięki wzruszającym, pełnym niezwykłych przeżyć wspomnieniom zgromadzeni mogli przenieść się w trudną, wojenną i powojenną rzeczywistość i poznać codzienne, życie ludzi z naszego regionu. W atmosferę tamtych czasów, poprzez odczytanie relacji i wspomnień osadników, przenieśli zgromadzonych dzieci i zaproszeni goście. Gościem specjalnym wieczoru był Zbigniew Waleryś, aktor filmowy i teatralny, grający między innymi w filmach „Quo Vadis”, „Pianista”, „Papusza”. Gośćmi spotkania byli także: Maciej Kostyk, polonista z górowskiego LO, który w 2016 roku otrzymał tytuł Profesora Oświaty nadany przez MEN oraz polonistki Gimnazjum nr 1 w Górze panie Barbara Podwińska-Bućkowska i Małgorzata Stolarczyk.

Wieczór wspomnień wzbogaciły występy dzieci ze szkoły podstawowej. Były wiersze, piosenki wykonane przez najmłodszych uczniów i chór szkolny „Wesołe Chochliki” oraz tańce mażoretkowe. Z pięknym, wzruszającym repertuarem wystąpił również nauczycielski zespół „Belfer”.

Wieczór Wspomnień był dla wszystkich ciekawą lekcją historii, zwłaszcza dla młodszego pokolenia, a także lekcją wychowawczą uczącą szacunku dla przodków i ich losów. Dostarczył ciekawych informacji o naszym regionie i zamieszkujących go ludziach, tym wspanialszych, gdyż opartych na przeżyciach i bezpośrednich doświadczeniach mieszkańców.


Ostatnio dodane

 
Gimnazjum Dwujęzyczne w Górze

 

bottom of page