top of page

Polecane artykuły

Recytatorki Teatru „Adamus” zachwyciły międzynarodową publiczność.

Uczennice Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Górze - Anita Kowalczyk, Estera Orłowska (Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza) oraz Weronika Jończak i Maja Oporowicz (Gimnazjum Dwujęzyczne) zdobyły główne nagrody podczas VIII Międzynarodowego Konkursu Artystycznego im. Włodzimierza Pietrzaka.

Finałowa Gala połączona z wręczeniem nagród oraz otwarciem wystawy pokonkursowej odbyła się 25 lutego w auli Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Turku. Konkurs powstał kila lat temu z inicjatywy Macieja Koniecznego, przewodniczącego Rady Oddziału „Civitas Christiana”, a jego głównym celem jest przede wszystkim propagowanie twórczości Włodzimierza Pietrzaka - poety, krytyka literackiego, publicysty, żołnierza poległego w Powstaniu Warszawskim. Patronat honorowy nad tegoroczną edycją sprawowali m.in. Ryszard Czarnecki, Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego, Jego Ekscelencja Arcybiskup Wojciech Polak, Metropolita Gnieźnieński, Prymas Polski i Elżbieta Leszczyńska, Wielkopolski Kurator Oświaty. O prestiżu przedsięwzięcia świadczy fakt, że w dotychczasowych zmaganiach konkursowych, podzielonych na trzy kategorie: fotograficzną, plastyczną oraz recytatorską uczestniczyło kilka tysięcy dzieci i młodzieży. Również i w tym roku do walki o najwyższe laury stanęło wielu młodych artystów z Polski, Kazachstanu, Ukrainy, Litwy, Stanów Zjednoczonych , których oceniało Jury złożone m.in. z wykładowców Wydziału Pedagogiczno - Artystycznego w Kaliszu, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi.

W zmaganiach recytatorskich wzięło udział przeszło czterdziestu mistrzów „żywego słowa”. W kategorii szkół gimnazjalnych I miejsce przyznano Weronice Jończak, II - Mai Oporowicz. Z kolei w kategorii szkół ponadgimnazjalnych I miejsce otrzymała Anita Kowalczyk, III - Estera Orłowska. Podczas oficjalnego otwarcia Koncertu Galowego powitano wszystkich dostojnych gości i zaproszono do wysłuchania wiersza pt. „Zbłąkane słowa” w wykonaniu Anity Kowalczyk, która zachwyciła Jury ekspresją, prawdą sceniczną i niezwykle oryginalną interpretacją tekstu. Podczas finałowej gali, rejestrowanej przez TVP 3 Poznań, wystąpiła także Weronika Jończak, którą nagrodzono za wiarygodność przekazu artystycznego i dojrzałość sceniczną. Górowskie recytatorki, podobnie jak w poprzednich edycjach, zdominowały konkurs i otrzymały atrakcyjne nagrody, m.in. studyjny wyjazd do Parlamentu Europejskiego w Brukseli, pióro Prezesa Rady Ministrów, pobyt weekendowy w Gdańsku, miniwieżę oraz książki z dedykacjami osób sprawujących patronat honorowy nad konkursem. Po zakończonej uroczystości uczennice ZSO w Górze odebrały zasłużone gratulacje od zaproszonych gości i nauczycieli towarzyszących laureatom w trakcie finałowych zmagań konkursowych. Członkowie Jury w „luźnej” rozmowie z aktorkami szkolnego Teatru „Adamus” wspominali ubiegłorocznych finalistów z Góry, m.in. Aleksandrę Buchar, Weronikę Szymańską i Bartosza Pałkę. Pytali o metody pracy z tekstem, sposoby wyrażania emocji i etapy pracy twórczej. Podkreślając wysoki poziom prezentacji zwrócili się z przesłaniem do nauczyciela języka polskiego: „Niech rozwój młodych ludzi będzie najwspanialszą nagrodą pedagogiczną za trud i poświęcenie, a poszukiwania artystyczne i potrzeba obcowania ze sztuką staną się dewizą życia młodych ludzi”.


Ostatnio dodane

 
Gimnazjum Dwujęzyczne w Górze

 

bottom of page