top of page

Polecane artykuły

Otwarcie pracowni komputerowej

Dnia 8 lutego w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Górze odbyło się uroczyste otwarcie nowej pracowni komputerowej w ramach pilotażowego programu „Informatyczne Zielone Garnizony”. Jest on realizowany przez szkołę od początku bieżącego roku szkolnego przy współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej.

Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Górze jest jedną z dwunastu szkół w Polsce zaproszoną do realizacji tego wspólnego projektu Ministerstwa Obrony Narodowej i Edukacji Narodowej. Zakłada on utworzenie w liceach specjalnych, kierunkowych „Klas Mistrzostwa Informatycznego”, w których uczniowie nauczą się tajników obrony sieci komputerowych przed zagrożeniami i będą mogli ze swojego miejsca zamieszkania pracować zdalnie, przez internet, jako wysokiej klasy specjaliści od cybeprzestrzeni. Docelowo uczniowie objęci wspólnym projektem MON i MEN mają stawać się w przyszłości pracownikami wojska.

Na tą szczególną uroczystość przybyło wielu znakomitych gości: Wizytator Wydziału Nadzoru Kształcenia Podstawowego i Specjalnego Kuratorium Oświaty we Wrocławiu Pan Jan Głowa, Starosta Górowski Pan Piotr Wołowicz, Wicestarosta Powiatu Górowskiego Pan Paweł Niedźwiedź, Skarbnik Powiatu Górowskiego Pan Wiesław Pospiech, Komendant Wojskowej Komisji Uzupełnień w Głogowie Pan pułkownik Piotr Mielniczuk, Radni Powiatu Górowskiego - Pani Teresa Frączkiewicz, Pan Grzegorz Aleksander Trojanek, Pan Kazimierz Bogucki, Pan Mirosław Żłobiński i Pan Ryszard Wawer, Naczelnik Wydziału Oświaty , Kultury, Sportu i Promocji Starostwa Powiatowego Pan Sławomir Bączewski, Dyrektor Powiatowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Poradnictwa Psychologiczno- Pedagogicznego Pan Bernard Bazylewicz, Dziekan Parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Górze ksiądz Henryk Wachowiak, przyjaciel szkoły Pan Zbigniew Witko oraz dyrektorzy jednostek organizacyjnych powiatu górowskiego, dyrektorzy szkół, placówek kulturalno-oświatowych, zakładów pracy oraz nauczyciele i pracownicy oświaty. W uroczystości uczestniczyła młodzież liceum, a w szczególności uczniowie klasy Ia którzy realizują dodatkową specjalizację pod nazwą „Robotyka z automatyką”.

Okolicznościowe przemówienie wygłosiła dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Górze pani Magdalena Mielczarek. W swoim wystąpieniu zaprezentowała genezę oraz główne założenia projektu „Informatyczne Zielone Garnizony”, zwróciła szczególną uwagę na wielość różnorodnych zadań i liczne działania, jakie należało wykonać aby projekt mógł być w szkole realizowany. - „Dzięki różnorodnym formom spotkań w kuratorium oświaty oraz departamencie edukacji w Warszawie, szkoła po złożeniu odpowiedniego wniosku i pełnej dokumentacji została zakwalifikowana do projektu” - podkreśliła z dumą dyrektor ZSO w Górze.

Szkoła realizując specjalizację „Robotyka z automatyką” uzyskała z Ministerstwa Obrony Narodowej 100.000 zł na sprzęt informatyczny wysokiej klasy , a w szczególności zakupiono do realizacji programu: zestawy komputerowe mobilne i stacjonarne, drukarkę laserową i drukarkę 3D, urządzenie wielofunkcyjne, tablicę interaktywną, ekran do projektora, projektor multimedialny, materiały do druku 3D, zestawy edukacyjne: Be Creo, El-Go Edu1 i Edu2, mBot wraz z czujnikami i Arduino .

Posiadanie tej klasy sprzęt pozwolił szkole wprowadzić nowatorskie rozwiązania w zakresie nauczania informatyki z zastosowaniem cybernetyki oraz przygotowania młodych specjalistów do podejmowania studiów wyższych w zakresie informatyki oraz wykształcenie wykwalifikowanej kadry informatyków na potrzeby wojska. Istotny jest fakt, że te nowatorskie działania i zadania dydaktyczne wdrażane w Liceum Ogólnokształcącym w Górze wspiera Powiat Górowski, który finansuje dodatkowe godziny zajęć dydaktycznych prowadzonych przez nauczyciela w ramach innowacji pedagogicznych oraz wszelkie wyjazdy na szkolenia i konferencje. Dzięki temu szkoła mogła rozpocząć nauczanie w specjalności, która dotychczas nie była ze względów finansowych osiągalna. Realizacji zadania podjął się nauczyciel z dużym stażem pedagogicznym w zakresie nauczania informatyki i matematyki pan Grzegorz Goździewicz. Aby wdrożyć program w życie Pan Grzegorz uczestniczył w cyklu szkoleń przeprowadzonych przez Wojskową Akademię Techniczną w Warszawie.

Na zakończenie swojego wystąpienia Pani Dyrektor z głębi serca podziękowała za życzliwość, bezinteresowną pomoc oraz współpracę w tworzeniu pracowni informatycznej w ramach programu „Informatyczne Zielone Garnizony” oraz za otwarte serce w realizacji licznych przedsięwzięć dydaktycznych, opiekuńczych, wychowawczych, a także troskę o dobro uczniów i bezinteresowne poświęcenie na wielu płaszczyznach edukacyjnych Panu Wizytatorowi Janowi Głowie, Staroście Górowskiemu Piotrowi Wołowiczowi i Wicestaroście Powiatu Górowskiego Pawłowi Niedźwiedziowi, Skarbnikowi Powiatu Górowskiego Wiesławowi Pospiechowi, Wojskowemu Komendantowi Uzupełnień w Głogowie pułkownikowi Piotrowi Mielniczukowi, Naczelnikowi Wydziału Oświaty Sławomirowi Bączewskiemu, Dziekanowi Parafii św Katarzyny Aleksandryjskiej księdzu Henrykowi Wachowiakowi oraz Panu Zbigniewowi Witko za pomoc w remoncie sali komputerowej.

Wyrazy głębokiego uznania złożyła na ręce koordynatora projektu Panu Grzegorzowi Goździewiczowi oraz nauczycieli zaangażowanych w otwarcie pracowni.

W drugiej części oficjalnego spotkania w auli szkoły Pan Grzegorz Goździewicz przedstawił realizację projektu w klasie informatycznej, zwracając głównie uwagę na fakt, jak ważnym elementem w edukacji jest obecnie wdrażanie młodzieży do nauki programowania i radzenia sobie z obecnymi wyzwaniami nauki. Zaprezentował szczegółowe założenia programu zwrcająć szczególną uwagę na zakupione do celów dydaktycznych zestawy Arduino, roboty i ich oprogramowanie, a także zastosowanie drukarki 3D służącej do wytwarzania części robotów. Przygotowany plan nauczania na trzy lata obejmuje nauczanie w zakresie rozszerzonym następujących przedmiotów: informatyki, matematyki, fizyki oraz innowację pedagogiczną „Informatyczne Zielone Garnizony ze specjalnością „Robotyka z automatyką” w wymiarze po 3 godz. tygodniowo w całym cyklu nauczania. Realizacja tej specjalności odbywa się w nowej pracowni informatycznej, która jak podkreślił Pan Grzegorz spełnia najwyższe standardy do zajęć w zakresie robotyki.

Następnie młodzież z kl. Ia Liceum Ogólnokształcącego realizująca innowację pedagogiczną przedstawiła swoje projekty. Alicja Ciszewska i Anita Słowińska omówiły ogólne informacje dotyczące zastosowania robotów użytkowych w praktyce, Jakub Cieślak zaprezentował zestaw Ultimate Robotkit 2.0 używany do składania robotów, zaś Łukasz Goliczewski przedstawił zasady funkcjonowania robotów modułowych – latających (drony) i pływających typu Airblock.

W drugiej części nastąpiło uroczyste otwarcie pracowni, symbolicznego przecięcia szarfy dokonali: Wizytator Jan Głowa, Starosta Górowski Piotr Wołowicz, dyrektor ZSO Magdalena Mielczarek i uczennice klasy Ia Alicja Ciszewska i Anita Słowińska., zaś uroczystego poświęcenia pracowni dokonał dziekan ks HenrykWachowiak.

Następnie w pracowni odbyła się lekcja otwarta przeprowadzona przez Pana Grzegorza Goździewicza, w trakcie której młodzież z kl. Ia zaprezentowała umiejętności, jakie zdobyli w trakcie dotychczasowej nauki. Zaproszeni na uroczystość goście podziwiali zdolności uczniów z zakresu tworzenia i sterowania robotów oraz programowania wykonywanych przez nie czynności. Zajęcia dały wszystkim pogląd, jakie ogromne zastosowanie mają roboty użytkowe w naszym codziennym życiu i jak warto umieć się nimi posługiwać.

Fot. Natalia Kida


Ostatnio dodane

 
Gimnazjum Dwujęzyczne w Górze

 

bottom of page