„Kto nam dał Niepodległą Polskę?”
Uroczyste podsumowanie obchodów 1 00-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę .
Powstała z grobu na Twe władne słowo
Polska – wolności narodów chorąży.
Pierzchnęły straże, a ponad jej głową
Znowu swobodnie Orzeł Biały krąży.
Alojzy Feliński
6 listopada 2018 r. o godzinie 10.00 w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Górze odbyła się uroczystość podsumowująca Powiatowe Obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę odbywające się pod hasłem „Kto nam dał Niepodległą Polskę?”
Na zaproszenie Starosta Górowskiego Piotra Wołowicza i Wicestarosty Pawła Niedźwiedzia na uroczystość przybyło wielu gości: przewodniczący Rady Powiatu Górowskiego pan Jan Rewers, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Górowskiego pan Ryszard Pietrowiak i radni powiatowi, Burmistrza Góry panią Irenę Krzyszkiewicz reprezentował sekretarz Tadeusz Otto, przewodniczący Rady Miejskiej w Górze pan Jerzy Kubicki oraz radni miasta i gminy Góra, wicestarosta I kadencji pan Krzysztof Łazik, komendant Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Górze pan Krzysztof Panocha, zastępca komendanta Komendy Powiatowej Policji w Górze podinspektor Jacek Gregor, prezes Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Górze kpt. Henryk Adamus, prezes Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego ZOSP RP w Górze pan Andrzej Rękosiewicz, dyrektor Oddziału PKO Bank Polski w Górze pan Zbigniew Woźniak, kierownik PT KRUS w Górze pani Anna Kolibek, dziekan Dekanatu Góra Wschód ks Henryk Wachowiak, dziekan Dekanatu Góra Zachód ks Arkadiusz Wysokiński, proboszcz parafii p.w. św. Wawrzyńca w Czerninie ks Janusz Bobowski, proboszcz parafii p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Pobielu ks Paweł Machała, naczelnicy wydziałów starostwa powiatowego i gminy Góra, dyrektorzy placówek oświatowych, dyrektorzy i kierownicy jednostek organizacyjnych, prezesi i dyrektorzy zakładów pracy, przedsiębiorstw, prezesi stowarzyszeń i fundacji, towarzystw, które działają i służą nam w naszym codziennym życiu, prezesi i przewodniczący związków zawodowych, właściciele firm, artyści, nauczyciele, wychowawcy, młodzież Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zespołu Szkół im. Sylwestra Kaliskiego w Górze, a także mieszkańcy powiatu górowskiego.
W uroczystości wzięły udział poczty sztandarowe Państwowej Straży Pożarnej, Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zespołu Szkół im. Sylwestra Kaliskiego w Górze.
Po wspólnym odśpiewaniu Hymny Narodowego, okolicznościowe przemówienie do zgromadzonej w auli publiczności, wygłosiła dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Górze pani Magdalena Mielczarek. W swoim przemówieniu zwróciła uwagę na istotne znaczenia odzyskania niepodległości w polskiej tradycji historycznej. - „Po stu dwudziestu latach pękają kordony. Wolność, niepodległość, zjednoczenie, własne państwo” - pisał w 1918 r. Jędrzej Moraczewski. Pisał bez wątpienia w wielkiej euforii, w wielkiej euforii Polaka, który doczekał się powrotu wolnej, niepodległej Rzeczypospolitej, powrotu polskiego państwa na mapę Europy i świata, po 123 latach niebytu, po 123 latach zaborów, po 123 latach przelanej krwi, czekania, nadziei, walki, cierpienia. Wolna, Niepodległa, Zjednoczona Polska. Własne Państwo.” - powiedziała dyrektor szkoły przypominając doniosłe dla naszego narodu chwile. Niepodległość była pragnieniem wielu pokoleń Polaków żyjących pod trzema zaborami, świadczą o tym chociażby słowa Adama Mickiewicza, patrona szkoły, który w „Księdze Pielgrzymstwa Polskiego” pisał: „O niepodległość, całość i wolność Ojczyzny naszej – prosimy Cię Panie...”. Przypomniała również ważne postacie, wielkie osobistości tamtych czasów, takie jak, Józef Piłsudski, Ignacy Jan Paderewski, Roman Dmowski, Wincenty Witos, Ignacy Daszyński czy Wojciech Korfanty, które niewątpliwie „dały nam niepodległość”. Odniosła się również do późniejszych, często tragicznych wydarzeń z kart naszej historii, gdy o niepodległość trzeba było walczyć często narażając własne życie.
Natomiast Starosta Górowski Piotr Wołowicz w swoim wystąpieniu zwrócił szczególną uwagę na rolę rodziny oraz szkoły w kształtowaniu postaw patriotycznych.,zwracając jednocześnie uwagę na współczesne pojmowanie tego pojęcia.
Po części oficjalnej odbył się koncert pod hasłem „Kto nam dał Niepodległą Polskę?”. W jego trakcie zgromadzona w auli szkoły publiczność podziwiała wspaniały układ choreograficzny w wykonaniu uczniów z Zespołu Szkoła Podstawowa i Przedszkole im. Władysława Reymonta w Witoszycach. Następnie „Marsz Pierwszej Brygady" wykonali uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Bolesława Prusa w Górze oraz Gimnazjum Dwujęzycznego w Górze pod kierownictwem Jolanty Łukasiak. W kolejnej części można było usłyszeć utwory w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Górze - m. in. piosenki: „Taki kraj” i „Niepodległość trudne słowo” oraz wiersze: „Ojczyzna” i „Polsko nie jesteś już niewolnicą”. Uczestnicy uroczystości obejrzeli również film krótkometrażowy pt.„Animowana historia Polski”. Zakończeniem koncertu było wspólne odśpiewanie „Roty”, po czym, krótkie, ale niezwykle emocjonalne w treści przemówienie wygłosił ks Paweł Machała.
Na zakończenie dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Górze pani Magdalena Mielczarek złożyła wszystkim podziękowania za udział w uroczystości zakończenia obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Gorące słowa podziękowania skierowała pod adresem wszystkich osób oraz instytucji, które przyczyniły się do zorganizowania tej uroczystości, a w szczególności: dyrektora Powiatowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli pana Bernarda Bazylewicza,wicedyrektora Zespołu Szkół pana Krzysztofa Szmydyńskiego i nauczycieli Zespołu Szkół im Sylwestra Kaliskiego, nauczycieli i młodzieży Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum Dwujęzycznego na czele z panią Alicją Sajdak, autorki wspaniałej scenografii pani Katarzyny Kaźmierczak, młodzieży Szkoły Podstawowej nr 1 i pani Jolanty Łukasiak oraz dzieci ze Szkoły Podstawowej w Witoszycach.
Fot. Ilona Knuła