top of page

Polecane artykuły

Postkolonialne ujęcie podróżowania - warsztaty świadomej turystyki.

W 2012 roku liczba podróży zagranicznych przekroczyła miliard. Globalny trend podróżniczy jest jednak niemal jednostronny – to mieszkańcy globalnej Północy jadą odpoczywać do krajów globalnego Południa. Rzadko na odwrót. Jednym z jego skutków jest ogromny przyrost wzajemnych powiązań globalnego Południa i globalnej Północy inspirowanych przez pojedynczych turystów. I właśnie od setek milionów indywidualnych turystycznych spotkań zależeć będzie w wielkim stopniu kształt relacji pomiędzy całymi społeczeństwami. Jednocześnie turystyka stała się jedną z największych gałęzi światowej gospodarki. Daje też co jedenaste miejsce pracy na świecie.

Czy wiecie, jaki procent pieniędzy wydawanych podczas wakacji trafia do pracowników i sąsiadów kurortów turystycznych, a jaki wraca na Zachód i dlaczego tak jest? Jak wielki jest wpływ turystyki na przyrodę oraz na sąsiadów turystycznych dzielnic i kurortów? Kto traci a kto zyskuje na wolontariacie turystycznym? Zastanawialiście się kiedyś, jak nasz wizerunek wpływa na mieszkańców odwiedzanych przez nas miejsc? Dlaczego gdy podróżujemy po dalekim świecie tak chętnie wpychamy słodkości w dziecięce rączki, podczas gdy polskim dzieciom nie pozwalamy przyjmować prezentów od nieznajomych? Czy macie patent na to, jak robić zdjęcia podczas podróży, by nie uprzedmiatawiać mijanych ludzi, by nie zamykać ich w filmowych klatkach? Czy zorientowaliście się podczas podróży turystycznymi szlakami, kto jest narratorem waszej turystycznej wyobraźni? A może zastanawialiście się kiedyś nad takim kształtem turystyki, w której tak zwany „tubylec” nie pełni jedynie roli krajobrazu, widoku, ciekawostki czy służącego?

Właśnie…

Powyższe tematy poruszane były przez nas w trakcie dwudniowych warsztatów z post-turystyki, które odbyły się 27 i 28 listopada 2018 roku w naszym liceum. Zajęcia prowadzili z nami Jarosław Ziółkowski oraz Maria Złonkiewicz, edukatorzy i osoby z pasją, a przede wszystkim z krytycznym namysłem podchodzące do zagadnienia turystyki. W trakcie warsztatów oprócz rozmów i refleksji nad proponowanym zagadnieniem zaprojektowali_łyśmy również własną dzielnicę turystyczną.

Szkolenie było częścią projektu post-turysta.pl mającego na celu poszerzenie świadomości polskich turystów i turystek o globalnych współzależnościach i mechanizmach, jakim podlega szeroko pojęte zjawisko turystyki oraz o przyczynach i konsekwencjach zachowań turystycznych. Działanie skierowane jest przede wszystkim do studentek i studentów, młodzieży licealnej, kadry akademickiej, nauczycieli i nauczycielek oraz osób związanych z organizacjami pozarządowymi.

Tegoroczna edycja warsztatów była współfinansowana w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2018 roku.

Galeria


Ostatnio dodane

 
Gimnazjum Dwujęzyczne w Górze

 

bottom of page