W rocznicę stanu wojennego
W nocy z 12 na 13 grudnia 1981, decyzją Rady Państwa wprowadzono stan wojenny.
Powołano Wojskową Radę Ocalenia Narodowego, władzę w kraju przejęło wojsko, działaczy opozycyjnych internowano, zawieszono naukę w szkołach i na uczelniach, wprowadzono cenzurę korespondencji i godzinę milicyjną. Tysiące ludzi było represjonowanych, aresztowano kilkuset członków opozycji demokratycznej, wielu z nich zostało internowanych i umieszczonych w więzieniach bądź miejscach odosobnienia.
Dziś mija 38 lat od tych pamiętnych wydarzeń, warto więc upamiętnić ofiary stanu wojennego.
W Górze z inicjatywy władz gminnych i powiatowych o godz. 15 na placu B. Chrobrego odbyła się uroczystość złożenia kwiatów pod Pomnikiem Wolności. Wśród licznych delegacji byli przedstawiciele Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Górze: dyrektor szkoły pani Magdalena Mielczarek, wicedyrektor pan Mariusz Dziewic, opiekun SU i nauczycielka j. angielskiego pani Edyta Bretsznajder oraz uczniowie Stanisław Mielczarek i Małgorzata Bretsznajder.
Nieco wcześniej uczniowie klasy III Gimnazjum Dwujęzycznego w uczestniczyli w wystawie „Stan Wojenny” zorganizowanej przez Hufiec Pracy w Górze. Młodzież powitała w imieniu organizatora wystawy Komendant Hufca Pracy pani Zofia Świerszcz następnie krótko przypomniała najważniejsze wydarzenia związane z wprowadzeniem stanu wojennego oraz zaprezentowała kilka filmowych miniatur poświęconych temu wydarzeniu. W dalszej części spotkania młodzież uczestniczyła w mini-quizie z nagrodami na temat stanu wojennego w Polsce oraz zwiedziła wystawę. Zgromadzone na niej eksponaty tematycznie nawiązywały do grudniowych wydarzeń z 1981 roku. Większość materiałów pochodziła z prywatnych zbiorów ludzi związanych w tym czasie z „Solidarnością” i przez to represjonowanych. Był też kącik poświęcony górowskim działaczom związku. Duże słowa uznania należą się organizatorowi wystawy za zgromadzenie aż tylu cennych pamiątek. Młodzieży w trakcie wystawy towarzyszyli, wicedyrektor ZSO pan Mariusz Dziewic i nauczyciel historii i wos pan Tomasz Woźniczka, który również podzielił się swoimi osobistymi refleksjami na temat stanu wojennego. Na zakończenie każdy z uczniów otrzymał na pamiątkę „Śpiewnik Stanu Wojennego”.
Ta swoista „żywa” lekcja historii bardzo młodzieży gimnazjalnej się spodobała, bo dzięki niej mogła uzyskać wiele interesujących informacji związanych z wprowadzeniem stanu wojennego w naszym kraju.