top of page

Trzecie spotkanie w ramach międzynarodowego projektu filmowego KINEMA

Spotkanie, będące jednocześnie podsumowaniem dotychczasowych działań w ramach projektu, odbyło się w dniach 24.04 - 28.04.2017r. w niemieckim mieście Osnabrὒck. Po raz kolejny spotkali się nauczyciele i uczniowie ze szkół polskich, francuskich i niemieckich. Zespół Szkół Ogólnokształcących w Górze jest jedną z sześciu szkół z Polski, które biorą udział w tym filmowym projekcie. Na spotkaniu szkołę reprezentowali: Estera Orłowska, Oliwia Morawiecka, Kinga Dębowicz, Marcin Majkowski i jako opiekun Pani Izabela Kucharska, nauczycielka języka niemieckiego w ZSO w Górze.

W poniedziałek 24.04.17 wszyscy uczestnicy projektu rozpoczęli realizację programu. Na początku obejrzeli w kinie film pod tytułem „Znam kogoś kto cię szuka" w reżyserii Julii Kowalski z Andrzejem Chyrą w roli głównej, Julia Kowalski, reżyserka młodego pokolenia, pochodzi z Polski, ale od kilku lat mieszka we Francji. Ogromnym zaszczytem dla wszystkich uczestników była możliwość obejrzenia filmu w jej towarzystwie, a po projekcji wzięcia udziału w dyskusji. Pani Julia opowiadała jak wyglądała praca nad filmem, jakie emocje towarzyszyły jej w trakcie pisania scenariusza, jak wyglądały castingi, odpowiadała również na liczne pytania ze strony młodzieży.

Od wtorku rozpoczęła się właściwa praca nad głównym zadaniem tej części projektu. Uczniowie z grupy w której znaleźli się uczniowie górowskiego ogólniaka, mieli wcielić się w rolę członków komisji etyki, która decyduje o określeniu grupy wiekowej danego filmu, ewentualnym ocenzurowaniu scen. Film Julii Kowalski budzi kontrowersje, wywołuje emocje, stawia wiele pytań. Film ukazuje problemy dorastającej szesnastolatki, która nie daje sobie rady ze swoimi emocjami, jest bardzo zbuntowana, okrutna w stosunku do swoich najbliższych, nie radzi sobie w kontaktach z rówieśnikami, jednocześnie zdobywa pierwsze doświadczenia seksualne. Julia Kowalski przedstawia te sceny bardzo realistycznie, dosłownie i to właśnie budzi wiele kontrowersji.

Członkami komisji byli, przedstawiciel kościoła katolickiego PATER MARCIN VIRGIN (Marcin Majkowski ZSO w Górze), MADAME O. BORDE (przedstawicielka wyzwolonej młodzieży Inga Borde z Niemiec), przedstawicielka Jugedndamt Chantalle (Chantalle Mazarin z Niemiec), LEA BOSKOP przedstawicielka mediów (Lea Bosquet z Francji) oraz ANDRIEN kierowca auta, który spowodował wypadek na skutek szoku (Andrien Lebras z Francji). Zadanie było tym bardziej trudne, iż wszyscy uczestnicy musieli komunikować się oraz odgrywać swoje role w języku obcym.

Jedna z uczestniczek reprezentujących górowski zespól wspomina swój udział w projekcie w następujący sposób:

„Zadaniem naszej grupy było sfilmowanie obrad komisji, która prowadziła dyskusję analizując wybrane sceny z filmu oraz ich wpływ na zachowanie i emocje oglądających, szczególnie nastolatków. Pracowaliśmy w grupach międzynarodowych. Pierwsza część naszej pracy to przede wszystkim tworzenie scenariusza, dobieranie ról, podział obowiązków. kolejny krok to nakręcenie tych scen a w efekcie końcowym zmontowanie filmu. Oprócz zadań filmowych odbywały się również zajęcia integracyjne, dzięki którym mogliśmy poznać lepiej naszych kolegów oraz szkoły i regiony, z których pochodzą. We wtorkowy wieczór spotkaliśmy się na prezentacji, w trakcie której degustowaliśmy przywiezione smakołyki. My poczęstowaliśmy kolegów i koleżanki pysznościami, które otrzymaliśmy dzięki uprzejmości Państwa Bogusława i Przemysława Leśniewskich Runoland Sp. z o.o. polskie produkty spożywcze (ekologiczne) produkowane wg własnych tradycyjnych receptur mające wyjątkowy smak i aromat m.in. pyszne dżemy, Firma RUNOLAND to nie tylko producent zdrowej żywności, ale przede wszystkim marka gwarantująca doskonałe w smaku produkty z warzyw i owoców. Ponadto Pan Jarosław Dariusz Dąsal - Prezes Spółdzielni Mleczarskiej „DEMI” podarował nam swoją szeroką gamę produktów spożywczo- mleczarskich m.in. twarogi śmietankowe, sery żółte, masło. Opowiedzieliśmy kolegom, że wszystkie te pyszności powstają w naszym rodzimym mieście.”

W środę po południu młodzi filmowcy zwiedzili Osnabrὒck, ale i tutaj postawiono przed nimi kolejne zadania. Musieli dotrzeć do wyznaczonych miejsc, odpowiedzieć na pytania oraz zrobić selfi, jako dowód samodzielnej pracy. Zadania, po raz kolejny wykonywane były w grupach międzynarodowych.

Ostatni dzień, czwartek to dzień niesamowitych emocji. Do południa odbywała się wytężona praca nad montażem, a po południu odbyła się prezentacja nakręconych filmów. Wszystkie prezentowane filmy były naprawdę fantastyczne, wykonany został kawał dobrej roboty.

Koniec wieńczy dzieło. Projekt został zakończony, ale pozostało wiele wspaniałych wspomnień. - „Po śniadaniu ruszyliśmy w drogę do domu, smutni bo pożegnaliśmy kolegów, których zdążyliśmy bardzo polubić, bogatsi w nowe doświadczenia zarówno filmowe jak i językowe, pełni nadziei na kolejne spotkania i wspólne projekty”.

Drodzy koledzy, uczcie się języków obcych, mimo że czasami to trudne, mozolne, lecz dzięki temu zdobędziecie szanse na nowe doświadczenia, poznacie świat i będziecie robić ciekawe rzeczy.

Izabela Kucharska, Kinga Dębowicz, Estera Orłowska, Oliwia Morawiecka, Marcin Majkowski.


Polecane artykuły

Ostatnio dodane

bottom of page