top of page

Interdyscyplinarne Warsztaty Naukowe 2019

Interdyscyplinarne Warsztaty Naukowe 2019 pod patronatem Uniwersytetu Wrocławskiego Campus Domasławice, 26-27 września 2019

W dniach 26–27 września 2019 r. w Campusie Domasławice położonym na skraju przepięknej o tej porze roku Doliny Baryczy, odbyły się Interdyscyplinarne Warsztaty Naukowe, nad którymi opiekę roztoczył Uniwersytet Wrocławski. Dzięki inicjatywie Dyrektora Kolegium Międzyobszarowych Studiów Indywidualnych UWr, prof. dra hab. Piotra Chruszczewskiego na warsztatach spotkali się uczniowie trzech szkół średnich Dolnego Śląska, z którymi Uniwersytet podpisał umowę o współpracy. Były to: Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Górze, Społeczne Liceum Ogólnokształcące w Żarach oraz Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Sycowie, które było gospodarzem wydarzenia.

W ciągu dwóch dni uczniowie mogli uczestniczyć w wykładach naukowców z Uniwersytetu Wrocławskiego. Warsztaty otworzył prof. dr hab. Piotr Chruszczewski oraz prorektor Uniwersytetu Wrocławskiego, prof. dr hab. Rafał Wojciechowski z Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii. Następnie wykład pt. „Aminokwasy – Lego życia” wygłosił prof. dr hab. Robert Wieczorek z Wydziału Chemii UWr. Z kolei dr Łukasz Mścisławski, polski prezbiter katolicki, filozof i fizyk, w swoim wykładzie połączył zagadnienia powstające na styku filozofii, matematyki i fizyki. Wieczorem, po wykładach, przy ognisku z kiełbaskami, licealiści mogli wymienić się wrażeniami z całego dnia.

Drugiego dnia z uczniami spotkał się mgr Zbigniew Stańczyk, były pracownik Instytutu Hoovera, Stanford University, USA, który opowiedział uczniom o historii i funkcjonowaniu Uniwersytetu Stanforda, o swojej pracy jako kustosz the Hoover Institution and Library on War, Revolution and Peace, a przede wszystkim utwierdził uczniów w przekonaniu, że talent, kreatywność, osobowość, poparte ciężką pracą otwierają przed nimi świat, w tym najlepsze uniwersytety! Warsztaty zakończył wykład dr Marii Stasiuk z Wydziału Biotechnologii na temat procesów biochemicznych zachodzących w ludzkim mózgu.

Warsztaty umożliwiły młodzieży na interdyscyplinarne, holistyczne spojrzenie na naukę, pogłębienie wiedzy oraz wzajemne poznanie się. Czekamy na następną edycję Warsztatów już za rok.

A co o Interdyscyplinarnych Warsztatach Naukowych sądzą uczestnicy?

Lena: Ciekawie wykłady i jeszcze ciekawsi wykładowcy, a przede wszystkim wartościowi i dojrzali, jak na swój młody wiek ludzie.

Maja: Interdyscyplinarny Obóz Naukowy to doskonała okazja do zgłębiania wiedzy w swoich sferach zainteresowań oraz szansa do poznania wartościowej młodzieży i wykładowców.

Jakub: Było bardzo przyjemnie. Wiele ciekawych wykładów na różne tematy, świetna zabawa, udana integracja z resztą uczniów i do tego niezastąpieni nauczyciele.

Aleksander: Spędziłem bardzo miły czas na warsztatach, nie tylko dowiedziałem się wielu ciekawych rzeczy i poszerzyłem swoje horyzonty, ale także poznałem wielu ciekawych ludzi.

Opiekunami młodzieży w czasie warsztatów byli Agata Figiel z liceum w Górze, Agnieszka Szeliga z SLO w Żarach oraz Leszek Wojteczek z LO w Sycowie.

tekst przygotowany przez gospodarzy Warsztatów: Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Sycowie.

Autorzy zdjęć: prof. dr hab. Piotr P. Chruszczewski, Leszek Wojteczek, Agata Figiel.


Polecane artykuły

Ostatnio dodane

bottom of page