top of page

Zakończenie roku szkolnego 2019/20

26 czerwca zakończył się rok szkolny 2019/20 we wszystkich typach szkół w całym kraju. Był to wyjątkowy czas dla uczniów i nauczycieli. Ze względu na ogłoszony stan epidemiczny w Polsce tradycyjne zajęcia zostały zawieszone, a od 25 marca przystąpiono do zdalnego nauczania. Przejście na system zdalnego nauczania było dużym wyzwaniem. Od dyrektorów szkół wymagało zupełnie nowej organizacji pracy, a od nauczycieli kreatywności oraz wykorzystania innych niż dotychczas metod dydaktycznych. Z kolei uczniowie musieli przyzwyczaić się do nowego sposobu przekazywania wiedzy i uczenia się. Potrzebne było również wsparcie ze strony rodziców oraz ich współpraca ze szkołą. Jednak dzięki zaangażowaniu i determinacji wielu osób, nauka na odległość przebiegała sprawnie i bez większych problemów.

Również dzień zakończenia nauki szkolnej miał zupełnie inny niż w poprzednich latach przebieg. Ze względu na obowiązujące aktualnie przepisy nie było możliwości zorganizowania tradycyjnych akademii z udziałem uczniów, nauczycieli, rodziców i zaproszonych gości.

Dyrektorzy szkół musieli odejść od dotychczasowej formy wręczenia świadectw i przeprowadzić je w nieco skromniejszej formie w sposób zapewniający bezpieczeństwo sanitarno-epidemiologiczne i odpowiednie warunki higieniczne.

W Liceum Ogólnokształcącym w Górze zgodnie z zaleceniem dyrektora szkoły pani Magdaleny Mielczarek, ceremonia wręczenia świadectw i nagród odbyła się w dwóch turach. W trakcie pierwszej z nich o godz. 9:00 świadectwa otrzymali uczniowie klas pierwszych cyklu 3-i 4-letniego natomiast o godz. 10:00 uczniowie klas drugich.

Zakończenie roku to doskonała możliwość podsumowania całego roku pracy szkoły, ze szczególnym zwróceniem uwagi na uzyskane przez młodzież wyników w nauce.

Warto również podkreślić, że wielu uczniów brało udział w olimpiadach i konkursach przedmiotowych, artystycznych, zawodach sportowych, dolnośląskich meczach matematycznych, nie tylko na szczeblu szkolnym, ale również okręgowym, czy ogólnopolskim, reprezentując szkołę na zewnątrz i osiągając spore sukcesy. Lista ich osiągnięć licealistów byłaby na pewno większa, ale ze względu na panujący w kraju stan epidemiczny, wiele olimpiad, konkursów czy zawodów sportowych zostało odwołanych, pewna część z nich zakończyła się na I bądź II etapie, a niektóre odbędą się w późniejszych terminach.

Szkoła otrzymała dotację w kwocie 326.712,50 zł na realizację zadań projektowych m.in. zajęcia realizacji innowacji pedagogicznej – komputyka, zajęcia realizacji innowacji pedagogicznej – robotyka, zajęcia dydaktyczno- wyrównawcze, zajęcia kół zainteresowań, zajęcia rozwijające kompetencje kluczowe, zajęcia realizujące programu „Klasa z ECDL”, zajęcia kursów kwalifikacyjnych EE09 oraz doposażenie szkoły w pomoce dydaktyczne i sprzęt informatyczny niezbędny do realizacji zajęć.

Spora grupa uczniów realizowało też liczne projekty edukacyjne: informatyczno-matematyczne, filmowe, społeczne, profilaktyczne, czytelnicze, sportowe, owocnie rozwijała się też współpraca polsko-niemiecka. W październiku ub. roku gościliśmy młodzież z zaprzyjaźnionej szkoły w Herzberg am Harz.

Uczniowie angażowali się w różnorodne formy działalności, rozwijając swoje umiejętności w kołach zainteresowań oraz szkolnym wolontariacie.

Dzięki współpracy projektowej z Uniwersytetem Wrocławskim młodzież mogła uczestniczyć w wykładach tematycznych, np. dotyczących audiodyskrypcji dzieł sztuki przeznaczonej dla osób niewidomych i niedowidzących, realizować wymianę wiedzy i doświadczeń z wykładowcami polskimi oraz zagranicznymi, brać udział w wyjazdach studyjnych oraz szkoleniach. Wsparciem merytorycznym została objęta również kadra nauczycielska, dzięki czemu korzystała z najnowszych badań i wniosków dotyczących rozwoju uczniów i uczennic na etapie licealnym. Patronat uniwersytecki przekłada się również na współprace z takimi instytucjami, jak Instytut Filologii Angielskiej, Kolegium MSI, Komisja Nauk Filologicznych Oddziału PAN we Wrocławiu.

Z okazji 20-lecia Teatru „Adamus” w auli szkolnej odbyło się przedstawienie sztuki teatralnej pt. „www.odnalezssamegosiebie.com” . W monumentalnym i niezwykle ekspresyjnym spektaklu w reż. Macieja Kostyka wystąpiła liczna grupa uczniów i absolwentów szkoły (w sumie 80 osób).

W grudniu ubr. odbył się, z udziałem zaproszonych gości, koncert kolęd w wykonaniu szkolnego koła wokalnego „Postscriptum”.

Do połowy marca odbyło się też kilka wycieczek i wyjazdów o charakterze turystycznym i dydaktycznym.

Jest to niewątpliwie efekt ogromnej pracy i wysiłku jaki wkładali nauczyciele w rozwój intelektualny i psychofizyczny oraz aktywność społeczną i fizyczną swoich uczniów.

W bieżącym roku szkolnym do klasyfikacji końcoworocznej przystąpiło 166 uczniów liceum, z czego do klas programowo wyższych promocję uzyskało 164 uczniów. Niestety nie wszystkim udało się otrzymać promocję do następnej klasy, nie mniej jednak mają możliwość przystąpienia do egzaminu poprawkowego w sierpniu.

Najwyższą frekwencją w szkole uzyskały: I miejsce: klasa Ia4 – 93,12%, II miejsce: klasa Ia3 - 92,62%, oraz III miejsce; klasa Ic3 – 91,59%. Cieszy fakt, że wśród licealistów znaleźli się uczniowie, którzy bardzo lubią chodzić do szkoły i nie opuścili ani jednego dnia nauki. A byli to: Izabela Onochowska z kl. IIb, Karolina Baranowska z kl. IIb i Mateusz Walencki z kl. IIc.

Najwyższą średnią ocen w roku szkolnym 2019/20 w szkole uzyskała klasa IIa – 4,88, następnie klasa Ib4 – 4,41 oraz klasa Ib3 – 4,33.

Warto podkreślić, że aż 53 uczniów i uczennic w trakcie nauki osiągnęło wysoką średnią, która pozwala im na odbiór świadectwa z wyróżnieniem i nagrody.

A są to: kl. Ia4: Dziewic Martyna – 5,60, Łukaniuk Eliza – 5,47, Figiel Ada – 5,43, Buła Klaudia – 5,27, Satora Aleksandra – 5,27, Niezgoda Kacper – 5,21, Niezgoda Oliwia – 5,07, Ludwiczyński Michał – 4,93, Szewiało Oliwia – 4,93, Szymek Bartosz -4,86; kl. Ib4: Wiśniewska Julia – 5,53, Góral Weronika – 5,33, Maczuga Natalia – 5,20, Gomułka Amelia – 5,15, Siemaszko Julia – 5,07, Sławińska Weronika – 5,00, Tomczyk Martyna – 4,87, Uba Martyna – 4,86; kl. Ia3: Żukow Wiktoria – 5,31, Paszkowska Malwina – 5,20, Biernacka Oliwia – 5,00; kl. Ib3: Toruńska Daria – 5,44, Grochowiak Daria – 5,38, Iskra Julia – 5,06, Polak Wiktoria – 5,00, Mizińska Aleksandra – 4,88, Płóciniak Amelia – 4,88, Twardowska Eliza – 4,86; kl. Ic3: Michalec Hanna – 5,25, Monkiewicz Aleksandra – 4,94, Pona Maria – 4,94, Jankowska Hanna – 4,93; kl. IIa: Trojak Patryk – 5,50, Małachowski Patryk – 5,38, Jurkiewicz Patryk – 5,36, Kalinowski Alex – 5,33, Kajetańczyk Julia – 5,30, Giezek Aleksandra – 5,30, Krzywiec Hubert 5,20, Czopek Patryk – 5,18, Mochol Justyna – 5,00, Lorek Mikołaj – 4,91, Augustyniak Julia – 4,83, Lis Paweł – 4,83, Zielony Bartosz – 4,82, Szabłowska Martyna – 4,80; kl. IIb: Gezela Maria – 5,50, Iwasików Wiktor – 5,00, Baranowska Karolina – 4,90, Iwanowski Oskar 4,89; kl. IIc: Zieliński Klaudiusz – 5,00, Walencki Mateusz – 4,88.

Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego zostali nominowani do prestiżowej nagrody, a mianowicie Stypendium Prezesa Rady Ministrów. Jest to niezwykle cenne wyróżnienie i aby je otrzymać należy uzyskać najwyższą średnią ocen w szkole, otrzymać świadectwo z wyróżnieniem i wykazywać się szeroką gamą uzdolnień. W ramach liceum czteroletniego nagrodę otrzymała Martyna Dziewic z klasy Ia4 (średnia ocen 5,60), a w ramach liceum trzyletniego Patryk Trojak z klasy IIa (śerdnia ocen 5,50). Martyna i Patryk to uczniowie z wysoką kulturą osobistą, ambitni , angażujący się bardzo mocno w życie klasy i szkoły, spełniając swoje zainteresowania i bardzo mocno rozwijający swoje uzdolnienia.

Natomiast w ramach liceum trzyletniego Łukasz Goliczewski - absolwent z klasy IIIa został nominowany do nagrody prestiżowej Stypendium Ministra Edukacji Narodowej.

Nagrodę Starosty Górowskiego za bardzo wysokie wyniki w nauce i wzorowe zachowanie w liceum czteroletnim otrzymała Martyna Dziewic, a w liceum trzyletnim Patryk Trojak i Maria Gezela.

Natomiast Nagrody Dyrektora Szkoły ufundowane przez Radę Rodziców, zostały przyznane wszystkim uczniom, którzy uzyskali na koniec roku szkolnego średnią ocen 5,00 i więcej.

W tym roku szkolnym również została przyznana nagroda w ramach Szkolnego Plebiscytu „Super Uczeń lub Uczennica” w kategorii naukowej, artystycznej i sportowej. Fundatorem nagród była Starosta Górowski pani Anna Kolibek. W kategorii naukowej nagrodę otrzymali Hubert Krzywiec z kl IIa i Maria Gezela z kl. IIb, zaś w artystycznej Ada Figiel z kl. Ia4.

Nagrody wyróżnionym uczniom wręczyli, Starosta Górowski pani Anna Kolibek, Przewodniczący Rady Powiatu Górowskiego pan Ryszard Wawer, Naczelnik Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego w Górze pani Malwina Chruścicka oraz dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Górze pani Magdalena Mielczarek.

Przyznane też zostały nagrody za sukcesy osiągnięte w konkursach i olimpiadach przedmiotowych, konkursach artystycznych i zawodach sportowych na szczeblu centralnym, wojewódzkim i powiatowym. Wyróżnieni też zostali uczniowie za udział w dolnośląskich meczach matematycznych i konkursach informatycznych, występach w kole teatralnym „Adamus”, liczne przedsięwzięcia koła filmowego WONDERLab, i podejmowaniu w szeregu akcji wolontariackich.

Pozostałe świadectwa i nagrody wręczyli wychowawcy poszczególnych klas w wyznaczonych miejscach na terenie szkoły.

Serdeczne podziękowania za wspieranie działań szkoły, za współpracę oraz za pomoc i dobroć serca w realizacji zadań szkoły, otrzymała z rąk dyrektora szkoły pani Magdaleny Mielczarek, Starosta Górowski pani Anna Kolibek i Zarząd Powiatu. Podziękowania za całoroczną, twórczą i efektywną pracę, za cierpliwość i wyrozumiałość, za wspieranie i motywowanie uczniów do nauki otrzymali wszyscy nauczyciele oraz wychowawcy poszczególnych klas: Dorota Giezek, Mariusz Dziewic, Alicja Sajdak, Izabela Kucharska, Maciej Kostyk, Agata Figiel, Wojciech Janicki, Irena Dziamarska i Radomir Miłaszewicz. Serdecznie podziękowania złożyła też pod adresem pracowników administracji i obsługi za prawidłową obsługę szkoły, utrzymywanie porządku i higienicznych warunków pracy.

Podziękowania dyrektor szkoły złożyła też pod adresem rodziców, za partnerstwo, życzliwość i wsparcie, bez którego nawet najbardziej ofiarna praca nauczycieli nie przyniosłaby zamierzonych efektów. W ich imieniu kwiaty i okolicznościowe dyplomy odebrali pani Barbara Skiba - przewodnicząca Rady Rodziców oraz pani Barbara Zagórska – przewodniczącej Rady Szkoły.

Rok szkolny 2019/20 został zakończony, rozpoczęły się wakacje, czas na wypoczynek i zbieranie nowych sił do podejmowania działań w przyszłym roku. Czy uczniowie powrócą we wrześniu do szkolnych ławek, o tym przekonamy się już wkrótce.


Polecane artykuły

Ostatnio dodane

bottom of page