top of page

90. urodziny Pani Profesor Janiny Wlaźlak

Dnia 1 października przypadły 90. urodziny emerytowanej nauczycielki języka polskiego i łaciny Liceum Ogólnokształcącego w Górze Pani Profesor Janiny Wlaźlak.

Szacownej Jubilatce urodzinowe życzenia w imieniu całej społeczności górowskiej oraz LO w Górze złożyli: Starosta Górowski pani Anna Kolibek, Burmistrz Góry pani Irena Krzyszkiewicz i dyrektor LO w Górze pani Magdalena Mielczarek.

Urodzinowe spotkanie u Pani Profesor miało miejsce 5 października i było okazją do wielu wspomnień związanych z długoletnią pracą zawodową w liceum noszącego imię Wielkiego Wieszcza.

Pani Janina Wlaźlak to wyjątkowa postać w całych 75 -letnich dziejach szkoły, wychowawca wielu pokoleń młodzieży, niezwykle zaangażowana w działania na rzecz szkoły i środowiska lokalnego, inicjatorka tradycji mickiewiczowskich Liceum Ogólnokształcącego w Górze.

Pracę w szkole rozpoczęła 1 września 1956 roku jako nauczycielka języka polskiego, łacińskiego i zajęć fakultatywnych, a 31 sierpnia 1989 roku, po 33 latach pracy zawodowej, odeszła na zasłużoną emeryturę. Nigdy jednak nie zerwała kontaktów ze szkołą prowadząc w późniejszym okresie zajęcia z łaciny oraz wielokrotnie goszcząc na wielu okolicznościowych uroczystościach szkolnych m.in. z okazji Święta Patrona, Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego „Adamus”. W trakcie pracy zawodowej prowadziła koła filologiczne, polonistyczne i artystyczne, dzięki którym młodzież mogła pogłębić swoją wiedzę z zakresu literatury oraz rozwijać swoje artystyczne pasje. Przygotowała wiele spektakli i wieczornic poświęconych twórczości Adama Mickiewicza.

Z jej to inicjatywy 18 września 1965 roku nadano Liceum Ogólnokształcącemu imię Narodowego Wieszcza.

Pasjonowała ją też turystyka, była inicjatorką rajdów po Ziemi Górowskiej i do miejsc związanych z pobytem Adama Mickiewicza m.in. pobliskiego Konarzewa oraz licznych obozów wędrownych na terenie całego kraju. Nawiązała też kontakty z muzeami literackimi m.in. w Śmiełowie oraz organizowała spotkania autorskie np. Barbarą Wachowicz. Pod jej kierunkiem uczniowie napisali wiele prac i artykułów o tematyce literackiej, z których część zostało nagrodzonych na szczeblu ogólnopolskim.

Osobiście była autorką licznych publikacji związanych ze szkołą, regionem i twórczością patrona szkoły. Kierowała pracą zespołu redakcyjnego publikacji pt. „50 lat Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Górze” wydanej przez Fundację Pomocy Szkole im. E. Machniewicza z okazji jubileuszu 50- lecia szkoły. O życiu religijnym szkoły opowiada kolejna jej publikacja pt. „Wiara i świadectwo”. Adamowi Mickiewiczowi, jego twórczości oraz kultywowaniu tradycji wieszcza w liceum poświęciła następujące wydawnictwa - „On tak blisko nas przeszedł”, „Tradycje Mickiewiczowskie Liceum Ogólnokształcącego w Górze” oraz „My z niego wszyscy”.

Osobne miejsce stanowią publikacje związane z działalnością parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Górze, okolicznościowa broszura „50 lat powojennej historii parafii pw. św. Katarzyny w Górze” oraz obszerna monografia „Parafia św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Górze”. Jest też autorką 6 artykułów o treści regionalnej , dwóch odczytów pedagogicznych , relacji, monografii i folderów, a także współautorką kalendarzy parafialnych. Spod jej ręki wyszła pierwsza pełna wersja historii Liceum Ogólnokształcącego w Górze, która była drukowana w częściach w „Przeglądzie Górowskim”. Przez 16 lat była opiekunem szczepu ZHP wprowadzając nowe harcerskie rytuały. Pracowała także w zarządzie Wojewódzkim PTTK i PTSM w Lesznie i Zarządzie Oddziałowym PTTK w Górze.

Bez reszty oddana była szkole i młodzieży, jako nauczyciel i wychowawca wprowadzała wiele różnorodnych metod pracy z uczniem. Niezwykle wymagająca, konsekwentna, ale też serdeczna, zawsze uchodziła i do dziś uchodzi za niekwestionowany autorytet. Osobistym przykładem zachęciła wielu uczniów do wyboru zawodu nauczyciela i ukończenia studiów humanistycznych.

W swojej długoletniej pracy zawodowej za działalność na polu dydaktycznym i społecznym była wielokrotnie nagradzana odznaczeniami państwowymi, resortowymi i związkowymi. 28 stycznia 1993 roku otrzymała jako pierwsza w środowisku otrzymała nagrodę Rady Miejskiej w Górze za działalność na rzecz Ziemi Górowskiej. 10 października 2015 roku w trakcie XI Zjazdu Absolwentów byli wychowankowie w szczególny sposób uhonorowali Panią Profesor. Specjalnie powołana kapituła przyznała Jej okolicznościowy medal „Gloria scholae, absolventi laus” (Chwała szkole, sława absolwentowi).

Ad multos annos!


Polecane artykuły

Ostatnio dodane

bottom of page