top of page

Dolnośląska Akademia Samorządności

Dolnośląska Akademia Samorządności jest inicjatywą Marszałka Województwa Dolnośląskiego Pana Cezarego Przybylskiego. Ma ona na celu dostrzeżenie ważkości zwiększenia zaangażowania młodych ludzi w działania z zakresu samorządności oraz pogłębienie wiedzy na temat samorządu terytorialnego. Realizowana jest przez Pełnomocnika Marszałka ds. Współpracy ze Środowiskami Akademickimi oraz Młodzieżowymi wspólnie z Fundacją „Merkury”.

W projekcie mającego charakter konkursu mogą wziąć udział grupy inicjatywne liczące od 3 do 6 osób młodych w wieku 16-25 lat zamieszkałych na obszarze województwa dolnośląskiego. Grupa inicjatywna, to nieformalna grupa osób działających wspólnie lub chcących podjąć wspólne działania. Mogą być to osoby np. zaangażowane w działalność samorządu szkolnego lub uczelnianego, organizacji pozarządowej, klubu sportowego lub OSP, będące wolontariuszami lub niezaangażowane dotychczas w działalność społeczną, które w ostatnich 2 latach już zrealizowały albo mają pomysł zrealizowania jakiejś inicjatywy w zakresie samorządności.

Do projektu przystąpiły dwie grupy liczące po 5 uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Górze. Zaproponowali organizatorom dwa tematy - „Czym jest budżet obywatelski?” oraz „Młodzieżowa Rada Miasta”.Obydwa uzyskały akceptację recenzentów Dolnośląskiej Akademii Samorządności i z tego względu licealiści, jako autorzy jednych z najciekawszych inicjatyw zostali w ubiegłym tygodniu zaproszeni do udziału w regionalnym panelu we Wrocławiu. Podczas spotkania młodzież uczestniczyła w spotkaniu z Panem Krystianem Ulbinem - Pełnomocnikiem Marszałka ds. Współpracy ze Środowiskami Akademickimi oraz Młodzieżowymi, w warsztatach kreatywności i wystąpień publicznych prowadzonych przez Małgorzatę Malec.

W trakcie panelu młodzież miała również czas przeznaczony na dopracowywanie swoich pomysłów na inicjatywy, które następnie podlegały ocenie przez nich samych.

Cieszy fakt, że z subregionu wrocławskiego do dalszego etapu konkursu zostały zakwalifikowane zostały obydwa projekty uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących. Kolejnym trzecim projektem, który zyskał uznanie jury, była propozycja złożona przez uczniów sąsiedniej szkoły czyli Zespołu Szkół im. S. Kaliskiego w Górze pt. „Dowiedz się co to samorząd - dla gimnazjów”.

Jedna z uczestniczek projektu, uczennica kl. IIa ZSO w Górze Klaudia Gurgurewicz tak wspomina udział górowskich licealistów w warsztatach:

Dnia7 listopada mieliśmy przyjemność wzięcia udziału w warsztatach zorganizowanych przez Dolnośląska Akademię Samorządności. Mieliśmy możność uczestniczyć w "bloku I", który miał miejsce we Wrocławiu. Z Góry do stolicy Dolnego Śląska udały się 4 grupy młodzieży, w tym 2 z naszego liceum. Jechaliśmy tam w celu doszkolenia się oraz przedstawienia pomysłów dotyczących realizacji naszych projektów. Tematem prezentacji mojej grupy była „Młodzieżowa Rada Miasta”, a dokładniej, wdrożenia jej w życie codzienne Góry. Cała grupa była pozytywnie nastawiona na wszelkie działania. Krótkie warsztaty rozpoczęliśmy od autoprezentacji, chodziło o podanie imienia oraz skąd jesteśmy i do jakiej szkoły chodzimy. Następnie, aby pobudzić naszą kreatywność mieliśmy do wykonania różne ćwiczenia. Mianowicie, dostaliśmy kartki i mazaki, mieliśmy napisać swoje imię i do każdej literki musieliśmy dopisać pozytywną cechę, przykład do imienia Ada: A-mbitna, D-ojrzała, A-sertywna. Następnie była praca w grupach, wszystkie sześć grup zostały wymieszane. Mieliśmy okazję poznać kolegów z Wińska oraz Wrocławia. Pod koniec otrzymaliśmy rady w jaki sposób zostać dobrze odebranym na scenie podczas prezentowania jakiegokolwiek zagadnienia. Uznaliśmy, ze chodziło o małą podpowiedź przed przedstawieniem naszych pomysłów. Następnie dostaliśmy czas na dopracowanie naszych prezentacji, po czym każda grupa zaprezentowała się i przystąpiliśmy do głosowania. Naszym zadaniem było wybrać 3 najlepsze projekty, które będą brały udział w 3-dniowych warsztatach. Obydwie nasze licealne grupy awansowały do dalszego etapu. Przyznam, że ekipa którą reprezentowałam była w szoku, oczywiście pozytywnym tego słowa znaczeniu! Z niecierpliwością czekamy na kontynuacje projektu, która rozpocznie się już za parę tygodni”.

Górowskich licealistów reprezentowali we Wrocławiu następujący uczniowie: Fesz Daria, Garczyński Jakub, Grabowski Łukasz, Granda Klaudia, Grzelczak Katarzyna, Gurgurewicz Klaudia, Gworek Bartosz, Małgowska Martyna, Kulig Maciej i Surma Klaudia. Pomocy w realizacji projektów udzielili, Pan Tomasz Woźniczka, nauczyciel historii i WOS oraz Pani Edyta Bretsznajder, nauczycielka języka angielskiego i opiekun Samorządu Uczniowskiego ZSO w Górze. Inicjatywa młodzieży licealnej uzyskała również wsparcie dyrektora ZSO Pani Magdaleny Mielczarek i Fundacji Pomocy Szkole im. Edwarda Machniewicza.W następnym etapie projektu będzie 3-dniowe szkolenie dla laureatów najlepszych inicjatyw, które odbędzie się w dniach 25-27 listopada w Krzyżowej.


Polecane artykuły

Ostatnio dodane

bottom of page