top of page

Natalia Kida wybrana do Młodzieżowego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego

Każde pokolenie ma własny czas. Każde pokolenie chce zmienić świat. Każde pokolenie odejdzie w cień. A nasze nie.

- Kombi „Pokolenie”

Konflikt pokoleń to nic nowego – młodzi ludzie zazwyczaj mają nieco inne spojrzenie na świat i priorytety niż ich dziadkowie czy rodzice, a co za tym idzie również inne niż posłowie, senatorowie czy radni województwa. Mając na względzie tę okoliczność, a także szybkie tempo zmian zachodzących we współczesnym świecie, za którymi „w pełni dorośli” nie zawsze nadążają oraz nieunikniony fakt, iż siła, nadzieja i przyszły los kraju ostatecznie znajdzie się prędzej czy później w rękach młodzieży, wszakże żadna młodzież wiecznie młodzieżą być nie może;postanowiono w 2013 roku powołać organ opiniotwórczy złożony z młodych ludzi reprezentujących poszczególne powiaty województwa dolnośląskiego. Organ ten nazwano Młodzieżowym Sejmikiem Województwa Dolnośląskiego i od tej pory wyraża on swoje zdanie na temat projektów zainicjowanych przez Sejmik Województwa Dolnośląskiego, które dotykają spraw młodych ludzi oraz proponuje wcielenie w życie przepisów i działań bliskich potrzebom młodzieży.

2 grudnia 2016 roku w Zespole Szkół w Górze odbyła się konferencja, której nadrzędnym celem było wybranie reprezentanta powiatu górowskiego do Młodzieżowego Sejmiku na najbliższą kadencję. Całe spotkanie przebiegało pod kierownictwem gości z Wrocławia, a brali w nim udział zarówno uczniowie Zespołu Szkół jak i naszego liceum. Na początku został wyświetlony film o „podróży do samorządu”, który miał przypomnieć zebranym historię sposobu podziału administracyjnego w Polsce, a także wytłumaczyć, jakie zadania leżą w kompetencjach których jednostek władz terytorialnych.

Następnie prowadzący przedstawił krótko historię powstania Młodzieżowego Sejmiku oraz tryb jego funkcjonowania. Radni są wybierani na dwuletnie oraz roczne kadencje,co pomaga zachować zarówno ciągłość prac dzięki osobom z dłuższym stażem, jak i wprowadza powiew świeżości, i napływ nowych pomysłów za sprawą dyskutantów wymienianych co roku. Radni zjeżdżają się raz na kwartał, a oprócz tego obradują drogą internetową w każdą pierwszą sobotę miesiąca.

Po części, która uporządkowała wiedzę teoretyczną zebranych na konferencji uczniów, rozpoczął się tzw. OPEN SPACE. Była to okazja do dyskusji na temat problemów jakie zauważamy w naszym środowisku lokalnym oraz próba znalezienia ich skutecznego rozwiązania. Debatowano nad czterema kwestiami zaproponowanymi przez obecnych na sali uczniów. Każdy mógł wybrać jedną grupę, w ramach której chciał się wypowiedzieć lub przemieszczać się w dowolny sposób między grupami i spornymi tematami. Wypracowane przez młodzież wnioski mają zostać przekazane zarówno Urzędowi Marszałkowskiemu, jak i lokalnym władzom, co ma przyczynić się do zauważenia problemów młodzieży i podjęcia odpowiednich działań przez upoważnionych i mających ku temu środki, aby niedogodności zniwelować, bądź chociaż w jakiś sposób poprawić opisane sytuacje.

Raporty powstały w sprawie szpetnego gdzieniegdzie wyglądu miasta i zamykania instytucji (szczególnie szpitala), komunikacji miejskiej w powiecie, ścieżek rowerowych i rolkowych, oraz małej wydajności łączy internetowych na terenie powiatu. Młodzież zaproponowała zmodyfikowanie rozkładu jazdy PKS-ów i dostosowanie go do godzin pokrywających się z godzinami dojazdów do szkoły i powrotów z niej, zauważając że jest w powiecie wiele wiosek, przez które autobusy w ogóle nie przejeżdżają, a stan środków transportu i komfort jazdy pozostawia wiele do życzenia. Druga grupa pochwaliła władzę za inwestowanie w obiekty przeznaczone do uprawiania sporu – boiska, stadion, kort tenisowy, basen; jednak bardzo potępiła likwidację szpitala, brak inwestowania w rozwój szkół średnich oraz brak miejsca, gdzie młodzież mogłaby się spotykać, np. kawiarni czy klubu młodzieżowego. Następna grupa zwróciła uwagę na zły stan wielu chodników i na potrzebę oświetlenia chodników na wsiach oraz zaproponowała stworzenie lodowiska wraz z wypożyczalnią łyżew jako świetny sposób na rozpowszechnienie zimowej rekreacji na świeżym powietrzu. Ostatnia grupa miała aspirację, aby odnowić porty przekazywania sygnału internetowego. Zastosowanie do tego celu światłowodów przyspieszyłoby łącze, przybliżając górowian do europejskich standardów. Uczniowie zafrasowani tym zagadnieniem doszli także do wniosku, że zdementowanie monopolu na dostarczanie usług internetowych na terenie powiatu przyczyniłoby się być może do próby podniesienia standardu usług przez dostawcę.

Po przedstawianiu przebiegu obrad przez liderów poszczególnych grup dyskusyjnych nadszedł najbardziej wyczekiwany moment – debata między kandydatami na radnego Młodzieżowego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego oraz wybory. Kandydowało pięć osób: Gabriel Ratajczak, Natalia Kida, Nina Kuriata, Łukasz Nowak i Kamil Miszczyk. Po przedstawieniu się każdego z kandydatów i odpowiedzeniu przez nich na cztery pytania związane z samorządnością, rozpoczęło się głosowanie.

Oddanych zostało 127 głosów, w tym 124 ważne.

Wyniki przedstawiają się następująco:

  • Natalia Kida – 78 głosów

  • Gabriel Ratajczak – 20 głosów

  • Nina Kuriata – 18 głosów

  • Łukasz Nowak – 6 głosów

  • Kamil Miszczyk – 2 głosy.

Z przyjemnością mamy więc prawo ogłosić, że nową radną Młodzieżowego Sejmiku jest uczennica Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Górze – Natalia Kida. Gratulujemy i jesteśmy z jej wyboru bardzo dumni.


Polecane artykuły

Ostatnio dodane

bottom of page