top of page

Zmiany w Edukacji konferencja-debata

7 grudnia w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Górze odbyła się konferencja-debata „Zmiany w Edukacji” poświęcona planowanej reformie edukacji. Uczestniczyli w niej Dolnośląski Wicekurator Oświaty Janusz Wrzal, Starosty Górowski Piotr Wołowicz, Burmistrz Góry Irena Krzyszkiewicz, dyrektorzy i nauczyciele szkół oraz placówek oświatowych powiatu górowskiego, rodzice, przedstawiciele oświatowych związków zawodowych i JST.

Spotkanie otworzyła p. dyrektor ZSO w Górze, Magdalena Mielczarek, która powitała wszystkich zaproszonych gości i przedstawiła plan konferencji. Przybyli goście mieli okazję wysłuchać dwa utwory wykonane przez nauczycielski chór Pro Bono.

Następnie Dolnośląski Wicekurator Oświaty Janusz Wrzal przedstawił powody przeprowadzenia reformy systemu oświaty, główne jej założenia i harmonogram planowanych zmian. Docelowa struktura szkolnictwa obejmować będzie 8-letnią szkołę podstawową, 4-letnie liceum ogólnokształcące, 5-letnie technikum, 3-letnią branżową szkołę I stopnia, 2-letnią branżową szkołę II stopnia, 3-letnią szkołę specjalną przysposabiającą do pracy oraz szkołę policealną. Wprowadzanie zmian rozpocznie się od roku szkolnego 2017/2018. Wówczas uczniowie kończący w roku szkolnym 2016/2017 VI klasę szkoły podstawowej staną się uczniami VII klasy szkoły podstawowej. Tym samym nie będzie prowadzona już rekrutacja do I klasy gimnazjum. Zmiany w liceach ogólnokształcących i technikach mają się rozpocząć od roku szkolnego 2019/2020, a zakończą się w roku szkolnym 2023/2024. Od 1 września 2017 r. wprowadzone zostaną szkoły branżowe I stopnia w miejsce zasadniczej szkoły zawodowej. Wprowadzenie branżowej szkoły II stopnia dla absolwentów branżowej szkoły I stopnia rozpocznie się od roku szkolnego 2020/2021.

Kolejną część spotkania stanowiła debata, podczas której Janusz Wrzal odpowiadał na pytania uczestników. Nauczycieli nurtowało wiele niejasności związanych z nową podstawą programową, likwidacją gimnazjów i obawą o utratę zatrudnienia. Dyskusję zakończył apel pani Burmistrz Góry Ireny Krzyszkiewicz o wolniejsze tempo wprowadzania reformy, aby móc dobrze przygotować się do nowych realiów.


Polecane artykuły

Ostatnio dodane

bottom of page