Warsztaty filmowe z Martą Sosnowską
W dniach 08-09 grudnia 2016 roku w Pracowni Filmoteki Szkolnej w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Górze w ramach współpracy z Filmoteką Narodową, Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej zostały przeprowadzone warsztaty filmowe pt. "Film dokumentalny, czyli twórcza interpretacja rzeczywistości". Tym razem zajęcia adresowane zostały zarówno do młodzieży uczęszczającej do szkół ponadgimnazjalnych, jak i ich nauczycieli i nauczycielek z dwóch szkół – Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zespołu Szkół w Górze.
Uczestnicy i uczestniczki zapoznali się z ważniejszymi osiągnięciami kina dokumentalnego, omówili pierwsze filmy dokumentalne, kierunki ewolucji, a także rozmawiali na temat polskich autorów kina dokumentalnego. W pracach indywidualnych i zespołowych zastanawiali się, jak czytać kino dokumentalne i co wskazuje na to, iż film dokumentalny można potraktować jako twórczą interpretację rzeczywistości. W ten sposób wszystkie zainteresowane osoby otrzymały narzędzia pozwalające na poruszanie się na kolejnych poziomach analizy i interpretacji filmów dokumentalnych.
Warsztaty dla młodzieży z górowskich szkół ponadgimnazjalnych przeprowadziła filmoznawczyni z Wrocławia, Marta Sosnowska. Jako absolwentka filologii polskiej ze specjalnością edytorską i pedagogiczną na Uniwersytecie Wrocławskim, która w czasie studiów doktoranckich prowadziła badania filmoznawcze skoncentrowane wokół problemów genologii filmowej zaproponowała zebranym osobom miniwykład opatrzony bogatym materiałem audiowizualnym uzupełnionym o ćwiczenia i zabawy filmowe. Wszelkie te zabiegi skutecznie prowadziły uczestników i uczestniczki przez dwa dni warsztatów do stworzenia własnych ćwiczeń i scenariuszy lekcji, a tym samym wypracowania narzędzi filmoznawczych.
Było to kolejne spotkanie z cyklu filmoznawczego w ramach działalności Pracowni Filmoteki Szkolnej.