top of page

Realizacja projektów młodzieżowych

Zrealizowaliśmy dwa projekty młodzieżowe

W grudniu uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Górze realizowały projekty - „Młodzieżowa Rada Miasta” i „Budżet Obywatelski”. Działania podjęły dwie grupy inicjatywne powstałe na podstawie konkursu zorganizowanego przez Pełnomocnika Marszałka ds. Współpracy ze Środowiskami Akademickimi oraz Młodzieżowymi wspólnie z Fundacją „Merkury”.

Nad projektem „Młodzieżowa Rada Miasta” pracował zespół w składzie: Klaudia Gurgurewicz, Daria Fesz, Klaudia Granda, Jakub Garczyński, Bartosz Gworek.

Głównymi celami tego projektu było:

- kształtowanie u młodzieży postaw obywatelskich

- zapoznanie z ideą samorządności na przykładzie własnej gminy,

- poznanie organów samorządu innego i ich zakresów działania,

- podjecie inicjatywy stworzenia na terenie gminy Góra Młodzieżowej Rady,

spotkanie z władzami miasta i gminy (burmistrz, sekretarz, radni) w celu realizacji zamierzenia.

Natomiast realizację projektu „Budżet Obywatelski” podjął zespół w składzie:

Maciej Kulig, Katarzyna Grzelczak, Martyna Małgowska, Klaudia Surma, Łukasz Grabowski.

Główne cele tego projektu to:

zapoznanie z ideą tworzenia "budżetu obywatelskiego"

- poznanie regulaminu "budżetu" wraz z procedurą tworzenia projektów

- zachęcanie młodzieży do aktywności społecznej w ramach tworzenia projektów obywatelskich

- spotkanie z władzami miasta (burmistrz, sekretarz gminy, radni) odpowiedzialnymi za realizację projektu "budżet obywatelski",

- kształtowanie u młodzieży poczucia podejmowania własnych inicjatyw.

Większość działań obydwie grupy podjęły wspólnie już od początku grudnia. Na wstępnie odbyły się spotkania całych grup na którym określiliśmy podstawowe zadania i sposoby ich realizacji oraz harmonogram działań. Następnie pozyskaliśmy do współpracy odpowiednie osoby i instytucje.

Dnia 09.12.2016. dzięki uprzejmości Pani Elżbiety Skoczylas, Prezesa Fundacji Pomocy Szkole im. E. Machniewicza odbyło się spotkanie z Burmistrzem i przedstawicielami Rady Miejskiej w Górze z młodzieżą w ramach „Dnia Wolontariusza”, gdzie przedstawiliśmy propozycję stworzenia Młodzieżowej Rady Miasta oraz młodzieżowych inicjatyw w ramach Budżetu Obywatelskiego w Górze.

Następnie przeprowadziliśmy tzw. „akcję plakatową” spotkania informacyjne dla młodzieży ze szkół w celu rozpropagowania obydwu akcji. Przeprowadziliśmy ankiety wśród młodzieży Gimnazjum nr2 i Gimnazjum Dwujęzycznego w Górze, oraz Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zespołu Szkół im. S. Kaliskiego w Górze. Łącznie przeprowadzono 203 ankiety dotyczące Młodzieżowej Rady Miasta i 192 ankiety odnośnie Budżetu Obywatelskiego.

Nasze wrażenia w trakcie podejmowanych działań były dość podobne.

Klaudia Gurgurewicz: „16 grudnia wraz z drugą grupą, której tematem przewodnim jest Budżet Obywatelski, wybraliśmy się do Gimnazjum nr 2 w Górze w ramach przeprowadzenia wykładów oraz rozpoznania wiedzy młodzieży na temat MRM oraz Budżetu Obywatelskiego Góry. Zajęcia mieliśmy rozplanowane na cztery pierwsze godziny lekcyjne. Od samego początku, nasz plan działania był dokładnie zaplanowany. Każdy posiadał daną rolę. Szczerze mówiąc, poradziliśmy sobie z tym bez żadnych problemów. Przy okazji odkryliśmy w kolegach ukryte talenty fotograficzne. Postanowiliśmy w pewien sposób powiązać oba tematy i stworzyć jeden, spójny wykład. Zazwyczaj zaczynaliśmy od pytań do uczniów. Były one dość proste, oczywiście dla tych, którzy mieli jakiekolwiek pojęcie na temat naszej wypowiedzi. Większość młodzieży z początku nie wiedziała o istnieniu MRM, czy też Budżetu Obywatelskiego w Górze. Jednak po chwilowej, wspólnej dyskusji zaczęli mniej więcej rozumieć o co chodzi w naszym działaniu. Po całym wprowadzeniu do tematu, postanowiliśmy rozdać uczniom ankiety. Były one mieszane - jedna dotyczyła MRM, a druga budżetu. Staraliśmy się, żeby każda para siedząca w ławce miała inne ankiety. W ten sposób pragnęliśmy uzyskać kreatywne i szczere odpowiedzi. Po przeprowadzonej ankiecie, tym razem my poprosiliśmy o pytania. Klasa IIIA najbardziej nas zainspirowała, posiadali logiczne i spójne pytania, co wyróżniło ich na tle innych klas. W obu grupach panowała harmonia. Świetnie się dogadujemy, powiązane jest to też z więzią uczniowską - uczęszczamy na te same rozszerzenia. Jak do tej pory nie było widocznych kłótni, lecz zaistniały lekkie sprzeczki dotyczące podziału pracy i zaangażowania członków grupy. Jednak wszystko zostało wyjaśnione i wszystko jest w należytym porządku. Na nasze emocje (podczas wykładów) bardzo duży wpływ miała młodzież gimnazjalna, szczególnie ich zachowanie. Naprawdę byliśmy uradowani, gdy zobaczyliśmy w paru klasach młodzież skorą do współpracy i jakiegokolwiek działania. Zmotywowało nas to do dalszego działania. Wiadomo, że nie z każdym da się pracować i trafiały się takie osoby, ale wszystko udało się wraz z naszym planem.”

Maciej Kulig: „16 grudnia dwie grupy inicjatywne wybrały się do Gimnazjum Nr 2 w Górze w celu rozpoznania wiedzy młodzieży na temat Budżetu Obywatelskiego oraz Młodzieżowej Rady Miasta. Zajęcia zostały przeprowadzone z klasami trzecimi. Dzięki wcześniej zaplanowanym działaniom oraz zaangażowaniu obu grup mogliśmy uzyskać owocne efekty. Z radością możemy teraz stwierdzić, że zadanie nie sprawiło nam żadnych problemów. Oba tematy zespoiliśmy w jeden, ciekawy wykład. Dla zilustrowania tematów rozdane zostały wcześniej zaprojektowane przez nas ulotki wraz z plakatami. Staraliśmy się zaciekawić naszych młodszych kolegów pytaniami, a kiedy tematy stały się dla nich jasne i w pełni zrozumieli cel naszej wizyty, z zapałem działali już w dyskusji. Podsumowaniem wizyty w każdej klasie były ankiety. Aby uzyskać kreatywne, szczere oraz sensowne odpowiedzi, rozdaliśmy je tak aby uczeń rozwiązywał ankietę z innym tematem niż sąsiad z ławki. Reszta czasu została przeznaczona na pytania młodzieży do nas. Obie drużyny liczyły łącznie dziesięć osób, jednak nie wszyscy mogli w tym dniu uczestniczyć w spotkaniach z gimnazjalistami. Jednak za przygotowanie ankiet oraz rozplanowanie zajęć czy przygotowanie materiałów, odpowiedzialne były obie grupy. Każdy z nas miał wyznaczone zadanie, które następnie musiał zaliczyć u lidera danego zespołu. Mimo długiej i ciężkiej pracy jesteśmy pewni, że każdy z nas śmiało może poczuć się dumny z owoców naszych działań. Celem naszej wizyty między innymi było rozpropagowanie obu tematów w szerszym gronie odbiorców, co niewątpliwie nam się udało. Mamy nadzieję, że owe zaciekawienie gimnazjalistów nie skończyło się wraz z końcem naszego spotkania. Jesteśmy im wdzięczni za entuzjazm na zajęciach oraz czas jaki nam przeznaczyli.”

Na zakończenie uczestniczyliśmy w plenarnym spotkanie młodzieży szkolnej inicjujące powstanie MRM w ramach „Święta Patrona Szkoły” w którym uczestniczyli uczniowie i nauczyciele szkół średnich i gimnazjów oraz przedstawiciele władz powiatowych, gminnych.- Przygotowano stoisko z materiałami promującymi akcję oraz udzielano niezbędnych informacji wszystkim zainteresowanym.

Bardzo interesujące są wyniki przeprowadzonych ankiet, daly nam one pogląd co młodzież sądzi o podejmowanych przez nas inicjatyw.

„Młodzieżowa Rada Miasta”:

1.Czy wiesz czym jest MRM? Tak: 50,7 % Nie 49,3%

2. Czy chciałbyś/łabyś/, żeby w Twoim mieście powstało MRM? Tak: 60,09 % Nie: 13,30 % Nie wiem: 26,60%

3. Czy zaangażowalbyś/ałabyś się w MRM? Tak: 18,23% Nie: 38,42% Nie wiem: 43,35%

4.Czy odczuwasz brak miejsc do rozwijania swoich pasji? Tak: 58,13% Nie: 35,96% Nie wiem: 5,91%

5.Czy masz jakieś pomysły dotyczące lokalnego środowiska, które mogłaby realizować MRM?

Kawiarnia dyskoteka, siłownia – ok. 40%

6. Jakich wydarzeń brakuje Twoim zdaniem w Górze? Festiwale koncerty - ponad 50%

„Budżet Obywatelski”

1. Czy wiedziałeś/aś wcześniej czym jest budżet obywatelski? Tak: 48,44% Nie: 51,56%

2. Czy słyszaleś/aś o Budżecie Obywatelskim Miasta Góra? Tak: 43,77 Nie: 56,25%

3. Czy uważasz, że budżet obywatelski jest przydatny dla mieszkańców? Tak: 75,52% Nie: 24,48%

4. Czy uważasz, że w Górze brakuje miejsc, w których młodzież mogłaby spędzać czas? Tak: 79,69% Nie: 20,31%

5. Czy masz pomysł na takie miejsca? Podaj 2 przykłady. Kawiarnia, kręgielnia, hale sportowe – ponad 50%

Kolejne spotkanie z władzami miasta planujemy w styczniu przyszłego roku.

Chcielibyśmy podziękować wszystkim osobom i instytucjom, które wsparły nasze działania, a w szczególności Pani dyrektor Magdalenie Mielczarek, Panu Tomaszowi Woźniczce nauczycielowi historii i WOS Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Górze, Pani Elżbiecie Skoczylas i Krystynie Wiśniewskiej z Fundacji Pomocy Szkole im. E. Machniewicza, Pani Anicie Heinze-Kasprzak, wicedyrektorowi Gimnazjum nr 2 w Górze, Pani Elżbiecie Maćkowskiej i innym nauczycielom Panu Arturowi Małeckiemu, nauczycielowi historii i WOS z ZS w Górze, drukarni „Grafi” oraz wszystkim uczniom górowskich szkół.

Klaudia Gurgurewicz, Maciej Kulig


Polecane artykuły

Ostatnio dodane

bottom of page