top of page

IV Olimpiada Solidarności

Etap wojewódzki IV edycji Olimpiady „Solidarności” Dwie Dekady Historii, odbył się 15 marca 2017 roku. Punktualnie o godz.10:00 w całej Polsce do konkursu przystąpiło 800 uczniów z 530 szkół ponadgimnazjalnych, którzy uzyskali awans z pierwszego szkolnego etapu po uzyskaniu wymaganego przez organizatorów limitu punktowego.

Na Dolnym Śląsku w szranki rywalizacji na szczeblu wojewódzkim, który odbył się w XVII Liceum Ogólnokształcącym Agnieszki Osieckiej we Wrocławiu, stanęło aż 84 uczniów reprezentujących 47 szkół, co było drugim wynikiem w skali kraju. Stawką były trzy premiowane awansem do szczebla centralnego miejsca. Wśród uczestników etapu wojewódzkiego byli dwaj uczniowie reprezentujący ZSO w Górze – Maciej Kulig i Łukasz Grabowski.

Zawodnicy mieli do rozwiązania test składający się z 30 pytań obejmujący swym zakresem wiedzę z najnowszej historii Polski (lata 1970-1990). Następnie młodzież wraz z opiekunami wzięła udział w konferencji pod hasłem „Pamiętajmy – Piosenki buntu i nadziei”. Głównym prelegentem był patron olimpiady Pan Roman Kowalczyk, Dolnośląski Kurator Oświaty, który w bardzo ciekawy sposób przedstawił początki działalności „Solidarności” w Polsce. Wykład połączony był z częścią muzyczną, czyli piosenką czasów oporu i walki z władzami komunistycznymi. Młodzież mogła wysłuchać w wykonaniu Pana Kuratora, znanego przed laty opozycjonisty, przy akompaniamencie Pana Krzysztofa Żesławskiego, takie znane utwory jak - „Żeby Polska była Polską” J. Pietrzaka, „Mury” i „Zbroja” J. Kaczmarskiego, oraz mniej znane piosenki np. „Idą Pancry na Wujek”.

Ostatnim akordem konkursu było ogłoszenie wyników, aktu tego dokonała przewodnicząca jury, starszy wizytator Dolnośląskiego Kuratorium Oświaty Pani Justyna Madejska.

Poziom tegorocznej rywalizacji był niezwykle wysoki i wyrównany, różnice punktowe pomiędzy poszczególnymi uczestnikami były naprawdę niewielkie. Zwyciężył uczeń reprezentujący XII LO we Wrocławiu. Górowscy licealiści w stawce finalistów zajęli dość wysokie lokaty i mimo że nie awansowali, to należy uznać ich występ za udany. Opiekunem uczniów ZSO w Górze był nauczyciel historii i WOS Pan Tomasz Woźniczka.

Na zakończenie każdy z finalistów i ich opiekunowie otrzymali od organizatorów dyplomy i drobne upominki. Warto podkreślić, że uczniowie ZSO w Górze wzięli udział we wszystkich dotychczasowych edycjach konkursu.


Polecane artykuły

Ostatnio dodane

bottom of page