Zostań policjantem!
W okresie dzieciństwa wielu z nas ma takie ukryte marzenie by zostać policjantem, wojskowym, strażakiem, strażnikiem więziennym czy kolejarzem. Szczególnie praca w policji wydaje się być szczególnie intrygująca dla wielu chłopców i coraz większej liczby dziewcząt. Rozwiązywanie zagadek kryminalnych, tropienie i ściganie przestępców, często z narażeniem życia bądź zdrowia, wzorem znanych z powieści, filmów czy seriali detektywów, inspektorów czy komisarzy, wyzwala sporo emocji. Jednak w późniejszym okresie wiele życiowych czynników znacznie weryfikuje te plany i w efekcie niewielu młodych ludzi decyduje się na spełnienie swoich dziecięcych marzeń.
Aktualnie, by zachęcić młodzież do pełnienia służby w policji, w całym kraju trwa akcja pod hasłem „Zostań policjantem”.
Z inicjatywy dyrektora Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Górze, Pani Magdaleny Mielczarek, dnia 31 marca br. zostały zorganizowane warsztaty dla młodzieży z przedstawicielami Dolnośląskiej Komendy Policji we Wrocławiu. Zajęcia prowadzili oficerowie z Wydziału Doboru i Szkolenia KWP we Wrocławiu, podinspektor Karolina Sulikowska i podinspektor Szymon Fiedorow.
W pierwszej części Pani Karolina przedstawiła ofertę rekrutacyjną skrupulatnie informując młodzież o warunkach rekrutacyjnych. Służbę w policji może pełnić - obywatel polski o nieposzlakowanej opinii; który nie był skazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe; korzystający w pełni z praw publicznych; posiadający co najmniej średnie wykształcenie; posiadający zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej, której gotów jest się podporządkować; dający rękojmię zachowania tajemnicy stosownie do wymogów określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych. Ponadto mężczyźni powinni posiadać uregulowany stosunek do służby wojskowej. Nabór do policji odbywa się w sposób ciągły, na początku postępowania kandydaci muszą dostarczyć do Dolnośląskiej Komendy Policji odpowiednie dokumenty, z których najważniejsze to: świadectwa potwierdzające wykształcenie i kwalifikacje zawodowe, świadectwa pracy i książeczka wojskowa. Następnie po dokonaniu wstępnej weryfikacji, kandydaci do służby przystępują do postępowania kwalifikacyjnego, do którego należą - rozmowa kwalifikacyjna, test wiedzy, test psychologiczny i test sprawnościowy.
Na zakończenie prelekcji licealiści zadali wiele pytań dotyczących zarówno postępowania kwalifikacyjnego, jak i samego charakteru pracy w poszczególnych policyjnych formacjach.
Po części teoretycznej przyszedł czas na działania praktyczne, czyli na test sprawności, który zaprezentował uczniom LO podinspektor Fiedorow. Na udział w egzaminie sprawnościowym zdecydowało się też kilku licealistów - Marianna Bieda, Wiktoria Mały, Arian Smereka, Konrad Sztyma, Andrzej Niedźwiedzki i Maciej Kulig. Wszyscy uczniowie pozytywnie zaliczyli test, co oznacza, ze zdali by egzamin sprawnościowy. Jednocześnie to bardzo dobrze świadczy o kondycyjnym przegotowaniu naszych uczniów.
Od nowego rok szkolnego w liceum planuje się otworzyć nowy profil sportowy przygotowujący do egzaminów sprawnościowych na wyższych uczelniach sportowych, policyjnych, pożarniczych, turystycznych, oficerskich. W każdym roku nauki uczniowie będą mieli siedem godzin zajęć sportowych tygodniowo, dzięki czemu zostaną dobrze przygotowani do egzaminów zarówno teoretycznych jak i sprawnościowych.
A więc może warto spełnić swoje młodzieńcze marzenia i wstąpić w szeregi policji?
Więcej informacji dotyczących procedury kwalifikacyjnej można znaleźć a stronie internetowej KWP we Wrocławiu www.dolnoslaska.policja.gov.pl
Fot. Estera Orłowska, Małgorzata Dudzińska, Tomasz Woźniczka