„Matura 2017” - warsztaty polonistyczne
7 kwietnia 2017 r. o godz. 8.15 w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Górze odbyły się warsztaty polonistyczne z udziałem uczniów i nauczycieli języka polskiego.
Wszystkich uczestników spotkania serdecznie powitała Pani Dyrektor Magdalena Mielczarek oraz Maciej Kostyk, koordynator przedsięwzięcia, którego głównym celem było zaprezentowanie przykładowych tematów i kryteriów oceniania ustnej prezentacji maturalnej. Poloniści obu szkół ponadgimnazjalnych: Dorota Jochaniak - Dolatowska, Sylwia Kibał, Dorota Nowak, Teresa Witkowska, Krystyna Woźna podzielili się swoimi uwagami po ubiegłorocznych egzaminach (tworzenie poprawnej wypowiedzi retorycznej pod kątem problemu wskazanego w wylosowanym poleceniu, wybór odpowiednich tekstów oraz rozmowa z komisją przedmiotową).
W drugiej części spotkania troje uczniów przystąpiło do próbnego – ustnego egzaminu: Noela Kumanowska z ZS w Górze, Julia Cicha i Mateusz Borowski z ZSO w Górze. Ocenie poddane zostały trzy prezentacje przygotowane w oparciu o tekst literacki, ikoniczny i językowy.
Praktyczne ćwiczenia pozwoliły rozwiać wątpliwości, odpowiedzieć na wiele pytań związanych z przeprowadzaniem egzaminu ustnego w nowej formule od 2015 r.
Jak przebiega egzamin ustny z języka polskiego?
Egzamin ustny – podobnie jak pisemny na poziomie podstawowym – jest obowiązkowy. To oznacza, że przystępują do niego wszyscy maturzyści. Maksymalnie można uzyskać 40 punktów. Aby zdać, należy uzyskać przynajmniej 30% punktów.
Egzamin trwa 30 minut i składa się z trzech części: przygotowania wypowiedzi (15 minut), wygłoszenia wypowiedzi (10 minut) i rozmowy z zespołem egzaminacyjnym (5 minut).
W części pierwszej uczeń losuje zadanie (składające się z polecenia i odnoszącego się do niego tekstu kultury), następnie opracowuje dłuższą wypowiedź monologową (można przygotować krótki konspekt lub plan wystąpienia).
W części drugiej wygłasza przygotowaną wypowiedź przed przedmiotowym zespołem egzaminacyjnym.
Część trzecia to rozmowa z egzaminatorami na temat wypowiedzi monologowej.
Zadania egzaminacyjne sprawdzają wiedzę oraz umiejętności wskazane w podstawie programowej dla szkoły ponadgimnazjalnej. Ponadto mogą obejmować zagadnienia realizowane na wcześniejszych etapach edukacyjnych – gimnazjum i szkole podstawowej.
Fot. Oliwia Morawiecka
Galeria