top of page

Międzynarodowe zawody matematyczne „Náboj”

7 marca odbyły się międzynarodowe zawody matematyczne „Náboj”. Jest to jeden z najbardziej prestiżowych konkursów matematycznych o wymiarze międzynarodowym i przeznaczony dla pięcioosobowych drużyn reprezentujących szkoły ponadgimnazjalne. Zawody trwają 120 minut i w tym czasie drużyny starają rozwiązać jak najwięcej zadań. Na początku każda drużyna otrzymuje sześć podstawowych zadań i po ich poprawnym rozwiązaniu otrzymuje kolejne. Ekipa, która rozwiąże najwięcej zadań w stosunku do innych wygrywa.

Podstawi celem konkursu jest pobudzenie wyobraźni, rozwijanie myślenia logicznego i ukazanie uczniom piękna matematyki. Poziom trudności zadań jest zróżnicowany ny, ale stosuje się metodę ze wzrastającym poziomem trudności i wymagają inwencji i pomysłowości. Sukces w zawodach nie zależy tylko od indywidualnych umiejętności zawodników, ale także od efektywnej współpracy całej drużyny.

Drużyny rywalizują w dwóch kategoriach - Juniorzy i Seniorzy. W kategorii Juniorzy wystąpiły drużyny, których członkowie uczęszczają co najwyżej do pierwszej klasy 3-letniego liceum ogólnokształcącego , natomiast w kategorii Seniorzy mogą wystąpić wszystkie drużyny składające się z uczniów jednej szkoły.

Konkurs odbywa się w wielu miastach na terenie Polski i Europy - Kraków, Warszawa, Wrocław, Gdańsk oraz Praga, Opawa, Bratysława, Koszyce, Pasawa, Linz, Budapeszt, Veszprém i Edynburg. W każdym z tych miast tworzony jest lokalny ranking drużyn. Uczniowie również mogą porównywać swoje wyniki w rankingu krajowym oraz międzynarodowym.

Zawody „Náboj” we Wrocławiu zostały rozegrane na terenie Strefy Kultury Studenckiej Politechniki Wrocławskiej i w kategorii seniorzy rywalizowały ze sobą aż 24 drużyny.

Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza reprezentowali: Natalia Kida (kl. II a), Artur Sikorski (kl.II a), Piotr Piszczek (kl. III a), Maciej Skrzynecki (kl.III a), Dominika Matyjewicz (kl.III b). Drużyna licealistów spisała się bardzo dobrze plasując się w połowie stawki wszystkich uczestników. Nie jednak sam wynik się liczył, najważniejsze było zetkniecie się z matematyką na bardzo wysokim poziomie. Opiekunem górowskich licealistów był nauczyciel matematyki i informatyki Pan Grzegorz Goździewicz.


Polecane artykuły

Ostatnio dodane

bottom of page