Osiągnij najwyższy level!
Osiągnij najwyższy level!
Drzwi otwarte w Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Górze
26 kwietnia 2017 roku w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Górze odbyły się tradycyjne Drzwi otwarte dla tegorocznych absolwentów gimnazjów. Hasłem przewodnim spotkań z gimnazjalistami były słowa: „OSIĄGNIJ NAJWYŻSZY LEVEL! WYBIERZ LO W GÓRZE!”.
Na zaproszenie dyrektora Zespołu Szkół Ogólnokształcących Pani Magdaleny Mielczarek szkołę odwiedzili uczniowie klas trzecich wszystkich gimnazjów ziemi górowskiej. Już w poniedziałek mury szkoły noszącej imię Wielkiego Wieszcza przekroczyli tegoroczni absolwenci Gimnazjum z Naratowa i część z Gimnazjum nr 2 w Górze. Natomiast w środę przybyli do Liceum uczniowie Gim nr. 1 i nr. 2 w Górze, Gim. z Irządzy, Jemielna, Niechlowa i Wąsosza.
Uczniowie byli oprowadzani po szkole w trzech zasadniczych grupach począwszy od godz. 9 rano Wstępem po wędrówce po liceum było spotkanie z dyrektorem ZSO Panią Magdaleną Mielczarek w auli, gdzie gimnazjaliści zostali zapoznani z ofertą edukacyjną szkoły. Następnie gimnazjaliści byli pod opieką naszych pracowników oraz uczniów zostali oprowadzeni w poszczególnych zespołach po przygotowanych wcześniej stanowiskach. Na każdym z nich zaprezentowane zostały informacje dotyczące działań edukacyjnych podejmowanych przez szkołę, poszczególne profile oraz oferta zajęć pozalekcyjnych w poszczególnych kołach zainteresowań. Gimnazjaliści mogli też obejrzeć filmy promujące Liceum Ogólnokształcące w Górze.
W „przybudówce” miała miejsce prezentacja profilu humanistycznego oraz warsztaty dotyczące działań podejmowanych przez teatru „Adamus” oraz Filmotekę Szkolną przygotowane przez uczniów LO pod przewodnictwem pana Macieja Kostyka. Prezentacjom towarzyszyła wystawka rekwizytów teatralnych wykorzystywanych przez młodych aktorów w wielu spektaklach. Gimnazjaliści mogli zapoznać się również z bogatym księgozbiorem i wieloma akcjami podejmowanymi przez bibliotekę szkolną, które zaprezentowała Pani Beata Działo. Z kolei na sali gimnastycznej oraz w sali fitness, miały miejsce występy uczniów związane z promocją profilu sportowego, przygotowane przez nauczycieli wychowania fizycznego Panią Małgorzatę Dudzińską, Pana Wojciecha Janickiego i Pana Mariusza Dziewica. Przy pomocy uczniów: Aleksandry Kosowskiej, Łukasza Ślosarczyka, Mateusza Tomczyka, odbyły się pokazy sportów walki tj. boksu i karate. Na sali uczniowie z klasy I LO - Malwina Marcinkowska, Anita Kowalczyk i Michał Tański zachęcili gimnazjalistów do wzięcia udziału w teście sprawnościowym dla kandydatów zamierzających wstąpić do policji. Przypomnijmy, że od przyszłego roku szkolnego w szkole zostanie uruchomiony profil sportowy, w którym młodzież będzie miała aż 7 godzin zajęć wychowania fizycznego.
W sali informatycznej uczniowie klasy I i II pod przewodnictwem pana Grzegorza Goździewicza opowiedzieli o zaletach profilu matematyczno-fizycznego jednocześnie zachęcili do zgłębiania nauk ścisłych dających w obecnych czasach szerokie horyzonty. Od przyszłego roku powstanie profil matematyczno-informatyczny z innowacją pedagogiczną pod nazwą „Informatyczne Zielone Garnizony”, ponieważ Liceum Ogólnokształcące w Górze jako 1 z 12 szkół w Polsce została wybrana do realizacji projektu. Z tego względu zostanie utworzona innowacyjna klasa mistrzostwa informatycznego, w której będzie można poszerzyć wiedzę na temat robotyki i komputyki oraz obrony cybernetycznej. Natomiast w sali 106 odbyły się warsztaty przyrodnicze, m.in. z chemii, biologii, fizyki i geografii, przygotowane przez uczniów realizujących rozszerzenie z w/w przedmiotów pod kierunkiem Pani Ireny Dziamarskiej, Pani Doroty Giezek, Pani Małgorzaty Kauch oraz Pana Bogusława Sitnika. Na stanowisku chemicznym uczniowie zademonstrowali szereg doświadczeń m.in. z wykorzystaniem roztworów ciekłego azotu. Licealiści stworzyli również przestrzenne miniatury elektrowni jądrowych, jednym z nich był reaktor w Czarnobylu. Na stanowisku fizycznym wyeksponowane były doświadczenia związane z prądem i jego przewodnictwem, na których młodzież mogła samodzielnie tworzyć obwody elektryczne wraz z żarówkami i przełącznikami. Grupa biologiczna prezentowała sposoby korzystania z mikroskopów, co można było zaobserwować podczas badania preparatów. Na stanowisku geograficznym można było natomiast zgłębić tajniki posługiwania się globusem i mapami. Wszystkie zespoły przyrodnicze współpracowały ze sobą łącząc różne dziedziny ścisłe w jedną interdyscyplinarną całość. Gimnazjaliści z zainteresowaniem przyglądali się prezentacjom i bez oporów włączali się do podejmowanych przez starszych kolegów działań. Odbyły się również warsztaty z języka angielskiego przygotowane przez Panią Edytę Bretsznajder, Panią. Agatę Figiel oraz Panią Jadwigę Sokołowską, na których w głównej mierze został wyeksponowany film przygotowany przez nasze koło filmowe o naszych tegorocznych wolontariuszkach z Chin, Indonezji i Brazylii. Oprócz tego zostały zaprezentowane wystawki z j. niemieckiego , rosyjskiego i francuskiego, oraz na temat wymian międzynarodowych w jakich brali udział, dzięki współpracy naszej szkoły z placówkami zagranicznymi, m.in. ze szkołą w Herzbergu oraz w ramach współpracy z AIESEC. Na korytarzach oraz obok sal lekcyjnych zaprezentowanych zostało wiele interesujących wystaw dokumentujących działania Samorządu Uczniowskiego, kół zainteresowań, realizowanych projektów oraz osiągnięć uczniów szkoły w olimpiadach, konkursach przedmiotowych i artystycznych i zawodach sportowych. Ponadto szkolny wolontariat również stworzył wystawkę, na której opowiadał o swoich działaniach charytatywnych zachęcając do pomocy tym, którzy tego potrzebują oraz przygotował małą niespodziankę, częstując gimnazjalistów pysznym ciastem.
Drzwi otwarte w naszej szkole były bardzo interesujące, pełne nowych i pozytywnych doświadczeń. Wywarły też na gimnazjalistach sporo pozytywnych wrażeń. W trakcie rozmów można było się też przekonać, że oferta edukacyjna szkoły jest naprawdę interesująca i wielu uczniów chciałoby kontynuować naukę w murach naszego „Mickiewicza”.
Dziękujemy więc wszystkim uczniom za przybycie i czekamy na Was we wrześniu!
Fot. Natalia Kida, Alicja Głuszko, Magdalena Kopeć