Z Mickiewiczem w Stolicy Dolnego Śląska
W dniach 27 - 28 czerwca 2017 r. nauczyciele oraz pracownicy administracji i obsługi Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Górze uczestniczyli w wycieczce do Wrocławia, by zwiedzić kilka miejsc związanych z Adamem Mickiewiczem. Poeta co prawda nigdy nie przebywał w stolicy Dolnego Śląska, ale jest wiele miejsc związanych z naszym Narodowym Wieszczem.
Wycieczka rozpoczęła się od porannej przechadzki po słynnym Ogrodu Japońskim, dzięki czemu można było zakosztować orientalnego klimatu. Następnie wszyscy udali się w okolice Hali Stulecia, by podziwiać wrocławskie fontanny. Są one niewątpliwie jedną z największych atrakcji na turystycznej mapie Wrocławia. Usytuowane w malowniczym krajobrazie Parku Szczytnickiego, przy historycznym kompleksie Hali Stulecia oraz Wrocławskim Centrum Kongresowy corocznie odwiedzane są przez tysiące turystów z kraju i zagranicy.
Punktem kulminacyjnym wycieczki była wizyta w Muzeum Pana Tadeusza mieszącego się w przepięknej Kamienicy Pod Złotym Słońcem na wrocławskim Rynku.
Muzeum zostało otwarte dla turystów w kwietniu 2016 roku. To miejsce to miejsce, w którym łączą się historia i współczesność. Zasadniczą część muzeum zajmuje stała wystawa opowiadająca o historii i interpretacji słynnego dzieła Adama Mickiewicza, a także przedstawia Gabinety Świadków Historii – Jana Nowaka-Jeziorańskiego i Władysława Bartoszewskiego. Misją Muzeum Pana Tadeusza jest pokazanie rangi dzieła Adama Mickiewicza w zmieniającej się rzeczywistości historycznej i kulturalnej Europy na przestrzeni ostatnich dwustu lat, a także ukazanie poematu „Pan Tadeusz” jako tekstu kształtującego nowoczesne myślenie o tradycji i tożsamości kulturowej. Na płaszczyźnie tradycji polskiego romantyzmu podkreśla wątki wciąż obecne i żywe w polskiej kulturze. Poszukuje języka umożliwiającego przedstawienie kulturotwórczej roli tej spuścizny w sposób nowoczesny, nie rezygnując przy tym z prób jej reinterpretacji. Jednym z celów działalności muzeum jest więc ukazanie arcydzieła oraz jego autora w kontekście społeczno-kulturowym epoki jako mocno osadzonych w realiach ówczesnej Europy i kluczowych dla kształtowania się polskiej tradycji walki o niepodległość. Dzięki najnowocześniejszej technologii, przyjaznej zarówno dla młodego, jak i starszych pokoleń, w sposób przystępny i wieloaspektowy prezentuje żywe dziedzictwo romantyzmu. Na tysiącu pięciuset metrach kwadratowych powierzchni wystawienniczej, w osiemnastu salach zgromadzonych zostało siedemset eksponatów, zainstalowano ponad sto gier, instalacji i prezentacji multimedialnych. Muzeum otwiera się na publiczność również dzięki wystawom czasowym oraz bogatej ofercie kulturalnej w postaci spotkań autorskich i warsztatów edukacyjnych. Najbardziej okazałym eksponatem wystawy stałej jest rękopis „Pana Tadeusza - najcenniejszy wolumin Ossolineum i jeden z najwartościowszych zabytków polskiej kultury. W jego skład wchodzą: zeszyt w miękkiej kartonowej oprawie liczący 48 kart i ich fragmentów oraz album z czystopisem liczący 91 kart, a całość umieszczono w oprawie z czerwonej skóry ze złoconymi wyciskami.
Po tej wykwintnej strawie duchowej na uczestników czekała kolejna niespodzianka – staropolska biesiada w Karczmie Miłocin.
Wyjazd do Wrocławia był jedną z form działań edukacyjno – turystycznych poodejmowanych przez w Liceum Ogólnokształcącym w Górze w celu kultywowania pamięci i bogatej spuścizny literackiej naszego Narodowego Wieszcza Adama Mickiewicza – Patrona Szkoły.