top of page
Szukaj

Jak się ma nasza kultura polityczna?

  • Tomasz Woźniczka
  • 29 sie 2017
  • 3 minut(y) czytania

Relacja uczestnika seminarium Polacy i Niemcy w dialogu

Kończy się dwumiesięczny okres letnich wakacji. rozpoczną się zajęcia szkolne. Trwają już przygotowania do nowego roku szkolnego 2017/18. Za nim zabrzmi pierwszy dzwonek, chciałbym podzielić się swoimi wrażeniami z okresu wakacyjnego.

Już po raz jedenasty miało miejsce seminarium dla multiplikatorów pracy edukacyjnej i osób środowisk twórczych pod hasłem „Polacy i Niemcy w dialogu”. Spotkania Polaków i Niemców i ich wspólne debaty mają już wieloletnią tradycję, a cykl zorganizowany został tym razem zorganizowany przez dwie współpracujące ze sobą organizacje pozarządowe: Geselschaft für Politische Bildung i Dom Współpracy Polsko- Niemieckiej w Opolu . Miejscem tegorocznego seminarium była Akademie Frankenwarte w Würzburgu, a zadaniem uczestników było przedstawienie różnorodnych opinii i wypracowanie wspólnych strategii mieszczących się w ramach tematu „Jak się ma nasza kultura polityczna?”.

W całym cyklu spotkań uczestniczyłem po raz dziesiąty i tym razem muszę przyznać, że organizatorzy stanęli na wysokości zadania i przygotowali nam atrakcyjny i niezwykle twórczy program tygodniowego pobytu w Akademie Frankenwarte. Obydwie grupy, tj. polska i niemiecka liczyły po 20 uczestników, co sprzyjało wzajemnej integracji i żywej dyskusji i wymiany poglądów. Seminarium podobnie jak w ubiegłych latach miało twórcza formę, obejmowało obok tradycyjnych wykładów, debaty plenarne, dyskusje w grupach oraz wyjazdy studyjne do wybranych instytucji spotkania z ludźmi, których działania mieściły się w obszarze tegorocznej tematyki. Podjęliśmy wiele istotnych tematów, z których najważniejsze to: „Aktualne kierunki rozwoju w Polsce oraz ich geneza: Spojrzenie na położenie polityczne i społeczne”, „Krajobraz polityczny Niemiec”, „Żyjąc demokracją twórzmy polityczną kulturę!”, „Punkt widzenia „Europa! Wszyscy jedziemy na jednym wózku – razem, czy jednak każde państwo na swoim wózku?”

Przy zastosowaniu nowatorskiej metody w formie World-Café omówiliśmy temat „Demokracja i kultura polityczna”. Następnie problem pod hasłem „Płeć w kulturze politycznej w Polsce (nie) ma znaczenie (a)?” zrealizowany został na podstawie projekcji filmu „Kobiety Solidarności”. Niezwykle interesujący charakter miała wyprawa naukowa do Darmstadt i Frankfurtu nad Menem. W pierwszym z nich gościliśmy w Niemieckim Instytucie Kultury Polskiej, gdzie poznaliśmy w funkcjonowanie i sposób pracy tej instytucji. Następnie odbyło się spotkanie z dr Matthiasem Kneip, autorem książki: „111 powodów, aby kochać Polskę”. Po spotkaniu istniała możliwość nabycia wspomnianej wyżej publikacji w wersji niemieckiej bądź polskiej. We Frankfurcie uczestniczyliśmy w spotkaniu w Międzynarodowym Centrum Rodziny by dowiedzieć się czy „Kształtowanie różnorodności społeczeństwa miejskiego jest możliwe!”. Ponadto zapoznaliśmy się z bogatą ofertą tej instytucji przeznaczonej dla całej rzeszy zamieszkującej to miasto migrantów z różnych stron świata. W drugiej części miało miejsce tematyczne zwiedzanie miasta, dzięki czemu mogliśmy poznać wiele istotnych z punktu widzenia historii Niemiec i regionu wydarzeń mających miejsce we Frankfurcie nad Menem. Temat pod hasłem „Społeczna spójność utrzymuje się z zaangażowania i partycypacji!” zrealizowaliśmy w centrum Würzburga wizytując następujące instytucje: Związek Odwagi Cywilnej oraz Biuro Aktywności Miasta. Uchodźcy i ich życie w Niemczech na poznaliśmy przykładzie schroniska socjalnego „Reuterhaus” Würzburg-Heidingsfeld. Wszędzie zadawaliśmy mnóstwo pytań, które dotyczyły spraw związanych z funkcjonowaniem tych placówek, sposobami finansowania oraz oddziaływaniem na społeczność miasta. Zostaliśmy też zaproszeni do miejskiego ratusza, wziąć udział w posiedzeniu komisji głównej Rady Miasta, dzięki czemu mieliśmy okazję porównać działania samorządów lokalnych w Niemczech i w Polsce.

Ważną rolę w realizacji programu seminarium odegrały twórcze warsztaty bazujące na wynikach projektu naukowego pod hasłem: „Punkt widzenia „Europa! Wszyscy jedziemy na jednym wózku – razem, czy jednak każde państwo na swoim wózku?” oraz „Mobilność wewnątrz UE: Szansa rozwoju dla Europy?”. Dzięki pracy w międzynarodowych zespołach wypracowaliśmy na obydwa tematy wiele interesujących tez, które następnie zostały i przedyskutowane na wspólnym forum. Na zakończenie wszyscy stwierdziliśmy, że„Demokracja potrzebuje demokratów!” i o tym będziemy na pewno dyskutować na przyszłorocznym seminarium ,które ma tym razem odbyć się we Wrocławiu.

W celu większej integracji i zwiększenia kompetencji językowych u uczestników z obydwu państw, zorganizowane zostały warsztaty z animacji językowej. Ponadto w organizatorzy postarali się o to, by Polacy i Niemcy mieli czas na wspólne rozmowy oraz poznanie się poprzez kulturalne i kulinarne przykłady.

Seminarium po raz kolejny było przez organizatorów znakomicie przygotowane i w tym miejscu należą się się słowa uznania dla przedstawicieli obydwu instytucji, Stephanie Böhm i Grażyny Wiercimok. Natomiast głównymi moderatorami poszczególnych zajęć byli: dr Iwona Dadej, dr Dietmar Molthagen, dr Kamila Schoell-Mazurek oraz Vatan Ukaj.

Wypracowane przez nas w trakcie warsztatów wnioski i spostrzeżenia zostały opublikowane na stronie internetowej Akademie Frankenwarte Würzburg.

Mimo okresu wakacyjnego, naprawdę warto brać udział w tego typu przedsięwzięciach. Uzyskana przeze mnie wiedza i doświadczenie na pewno zostanie wykorzystana w procesie dydaktycznym z naszą licealną młodzieżą.

Tomasz Woźniczka

ZSO Góra

Galeria


 
 
 

Polecane artykuły

Ostatnio dodane

Adres: Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza

ul. Szkolna 1  56-200 Góra

NIP 699-10-26-988

REGON 410190440

 

© 2014  LO Góra 

bottom of page