top of page

Międzynarodowo, naukowo , językowo…

Sobotni poranek, 23.09,2017 niektórzy z nas powitali bardzo wcześnie i na dodatek pełni emocji bo o godzinie 7.00 przyjechali do nas uczniowie z zaprzyjaźnionego gimnazjum z Herzbergu am Harz. Przybyło do nas 11 uczniów oraz pani Tanja Kühlewind, nauczycielka.

Po całonocnej podróży nasi niemieccy goście odpoczywali w domach swoich kolegów, ale już o godzinie 15.00 spotkaliśmy się w restauracji „Opus” na powitalnym obiedzie. W spotkaniu wzięli udział: dyrektor ZSO w Górze Pani Magdalena Mielczarek, koordynator wymian międzynarodowych, nauczycielka języka niemieckiego Pani Izabela Kucharska oraz nauczycielka biologii Pani Irena Dziamarska.

Po posiłku wszyscy w pełni sił udali się do budynku do szkoły gdzie odbyła się prezentacja zdjęć rodzin wymiany oraz autoprezentacja wszystkich uczestników wymiany. W miłej atmosferze wszyscy spędzili czas przekonując się, że bariery językowe nie istnieją, ponieważ komunikacja pomiędzy młodzieżą funkcjonowała bez zarzutu.

Niedziela dla uczestników wymiany był magicznym dniem. Przybyli do szkoły na zaproszenie Pani Małgorzaty Kauch – nauczycielki chemii oraz Pani Doroty Giezek – nauczycielki fizyki uczniowie, wzięli udział w fantastycznej zabawie pt. „Chemia i fizyka to nie czarna magia”. Warsztaty miały charakter zabawy z odrobiną rywalizacji, zostały przygotowane w stylu magicznym przez nauczycielki Małgorzatę Kauch i Dorotę Giezek, które wcieliły się w bajkowe postacie aby w wyjątkowy sposób przekazać młodzieży odrobinę chemii i fizyki. W organizacji doświadczeń pomagali uczniowie: Tomasz Cuże - uczeń klasy drugiej Liceum, Hanna Kauch i Anna Janusz - uczennice klasy I szkoły podstawowej oraz Dawid Perzyński - uczeń klasy 6 szkoły podstawowej. Młodzież została podzielona na dwie grupy, by w sposób rotacyjny eksperymentować przy dziesięciu stanowiskach ukrywającymi się pod nazwami:

1.Gwiezdne wojny,

2. Piasek kinetyczny,

3. Magiczny palec,

4. Atramentowe czary,

5. Rosnący balonik,

6. Kula czarownicy,

7. Niewidzialna siła,

8. Diabelska pętla,

9. Piorun,

10. Niezwykłe bańki mydlane.

Uczniowie mogli nie tylko oglądać, ale również samodzielnie przeprowadzać eksperymenty na poszczególnych stanowiskach. Biorąca udział w warsztatach młodzież otrzymała niezbędne wskazówki dotyczące doświadczeń, więc mogli poprzez działanie i zabawę jednocześnie zdobywać wiedzę. Wykonując kolejne doświadczenia młodzi Polacy i Niemcy współpracowali ze sobą bardzo chętnie co przyniosło pożądane efekty. W trudniejszych doświadczeniach pomagał czarodziej Dawid oraz Tomasz. Wykonując kolejne doświadczenia uczniowie musieli odpowiedzieć na pytania dotyczące badanych zjawisk. Każde doświadczenie było odpowiednio punktowane. Poszczególne punkty „zbierały” czarodziejki Hania i Anna. Podsumowaniem zajęć było ogłoszenie wyników „rywalizacji”. Okazało się, że obydwie grupy zajęły ex aequo pierwsze miejsce. Warsztaty dostarczyły odbiorcom tak niesamowitych wrażeń, że z uśmiechem na twarzy opuszczali pracownię fizyczno – chemiczną. Wszyscy uczniowie biorący udział w tym spotkaniu stwierdzili, iż taki sposób poznawania procesów chemicznych i fizycznych pozwolił im znacznie szybciej je zrozumieć i łatwiej przyswoić określone wiadomości. Nie obyło się bez słodkiego poczęstunku.

Dzięki tego rodzaju zajęciom młodzież miała okazję przekonać się, że przy niewielkim wysiłku można zgłębiać naukę i przy niej jednocześnie się bawić, ukazując przy tym dobrą znajomość języków obcych. Mamy nadzieję, że współpraca Polsko - Niemiecka na polu naukowym będzie dalej kontynuowana, a warsztaty w naszej szkole wpiszą się na stałe w harmonogram tej wizyty.


Polecane artykuły

Ostatnio dodane

bottom of page