top of page

Wizyta studyjna w Brukseli

Dawid Szmanda, Aleksandra Żmiejewska, Magdalena Nowakowska, uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Górze wraz z opiekunem Panem Tomaszem Woźniczką, nauczycielem historii i wos, uczestniczyli w dniach 15 - 19 października w wizycie studyjnej w Brukseli. Wspólnie z licealistami w wyjeźdźcie do Belgii brali udział również: Wiktoria Chrzanowska, Adam Zeid, Oskar Iwanowski, uczniowie oddziałów gimnazjalnych SP nr 1 i SP nr 3 w Górze wraz z opiekunem Panią Elżbietą Maćkowską. Wyjazd był nagrodą w konkursie o Unii Europejskiej, którego organizatorem była Gmina Góra, we współpracy z biurem Posła do Parlamentu Europejskiego Bogdana Zdrojewskiego pod patronatem Burmistrz Góry Ireny Krzyszkiewicz.

Pierwszego dnia, uczestnicy wycieczki zwiedzili Brugię – miasto w północno-wschodniej części Belgii, nazywane też flamandzką Wenecją. W pierwszej kolejności młodzież wraz z opiekunami zwiedziła średniowieczne centrum miasta z jego przepięknymi zabytkami. Na głównym placu miasta (Grote Markt) podziwiali przepiękny renesansowy ratusz (Burg), hale targowe, wieżę Belfort z dzwonnicą składającą się z 47 dzwonów oraz Bazylikę Świętej Krwi. Następnie zwiedzili Kościół Najświętszej Marii Panny oraz Dijver czyli dzielnicę muzeów. Kolejną atrakcją był rejs kanałami w historycznej części miasta, dzięki czemu można było poznać piękne zakątki miasta, którego historyczne centrum od 2000 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Głównym etapem podróży była jednak Bruksela. Po zakwaterowaniu w hotelu Opera i wspólnej kolacji, młodzież wraz z opiekunami w trakcie wieczornej pieszej wycieczki, zwiedziła historyczne centrum miasta. Ogromne wrażenie zrobił na wszystkich główny plac (Grand Place) z ratuszem i renesansowymi kamienicami, Plac Giełdy, Kościół Świętego Mikołaja i Świętej Guduli, Plac Agory oraz przejście zabytkową Galerią Św. Huberta. Obowiązkowym punktem programu była pochodząca z 1619 roku figurka „siusiającego chłopca”, czyli słynna Mannequin pisse. Okazuje się, że w mieście od pewnego czasu „konkurencją” dla chłopca są figurki „siusiającej dziewczynki” oraz „siusiającego pieska”. Dodatkową atrakcją centrum miasta są statuetki Smerfów i innych postaci znanych z komiksów autorstwa belgijskich autorów.

Zasadnicza część programu wyjazdu studyjnego miała miejsce we wtorek 17 października 2017. Tego dnia młodzież i ich opiekunowie gościli w Parlamencie Europejskim, gdzie odbyło spotkanie z posłem do Parlamentu Europejskiego Panem Bogdanem Zdrojewskim. W trakcie wspólnej debaty, europoseł odpowiedział na wiele pytań zadanych ze strony młodzieży dotyczących wielu istotnych spraw, takich jak, polityka bezpieczeństwa UE, kwestia migrantów, relacje pomiędzy instytucjami europejskimi a rządem polskim, aktualna sytuacja polityczna na świecie, problem rozszerzenia UE o kolejne państwa, relacje UE z mocarstwami światowymi np. USA, Japonia, Chiny oraz zagrożenie ze strony Korei Płn., polityka energetyczna UE itp. Poseł Zdrojewski odsłonił też przed młodzieżą niektóre tajniki pracy europarlamentarzystów i ich wzajemne relacje. Warto w tym miejscu podkreślić, że 3 pytania (najwięcej spośród innych grup) zostały zadane ze strony uczniów górowskich szkół. Na zakończenie Pan Bogdan Zdrojewski pogratulował młodzieży ogromnej wiedzy i znakomitego przygotowania do konkursów organizowanych przez jego biuro poselskie. Podziękował też opiekunom, za zainteresowanie uczniów problematyką europejską. Następnie uczestnicy wyjazdu za zaproszenie europosła wzięli udział we wspólnym lunchu w parlamentarnej stołówce dla VIP-ów.

Następnie miała miejsce wizyta w Parlamentarium, czyli interaktywnym centrum dla zwiedzających Parlament Europejski. Na dużej powierzchni wystawienniczej udokumentowana została historia integracji europejskiej i kolejne etapy tworzenia się UE. Wystawa zrobiona jest z ogromnym rozmachem, zgromadzonych zostało wiele cennych eksponatów, z których zasadnicza część ma charakter interaktywny. Istnieje już dwa lata i do tej pory odwiedziło ją 500 tysięcy gości. Do najważniejszych eksponatów należy Pokojowa Nagroda Nobla otrzymana 12 października 2012 roku przez UE. Nie jest to tylko wyróżnienie dla samej organizacji jaką jest UE lecz także jak podkreśla przewodniczący PE: „Ta nagroda należy do wszystkich mieszkańców Europy”!

Przed i po wizycie w Parlamencie Europejskim uczestnicy wycieczki, jadąc autokarem z kilkoma postojami, zwiedzili oddalone od centrum atrakcje miasta, takie jak Kolumna Kongresu, Pałac Królewski, Kościół Notre Dame de Sablon, park Mont des Art oraz Pałac Sprawiedliwości, gdzie zlokalizowany jest punkt widokowy, dzięki któremu można podziwiać panoramę miasta.

Przed samą wizytą w Parlamencie młodzież dotarła też w okolice pałacu gdzie odbywały się słynne konferencje naukowe wybitnych specjalistów z zakresu nauk ścisłych zwane Kongresami Solvay`a. Najbardziej znanym był piąty kongres z roku 1927, kiedy to spotkało się wielu laureatów Nagrody Nobla: A. Einstein, M. Planck, M. Born, N. Bohr oraz M. Skłodowska-Curie. Nie sposób było w miejscu, otoczonym aureolą wielkiej nauki, zrobić laureatom konkursów o Unii Europejskiej pamiątkowego zdjęcia.

Na tym jednak atrakcje pobytu w Brukseli się nie zakończyły, w osobnej części programu młodzież podziwiała monumentalną budowlę wzorowaną na paryskim łuku triumfalnym zlokalizowaną w Parc du Cinquantenaire oraz słynne na całym świecie Atomium. Jest to model kryształu żelaza powiększony 165 miliardów razy, został zbudowany z okazji Wystawy Światowej w Brukseli w 1958 jako symbol ówczesnych naukowych oraz technicznych osiągnięć „wieku atomu”.

W ostatnim dniu pobytu na ziemi belgijskiej wypełniła wizyta w Waterloo. To wyjątkowe miejsce, w historii Europy, gdzie 18 czerwca 1815 roku rozegrała się ostatnia, zakończona klęską, bitwa Napoleona Bonaparte. Na pamiątkę tej bitwy na pobliskim wzgórzu usypano kopiec i postawiono statuę lwa. Wchodząc na górę, trzeba pokonać 226 schodów, po czym można podziwiać panoramę miejsca walk pomiędzy wojskami francuskimi a brytyjsko-pruskimi. Obok wzgórza znajduje się muzeum pod nazwą Memorial 1815, dokumentujące bitwę pod Waterloo. W głównej części budynku, w specjalnej rotundzie, mieści się obraz Panorama Bitwy pod Waterloo wraz z odgłosami bitewnymi. To był ostatni punkt programu wyjazdu studyjnego młodzieży do Belgii.

Tego samego dnia po południu uczestnicy wycieczki udali się w drogę powrotną do Polski.

Wyjazd i pobyt w Brukseli był perfekcyjnie przygotowany i przeprowadzony, dlatego w imieniu uczestników grupy z Góry chciałbym podziękować:

- Posłowi do Parlamentu Europejskiego, Panu Bogdanowi Zdrojewskiemu, za zaproszenie do Brukseli oraz spotkanie w Parlamencie Europejskim

- asystentowi Posła Bogdana Zdrojewskiego, Panu Bartoszowi Rutkowskiemu, za organizację wyjazdu studyjnego,

szefowi firmy Autokar Polska, Panu Markowi Suberlakowi, za transport do Brukseli oraz pełnienie roli przewodnika na ziemi belgijskiej,

oraz

-Burmistrzowi Góry, Pani Irenie Krzyszkiewicz i rodzicom Oli, Magdy i Dawida za zorganizowanie transportu do Wrocławia.


Polecane artykuły

Ostatnio dodane

bottom of page