„Podstawą szczęścia jest wolność, a podstawą wolności jest odwaga”
„Podstawą szczęścia jest wolność, a podstawą wolności jest odwaga.”
Uroczystość z okazji Święta Niepodległości w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Górze
„Naród, który nie szanuje przeszłości,
nie zasługuje na szacunek teraźniejszości
i nie ma prawa do przyszłości.”
Józef Piłsudski
11 listopada1918 roku to szczególna data w dziejach państwa polskiego. To tego dnia, po 123 latach zaborów, Polska znów pojawiła się na mapach świata. Dzień 11 listopada ustanowiono świętem państwowym po raz pierwszy dopiero w 1937 roku. W latach 1939-44 podczas okupacji hitlerowskiej oraz w okresie od 1945 do 1989 roku, w czasie rządów komunistycznych obchodzenie święta 11 listopada było zakazane. Obecnie ba terenie całego kraju odbywa się wiele uroczystości w celu upamiętnienia tego szczególnego wydarzenia w naszych dziejach narodowych.
10 listopada w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących uroczyście uczciliśmy 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Okolicznościowe przemówienie do zebranej młodzieży oraz nauczycieli wygłosiła dyrektor szkoły Pani Magdalena Mielczarek. W swoim wystąpieniu zwróciła uwagę na znaczenie słów „Ojczyzna” i „Patriota”. Co te dwa, niepozorne słowa tak naprawdę oznaczają. Bardzo wymowna w treści przemowa dyrektora szkoły chwyciła wiele uczestniczących w uroczystości osób za serce i skłoniła do refleksji.
Podczas uroczystości odbyło się również uroczyste przywitanie uczniów klas pierwszych liceum, a następnie, zgodnie z wieloletnią tradycją, uroczyste ślubowanie przed sztandarem szkoły. Słowa przysięgi odczytała przedstawicielka Samorządu Uczniowskiego Natalia Basty. Ceremonię ślubowania przygotowała opiekun SU Pani Edyta Bretsznajder.
Wspólne spotkanie nauczycieli i uczniów w auli szkoły, zwieńczył montaż słowno-muzyczny przygotowany przez Panią Alicję Sajdak we współpracy z Panem Mirosławem Wesołowskim. Uczniowie klasy IIIa Liceum oraz klasy III Gimnazjum Dwujęzycznego niezwykle emocjonalnie nawiązali do powagi Święta Niepodległości umiejętnie łącząc świeżość współczesności z tradycją oraz głębokim uczuciem do Ojczyzny. Nie zabrakło również wspaniałej muzyki patriotycznej tak dumnie rozbrzmiewającej w auli naszej szkoły. Część programu wypełniła recytacja patriotycznych wierszy tematycznie nawiązujących do tego doniosłego wydarzenia. Weronika Szymańska, Róża Mazurczak oraz Aleksandra Wójcik uraczyły widownię wspaniałymi występami wokalnymi. Wykonane przez nie pieśni patriotyczne bardzo poruszyły zgromadzoną w auli publiczność, za co zostały nagrodzone wielkimi brawami.
Takie chwile z pewnością skłaniają do refleksji nad naszym życiem, jego wartością i ceną jaką poniosło wielu naszych Rodaków abyśmy mogli cieszyć się wolnością. Nie trzeba długich pompatycznych akademii, czasem takie krótkie, ale rzeczowe występy pokazują nam, że tak naprawdę nie potrzeba wielkich słów, by oddać ducha naszej niepodległej ojczyzny. Młode pokolenie jest świadome jak wielki dar otrzymało od swoich przodków, mogąc teraz uczyć się, chodzić do szkoły i żyć w wolnym państwie. My, młode pokolenie jesteśmy dumni ze swojej ojczyzny, dla którego umierali nasi dziadkowie. Poznając historię życia wielu bardziej i mniej znanych postaci, uświadamiamy sobie co to znaczy bronić Ojczyzny. My współcześnie też jesteśmy gotowi jej bronić, ale bronić Ojczyzny nie oznacza tylko walki z bronią w ręku, lecz przede wszystkim intelektualnej batalii, gdyż zawsze trzeba obronić dobre imię Polski.
Fot. Alicja Głuszko