top of page

"Żołnierze Wyklęci" – historia, która trwa

Pod takim hasłem odbyło się 5 marca w Bibliotece Miejskiej w Górze spotkanie z panem Jarosławem Wróblewskim i panem Markiem Nadolskim. Zorganizowane zostało z inicjatywy Biblioteki Miejskiej, Hufca Pracy w Górze i Stowarzyszenia „Patriotyczny Głogów”. W spotkaniu wzięli udział zainteresowani tematyką mieszkańcy miasta oraz młodzież górowskich szkół, a wśród nich grupa uczniów z kl. II Liceum Ogólnokształcącego w Górze wraz z wicedyrektorem panem Mariuszem Dziewicem i nauczycielem historii i wos panem Tomaszem Woźniczką.

Wszystkich zebranych bardzo gorąco powitała dyrektor Biblioteki Miejskiej pani Danuta Biernacka. Następnie w krótkim wystąpieniu przedstawiła gości dzisiejszego spotkania wspominając o ich naukowych dokonaniach.

Jarosław Wróblewski to członek Grupy Historycznej Zgrupowanie „Radosław”. Jest dziennikarzem redakcji programu „Jan Pospieszalski Bliżej” oraz portalu niezalezna.pl. oraz członkiem Komisji Historycznej przy Społecznym Komitecie Opieki nad Grobami Poległych Żołnierzy Batalionu „Zośka”. Ponadto jest współtwórcą Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL na ul. Rakowieckiej w Warszawie i autorem wielu książek i publikacji dot. Żołnierzy Wyklętych m.in. „Kwatera Ł. Wolność jest kuloodporna”, „Zośkowiec”, „Gryf”. 1 marca br. w Dniu Narodowego Święta Żołnierzy Wyklętych został odznaczony przez Prezydenta Andrzeja Dudę, Złotym Krzyżem Zasługi.

Pan Krzysztof w swoim wystąpieniu nakreślił główne założenia prac poszukiwawczych z wolontariuszami warszawskiej na „Łączce”, czyli kwaterze na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, gdzie potajemnie chowani byli więźniowie z Rakowieckiej.

Marek Nadolski jest pracownikiem naukowym Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie. Dużą część swojego wystąpienia poświęcił pracom poszukiwawczo-ekshumacyjnym z grupą prof. Krzysztofa Szwagrzyka na warszawskiej „Łączce”. Towarzyszą im szczególne warunki, obszar nekropolii, obecność mogił, szczątków ludzkich, ton ziemi oraz ciężki sprzęt sprawiają, że praca w takich warunkach wymaga specjalistycznego szkolenia. Mimo ogromnych trudności udało się zespołowi zidentyfikować wiele ofiar stalinowskiego terroru m.in. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”, Stanisława Kasznicy, Stanisława Mieszkowskiego, Stefana Nowaczka ps. „Wilk”. W dalszym ciągu, mimo ogromnych nadziei, nie udało się odnaleźć szczątków kilku znanych postaci podziemia antykomunistycznego, w tym rotmistrza Witolda Pileckiego i ppłk Łukasza Cieplińskiego. Zwrócił szczególną uwagę na zaangażowanie całej rzeszy wolontariuszy wspomagających prace osób z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN. Są to ludzie praktycznie w każdym wieku, począwszy od maturzystów skończywszy na rocznikach przedwojennych, rodacy z Polski i ze świata. Czasami przychodzą na jeden dzień, czasem zostają na dłużej, nierzadko na lata.

Na zakończenie pan Jarosław Wróblewski podziękował wszystkim obecnym, a szczególnie młodzieży, za udział w s potkaniu. Można było też nabyć jedną z jego publikacji, a mianowicie książkę pt. „Gryf”. Jeden z egzemplarzy z dedykacją autora zakupił dla szkolnej biblioteki pan Tomasz Woźniczka. Otrzymał również ostatni numer Biuletynu Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL „Rakowiecka 37”.

Po spotkaniu młodzież z Liceum Ogólnokształcącego w Górze podzieliła się swoimi wrażeniami na zajęciach z historii, szczególnie zwracając uwagę na ogromne zaangażowanie prelegentów w prace na rzecz poszukiwania ciał zamordowanych w czasach stalinowskich osób walczących o wolną i niepodległą Polskę.


Polecane artykuły

Ostatnio dodane

bottom of page