Warsztaty w „Zajezdni”
8 marca uczniowie klasy II a Liceum Ogólnokształcącego w Górze odwiedzili Centrum Historii „Zajezdnia” we Wrocławiu. Wizyta miała charakter „roboczy”, głównym zadaniem młodzieży było uczestnictwo w zajęciach muzealnych.
Centrum Historii „Zajezdnia” to specyficzne miejsce na mapie Stolicy Dolnego Śląska. To właśnie tutaj, w tym niezwykłym obiekcie z końca XIX wieku, 26 sierpnia 1980 roku wybuchł strajk solidarnościowy z robotnikami z Wybrzeża. Była to chwila narodzin wrocławskiej „Solidarności”, ale też ważny moment w formowaniu tożsamości współczesnego Wrocławia. Otwarcie Centrum Historii „Zajezdnia”, projektu realizowanego w ramach programu Europejskiej Stolicy Kultury we Wrocławiu, odbyło się 16 września 2016 r.
Najważniejszym miejscem „Zajezdni” jest główna wystawa „Wrocław 1945-2016” poświęcona powojennej historii Wrocławia, Dolnego Śląska i innych regionów, które stały się częścią Polski w wyniku II wojny światowej. Scenograficzna ekspozycja została stworzona na podstawie pamiątek, dokumentów i fotografii przekazanych przez mieszkańców Wrocławia. Wystawa jest zorganizowana tak jak miasto – z ulicami, dworcem kolejowym, sklepem mięsnym, czytelnią, kioskiem i labiryntem. Dzięki temu zwiedzający mogą przenieść się w czasie i przeżyć niezwykłą przygodę.
Pod opieką przewodnika z CH „Zajezdnia”, licealiści z Góry, odbyli prawdziwie retrospekcyjną podróż po trwających ponad 70 lat powojennych dziejów Wrocławia. Mieli znakomitą okazję do przeżycia historii Wrocławian, do poznania świata, z którego przybyli na Dolny Śląsk po II wojnie światowej, do zobaczenia w jaki sposób poradzili sobie ze zniszczonym miastem, jak poznali jego historię, jak radzili sobie w okresie komunistycznej dyktatury, jak wytyczali drogę pojednaniu polsko-niemieckiemu i jak uzyskali upragnioną wolność.
Początek historycznej wędrówki wytyczył symboliczny pomost pomiędzy dawnym, a współczesnym Wrocławiem. Podróżując towarowym wagonem, młodzież mogła się wcielić w role przesiedleńców, propagandowo nazwanych „repatriantami ze Wschodu”, dla których kresem wielotygodniowej podróży były tzw. „Ziemie Odzyskane”. Mieli też okazję, na szczęście tylko przez chwilę, poznać „uroki” stalinowskiego więzienia, czy posłuchać audycji Radia „Wolna Europa”. W dalszej części swojej dziejowej drogi, uczestniczyli wielu typowych dla tamtych czasów sytuacjach życiowych np. zasiedli w szkolnych ławkach na lekcji w latach 60-tych, rozgościli się w mieszkaniu wyposażonym w „epoce Gierka” , odbyli rozmowę w typowej budce telefonicznej, sprawdzili, co ciekawego można było kupić w tamtym okresie w kiosku „Ruchu”, zajęli miejsca w autobusie komunikacji miejskiej, czy też stanęli w kolejce w sklepie mięsnym, by w końcu po wielu trudach zakupić towar na „kartki”. Mogła też uczestniczyć w wielkich sportowych wydarzeniach tamtych czasów m.in. w słynnym „Wyścigu Pokoju” oraz dowiedzieć się, jak ważną rolę propagandową w tamtych czasach odgrywały sukcesy naszych sportowców.
Ważnym elementem ekspozycji są miejsca poświęcone powstania i działalności „Solidarności” i innych organizacji opozycyjnych na Dolnym Śląsku. Dzięki nagromadzonym w tym miejscu eksponatom młodzież mogła poznać szczegółową historię powstania związku, ludzi z nim związanych, poznać najważniejsze, często dramatyczne wydarzenia m.in. manifestację z 31 sierpnia 1982 roku. Mogli też przekonać się, czy w „maluchu” (popularnym w tych czasach Fiacie 126 p) i dwóch wielkich torbach, można było wywieźć z banku słynne „80 milionów złotych” należących do działaczy wrocławskiej „Solidarności”. Zauważyli również, jak ważną rolę w w ruchu wolnościowym odgrywały książki, publikacje, ulotki produkowane w „podziemiu”, często w bardzo prosty, wręcz „chałupniczy” sposób. Dodatkowym elementem wzmacniającym wiedzę, z odległych dla współczesnej młodzieży czasów, były publikowane w muzeum fragmenty filmów dokumentalnych, kronik filmowych, audycji i słuchowisk.
Licealistom tego typu spotkanie z „żywą” i opowiedzianą w niekonwencjonalny sposób historią bardzo się spodobało. Zajęcia miały bowiem charakter twórczy, uczniowie mieli bowiem możliwość podejmowania aktywnych działań i rozwijania swoich twórczych predyspozycji. Wielu z nich podkreślało, że dzięki warsztatom mogli uczestniczyć w wyjątkowej podroży po często obfitujących w burzliwe i skomplikowane wydarzenia, naszej współczesnej historii.
Inicjatorem i organizatorem wyjazdu był pan Tomasz Woźniczka, nauczyciel historii i wos w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Górze.