Panel przyrodniczy
Dnia 28 marca 2018 r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Górze odbył się Panel Przyrodniczy w ramach „Drzwi otwartych” dla uczniów szkół gimnazjalnych całego powiatu.
Pierwsza część uroczystości odbyła się w auli, gdzie przybyłych gości powitała dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących pani Magdalena Mielczarek jednocześnie przedstawiając ofertę edukacyjną szkoły. Niespodzianką dla uczniów było wystąpienie Alicji Kmietczyk – uczennicy klasy III ZSO w Górze, która pracując od 6 lat w zawodzie modelki miała okazję zwiedzić wiele ciekawych miejsc. Opowiedziała o jednym ze swoich ulubionych krajów – Japonii. Uczniowie mieli również możliwość obejrzenia wystawy zarówno z jej pracy modelingowej jaki również ze swoich podróży po przepięknych miastach Japonii.
Kolejną część panelu stanowiły dwa wykłady wygłoszone przez zaproszonych gości. Pierwszy z nich – wygłosił prof. dr hab. Mariusz Korczyński, pracownik naukowy Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, a zarazem absolwent naszego Liceum, na temat „Chemii zapachów”. W trakcie wykładu uczniowie mieli możliwość obejrzenia przyrządu - olfaktometru, służącego do badania czułości narządu węchu oraz do ilościowych porównań intensywności różnych zapachów. Drugi wykład na temat życia, behawioryzmu i ochrony wilka na terenie Polski przygotował pan Zbigniew Skibiński, który od lat z dużą pasją zajmuje się tym zagadnieniem.
Następna niespodzianka przygotowana dla uczniów szkół gimnazjalnych to warsztaty z przedmiotów przyrodniczych prowadzonych przez uczniów klas licealnych (Natalię Bortnowską, Wiktorię Chojnacką, Tomasza Cuże, Laurę Maniarę, Justynę Mrozowską, Magdalenę Urbańską, Natalię Basty, Jakuba Jarząb, Miłosza Stojanowskiego, Paulinę Żołnieruk oraz Annę Szymańską). Podczas warsztatów młodzież mogła zapoznać się z budową serca, rodzajami skał wulkanicznych, działaniem Licznika Geigera, mikroskopowaniem. W pracowni fizycznej uczniowie mieli możliwość budowania prostych i bardziej złożonych obwodów elektrycznych, eksperymentowania z maszyną elektrostatyczną i kulą plazmową. Ogromną radość i zaangażowanie wywołały doświadczenia z suchym lodem i gigantycznymi bańkami mydlanymi. Wyjątkowość tej części panelu polegała na tym, że goście mogli każdy eksponat dotknąć, a nawet należało dotknąć, aby go ożywić i poznać jego działanie. Na początku z pewną nieśmiałością ale po chwili wszystkim udzieliła się wspaniała atmosfera zabawy i ciekawości eksperymentowania.
Młodzież gimnazjalna miała również okazję do zwiedzania szkoły, rozmów z rówieśnikami, a także skosztowania przepysznych gofrów przygotowanych przez naszych uczniów. Uroczystości towarzyszyło dużo pozytywnych emocji i zainteresowanie ze strony gimnazjalistów.
Organizatorami panelu byli nauczyciele przedmiotów przyrodniczych ZSO w Górze – pani Irena Dziamarska, pani Małgorzata Kauch, pani Dorota Giezek i pan Bogusław Sitnik.
Fot. Natalia Kida, Bartosz Gworek