top of page

Panel matematyczno - informatyczny

4 kwietnia w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Górze w ramach „Drzwi otwartych” odbył się trzeci panel tematyczny dla uczniów trzecich klas gimnazjów powiatu górowskiego – matematyczno-informatyczny.

Całość składała się z części matematycznej, informatycznej z elementami robotyki i automatyki, fizycznej oraz warsztaty filmowe.

Na początku spotkania w auli szkoły dyrektor ZSO pani Magdalena Mielczarek gorąco przywitała uczestników panelu. Następnie uczniowie zostali podzieleni na cztery grupy, po to by wszystkim w odpowiednich odstępach czasowych umożliwić wzięcie udziału w każdej z proponowanych przez organizatorów części tematycznej.

Panel matematyczny przeprowadzili nauczyciele matematyki pan Radomir Miłaszewicz i Franciszek Pobiarżyn i składał się z dwóch części.

W pierwszej z nich, informacyjnej, uczniowie zostali poinformowani o ofercie edukacyjnej szkoły dotyczącej nauczania matematyki, siatce godzinowej, zajęciach pozalekcyjnych (np. wyrównawczych, przygotowujących do matury, kołach matematycznych), możliwościach pogłębiania wiedzy w ramach Indywidualnych Toków Nauki lub Indywidualnych Programów Nauczania, o sukcesach uczniów w szeregu konkursów i olimpiad matematycznych oraz o współpracy Liceum Ogólnokształcącego w Górze z uczelniami wyższymi, a szczególnie z Politechniką Wrocławską.

W drugiej części pt.„Gry i łamigłówki logiczne”, uczniowie zapoznali się z gra logiczną Wieże Hanoi, jej ciekawą historia i zasadami, a następnie uczniowie z dużym zapałem zabrali się do gry (zachęcamy do zabawy na : http://www.zagraj.republika.pl/hanoi.html) , na koniec przy pomocy programu geogebra układali tangramy.

W części przygotowanej przez nauczyciela matematyki i informatyki pana Grzegorza Goździewicza uczniowie gimnazjów zostali zapoznani z pilotażowym programem wdrażanym w tym roku szkolnym pod hasłem „Informatyczne Zielone Garnizony”. Liceum Ogólnokształcące w Górze jest jedną z dwunastu szkół w Polsce zaproszoną do realizacji tego wspólnego projektu Ministerstwa Obrony Narodowej i Edukacji Narodowej. Następnie gimnazjaliści mogli podziwiać działanie i możliwości wykorzystania w praktyce robotów użytkowych i modułowych.

Podczas warsztatów z fizyki uczniowie pracowali w grupach czteroosobowych z zestawami SONDa, które składają się z matrycy do budowania obwodów, modułów zasilających prądu zmiennego oraz prądu stałego, żarówek o różnych mocach, rezystorów i tranzystorów. W zestawach znajdują się również diody LED, diody prostownicze, zworki, wyłączniki itp. Uczniowie budowali różne obwody elektryczne, zgodnie z instrukcją ale mieli również możliwość zaprojektowania i zmontowania na matrycy własnych układów. Kolejne doświadczenia dotyczyły badania poziomu natężenia dźwięku. Uczniowie mieli możliwość sprawdzenia poziomu natężenia własnego głosu. Niektórzy potrafili uzyskać poziom natężenia ponad 100dB. Ostatnie doświadczenia z elektrostatyki, z kulą plazmową i gigantycznymi bańkami mydlanymi wywołały u uczestników warsztatów ogromną radość i chęć eksperymentowania. Połączenie nauki z zabawą zintegrowało uczniów z różnych szkół, pozwoliło zgłębić tajniki otaczającego nas świata, poznać piękno i mądrość przyrody, której jesteśmy częścią.

„Suspens niczym u Hitchcocka - triki filmowe reżyserów i operatorów” to tytuł kolejnego warsztatu - tym razem filmowego - który został zaproponowany gimnazjalistom i gimnazjalistkom w ramach panelu informatyczno-matematycznego. W trakcie spotkania młodzież poznawała triki, jak uzyskać głębię obrazu dzięki perspektywie geometrycznej czy szafarzowi i zastanawiała się, w jaki sposób zdynamizować akcję, wywołać grozę, niepokój poprzez ustawienie kadru. Za organizację warsztatów, a także za ich poprowadzenie odpowiadały Liderki Filmoteki Szkolnej: odpowiednio - Ewelina Waląg i Katarzyna Czubińska. Warsztaty zrealizowano w ramach programu Filmoteka Szkolna prowadzonego przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Dodatkową filmową inicjatywą, w której mogli uczestniczyć zaproszeni goście, a która dawała możliwość przyjrzenia się technologicznym nowinkom, była projekcja filmów animowanych Ogólnopolskiego Festiwalu O!PLA. Zebrane osoby oddały swe głosy na wybrane przez siebie produkcje, a tym samym uzyskały możliwość wpłynięcia na ostateczny, ogólnopolski werdykt - planowany na maj 2018 roku.

Fot. Natalia Kida


Polecane artykuły

Ostatnio dodane

bottom of page