top of page

Licealiści na wieży

17 kwietnia uczniowie klasy IIIa i II a Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Górze poznali walory historyczne Wieży Głogowskiej. Jest to niewątpliwie, obok kościoła pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej, największa atrakcja historyczna miasta

6-kondygnacyjna wieża została zbudowana w XV w. stanowiła część umocnień miejskich i pełniła rolę wieży obronnej przy Bramie Głogowskiej (Glogauer Tor), stąd jej nazwa. Mieszkańcy często używali innej nazwy - wieża kawek- z uwagi na gnieżdżące się tam kawki. W dolnej części, do wysokości 1,5 m podstawę stanowi mur z głazów narzutowych. Widoczne są także ślady średniowiecznego muru obronnego, który biegnie od wieży głogowskiej do niedużej wieży strażniczej, oddalonej ok. 200 kroków. Wewnątrz wieży, na 2 i 3 kondygnacji znajduje się ornament ułożony z glazurowanych główek.. Na kondygnacji szóstej zaś zamontowano zegar miejski. Do połowy XVIII wieku strażnik miejski wybijał godziny na wieży uderzając młotkiem w dzwonek. Wspomniany zegar zamontowano w roku 1765. W murze wieży widoczne liczne strzelnice, świadczące o obronnym charakterze budowli. Pod wieżą znajduje się przejście wybite ku wygodzie pieszych, nakryte sklepieniem kolebkowym. Wieża bramy głogowskiej jest znaczącym elementem architektonicznym miasta. Aktualnie po gruntownej renowacji jest udostępniona do zwiedzania dla mieszkańców miasta w określone dni tygodnia.

Licealiści mogli poznać historię obiektu oraz podziwiać z położonych w górnych kondygnacjach otworów strzelniczych panoramę miasta. Wycieczkę zorganizował i przeprowadził pan Tomasz Woźniczka, nauczyciel historii i wos w ZSO w Górze.


Polecane artykuły

Ostatnio dodane

bottom of page