Panel humanistyczno-językowy
23 kwietnia w ramach “Drzwi otwartych” Liceum Ogólnokształcącego w Górze miał miejsce czwarty panel edukacyjny humanistyczno-językowy. Skierowany był, podobnie jak poprzednie dla absolwentów klas trzecich oddziałów gimnazjalnych szkół powiatu górowskiego. Całość składała się z czterech części przygotowanych przez panią Ewelinę Waląg, nauczycielkę języka polskiego i etyki, pana Mirosława Wesołowskiego i pana Tomasz Woźniczkę, nauczycieli historii i wos oraz panią Alicję Sajdak, nauczycielkę języka angielskiego.
„Zbrodnia to niesłychana, pani zabija pana”- jejku rety! Choć temat przewodni tej z części panelu brzmiał groźnie, to jego uczestnikom nic nie groziło. W poniedziałek 23 kwietnia nasza szkoła otworzyła swoje podwoje dla kandydatów zainteresowanych rozwojem swoich zainteresowań humanistycznych. Jednym z bloków tematycznych były…tortury na przestrzeni wieków. Nasi goście mieli okazję dowiedzieć się o okrucieństwach, do których, choć trudno to pojąć, jest człowiek. Choć temat wydaje się makabryczny, to jednak starano się zaprezentować go w sposób lekki. Uczestnicy mogli doświadczyć kilku metod jak próba wody, średniowieczne wahadło, czy tortura muzyczna. Prawdziwym przesłaniem panelu było jednak przekonanie, że człowiek jest zdolny do najwspanialszych czynów, a zło wyrządzane innym to dowód wielkiej słabości. Panel prowadził nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie Mirosław Wesołowski.
Pracownia Filmoteki Szkolnej również otworzyła swe podwoje dla działań w ramach humanistycznych drzwi otwartych. Czterogodzinne warsztaty pod nazwą „Co mówią media? O fake newsach, stereotypach i manipulacji” zadedykowane zostały gimnazjalistom, gimnazjalistkom z powiatu i gminy Góra - łącznie w spotkaniu uczestniczyło 58 osób, które zastanawiały się nad sposobami rozkodowywania fałszywych informacji. Także osoby z grona nauczycielskiego zostały zaproszone na autorskie godzinne warsztaty na temat „Wiedza czy dezinformacja? Film i nowe media wobec kultury newsów”. Wszystkie zajęcia prowadzone były przez dr. Karola Jachymka, filmoznawcę z projektu Wędrujących Filmoznawców, a także kulturoznawcę, adiunkta w Katedrze Kulturoznawstwa Uniwersytetu SWPS w Warszawie, a także stypendystę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej z 2013 roku. Warsztaty filmowe zostały zorganizowane w ramach programu Filmoteka Szkolna we współpracy z Filmoteką Narodową - Instytutem Audiowizualnym przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Z kolei pan Tomasz Woźniczka zabrał uczniów w osobliwą „Podróż w czasie”, do okresu panowania ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego. Był to niezwykle burzliwy i obfitujący w wiele istotnych dla naszego kraju wydarzeń. Jednym z nich, niosącym nadzieję na utrzymanie suwerenności państwa były reformy Sejmu Wielkiego z lat 1788-1792. Równo 227 lat temu na tym właśnie sejmie została uchwalona druga na świecie ustawa zasadnicza czyli Konstytucja 3 Maja. Młodzież miała okazję zapoznać się w wieloma ciekawostkami historycznymi z okresu panowania króla „Stasia” oraz obejrzeć krótki film zrealizowany w ramach ogólnopolskiego projektu „niepodległa”. Całość zwieńczył Quiz z nagrodami pn. „Podróże w czasie, czyli co wiesz o Sejmie Wielkim i Konstytucji 3 Maja”. Dostarczył on uczniom wielu emocji, tym bardziej, że część pytań związana była z prezentowanymi wcześniej informacjami. Ostatecznie przyznano aż 4 główne nagrody, które otrzymali: Weronika Olszak, Mateusz Walencki, Klaudiusz Zieliński i Hubert Krzywiec.
Podczas warsztatów językowych „Train your brain – challenge yourselves” uczestnicy panelu pracowali w kilkuosobowych grupach wykonując różnorodne zadania aktywizujące. Początkowo niepewni, szybko i z entuzjazmem zaangażowali się w zabawy leksykalne, typu 'memory game', 'puzzles', grupowanie słów czy 'flashcard quizes'. Dla większości nowością było grupowe dyktowanie tekstu w dość nietypowych warunkach – w parku szkolnym, gdzie jedna osoba, wybrana przez grupę, miała za zadanie bezbłędnie zapisać dyktowany przez resztę grupy tekst wcześniej przyczepiony do oddalonego drzewa. Nie tylko można było sprawdzić swoje umiejętności językowe. Pamięć i szybka reakcja również się przydały. Było wesoło i językowo – tak krótko podsumowałabym nasze spotkanie!
Fot. Natalia Kida, Ilona Knuła, Aleksandra Słowińska