Posłanki z Góry
Anna Łukaniuk i Aleksandra Żmiejewska, uczennice kl. IIa Liceum Ogólnokształcącego w Górze, zostały posłankami XXIV Sejmu Dzieci i Młodzieży. Z tego względu 1 czerwca br. będą reprezentować województwo dolnośląskie w trakcie uroczystej sesji SDiM w gmachu Sejmu RP przy ul. Wiejskiej w Warszawie.
Organizatorem XXIV sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży jest Kancelaria Sejmu, a współorganizatorami podobnie jak w ubiegłych latach: Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ośrodek Rozwoju Edukacji oraz Instytut Pamięci Narodowej. Temat tegorocznych obrad brzmiał: „Posłowie pierwszego Sejmu Niepodległej” i związany był z 100 rocznicą odzyskania niepodległości i odrodzeniem polskiego parlamentaryzmu po 123 latach niewoli. Uczniowie w dwuosobowych zespołach mieli za zadanie m.in. zaplanować kampanię wyborczą posła bądź posłanki do Sejmu Ustawodawczego lub Sejmu I kadencji z uwzględnieniem środków przekazu dostępnych w latach 1919-1922. Do udziału w tegorocznej edycji konkursu zgłosiło się 768 uczniów z całej Polski
Głównym celem SDiM jest przekazanie jego uczestnikom wiedzy na temat zasad funkcjonowania Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej oraz procesu legislacyjnego. Tegoroczna sesja ma też za zadanie przybliżyć młodzieży historię polskiego parlamentaryzmu w czasach II RP. Dodatkowo, intencją organizatorów było promowanie wśród młodych ludzi postaw obywatelskich, a także zachęcenie ich do działalności na rzecz społeczności lokalnych na etapie realizacji zadania rekrutacyjnego.
30 kwietnia zostały opublikowane wyniki rekrutacji do XXIV sesji SDiM. Zamieszczona na platformie organizatora lista zawiera nazwiska 460 uczestników tegorocznego Sejmu Dzieci i Młodzieży. W zależności od liczby uczniów, do udziału w sesji zakwalifikowało się od 12 do 64 kandydatów z danego województwa. Każdy uczestnik tegorocznej sesji SDiM musiał wykonać projekt, składający się z 6 etapów, za które łącznie można było uzyskać 28 punktów. Aż 5 zespołom w skali kraju udało się osiągnąć najwyższy wynik. Przy każdej z 384 relacji zamieszczonych na platformie internetowej znajduje się ocena punktowa, a także krótki komentarz wystawiony przez osobę sprawdzającą. Wszystkie prace zostały upublicznione, dzięki czemu uczestnicy mogą m.in. porównać wykonane projekty i sprawdzić za co zostały odjęte im punkty.
Województwo dolnośląskie reprezentowane będzie przez 30 posłów – uczniów szkół i podstawowych i ponadpodstawowych, którzy uzyskali największą liczbę punktów w postępowaniu rekrutacyjnym. Uczennice górowskiego ogólniaka zdobyły 24 punkty, co pozwoliło im zająć wysokie 4 miejsce w gronie 21 dwuosobowych zespołów.
Anna i Aleksandra w swojej pracy postanowiły zaprezentować postać Marii Moczydłowskiej, posłanki Sejmu Ustawodawczego ze Związku Ludowo-Narodowego. Warto w tym miejscu wspomnieć, że Maria była jedną z 8 kobiet, które zasiadły w ławach poselskich, do tego najmłodszą z nich, mimo to odznaczała się niezwykłą aktywnością, jako pierwsza kobieta przemawiała w sejmie. W swoim wystąpieniu określiła swoją rolę w sejmie jako stanowisko kobiety, która nie występuje w imieniu swojego klubu, ale w imieniu wszystkich posłanek zasiadających w parlamencie. Działała na rzecz prohibicji, czyli zakazu produkcji i sprzedaży alkoholu do celów spożywczych. Ponadto wraz z innymi posłankami działała na rzecz przeciwdziałania dyskryminacji kobiet w wielu aspektach życia publicznego. W stosunku do swojej partii zachowywała się niekonwencjonalnie, często się z nią nie zgadzała, prezentowała własne poglądy i wizje państwa.
Uczennice przygotowując swoją pracę korzystały z bogatego materiału źródłowego dotyczącego postaci Marii Moczydłowskiej, jak i udziału kobiet w Sejmie Ustawodawczym. Podjęły wiele działań w celu zaprezentowania osoby posłanki Sejmu Ustawodawczego w środowisku lokalnym. W tym celu wykonały materiały i przeprowadziły wiec wyborczy Marii Moczydłowskiej wzorowany na lata 1918-19, ponadto zaangażowały wiele osób w rożnym wieku do przeprowadzenia kampanii bezpośredniej na ulicach Góry. Ponadto przy wsparciu szkolnego koła filmowego „WondeLab” zrealizowały krótki film prezentujący kampanię wyborczą z udziałem posłanki Moczydłowskiej (w jej rolę wcieliła się koleżanka z klasy Anita Kowalczyk). W trakcie całego projektu przeprowadziły także badanie środowiska lokalnego, na podstawie której, chciały wysondować następujące kwestie: znajomość sylwetki posłanki Marii Moczydłowskiej, wiedzę na temat uczestnictwa kobiet w Sejmie Ustawodawczym oraz czy poparli jej kandydaturę. Zadanie nie okazało się łatwe, ale mimo początkowej niechęci, z czasem udało się im do badania przekonać sporą liczbę respondentów. W podsumowaniu swojej pracy licealistki napisały: „Myślimy, że poprzez naszą kampanię rozprzestrzeniłyśmy wiedzę na temat politycznej sytuacji Polski zaraz po odzyskaniu niepodległości oraz postaci jednej z pierwszych posłanek w dziejach II Rzeczpospolitej. Wyborcy mogli przenieść się do tamtych czasów i przekonać się jak wtedy wyglądała kampania, czym się różniła się od współczesnej. Niestety nie wszyscy podchodzili do kampanii i polityki pozytywnie. Pojawiły się negatywne komentarze, które mogą nie sprzyjać ani kandydatom ani polityce”.
Natomiast w recenzji pracy górowskich uczennic możemy przeczytać m.in. „Bardzo dobry projekt. Rzetelnie przygotowany w oparciu o materiały źródłowe, jak również poparciu sojuszników Waszej inicjatywy. Zawiera on wszystkie wymagane elementy. Materiał został starannie opisany, wykazując się konsekwencją działania. Gratuluję dojrzałego podejścia do projektu i pomysłu jego realizacji.”
Górowskie licealistki do udziału w projekcie zachęcił, jednocześnie udzielając niezbędnego wsparcia merytorycznego, pan Tomasz Woźniczka, nauczyciel historii i wos w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Górze.
Podziękowania za pomoc w realizacji całości programu oraz działania podjęte na rzecz przybliżenia społeczności lokalnej historii polskiego parlamentaryzmu w czasach II RP autorki pracy kierują pod adresem: Starosty Górowskiego pana Piotra Wołowicza, dyrektora ZSO w Górze pani Magdaleny Mielczarek oraz nauczycielki języka polskiego i etyki, opiekunki szkolnego koła filmowego „WonderLab” pani Eweliny Waląg.
Za miesiąc Anna i Aleksandra zasiądą w ławach poselskich, życzymy im wielu pozytywnych wrażeń w trakcie prac XXIV Sejmu Dzieci i Młodzieży.
Film dokumentujący kampanie wyborczą znajduje się w internecie na stronie: https://www.youtube.com/watch?v=j6AqZ9k1tYA&feature=youtu.be