top of page

W hołdzie bohaterowi

70 lat temu o godz. 21.30 od strzału w tył głowy zginął nasz bohater narodowy – Rotmistrz Witold Pilecki. Zamordowany został przez władze komunistyczne za miłość do wolnej Polski. Postać niezwykła, niezłomny bojownik o wolną Polskę, po II wojnie pozbawiony czci i skazany na całkowite zapomnienie.

25 marca z inicjatywy pana Roberta Świerszcza ze Stowarzyszenia Patriotyczna Góra oraz Ochotniczego Hufca Pracy , przy współpracy z władzami miasta, zorganizowane zostały uroczystości upamiętniające rocznicę śmierci naszego bohatera. Główną ich częścią było złożenie kwiatów pod pomnikiem Wolności na placu Chrobrego w Górze oraz prelekcja dla mieszkańców Góry w Bibliotece Miejskiej.

Nieco wcześniej w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Górze pan Robert Świersz spotkał się młodzieżą, by w tym szczególnym dniu, przybliżyć postać bohaterskiego Rotmistrza. Prelegent w sposób niezwykle ciekawy opowiedział uczniom najważniejsze fakty z życia Pileckiego, a w szczególności pełne tragizmu ostatnie lata jego życia.

Był to człowiek niezwykły, słynący z ogromnego hartu ducha, dla którego słowa „Bóg-Honor-Ojczyzna” stanowiły życiowe przesłanie. Jego czyny w czasie II wojny są powszechnie znane, ale niedługo po jej zakończeniu został przez władze komunistyczne aresztowany i brutalnie torturowany. „Oświęcim to była igraszka”- takie słowa wypowiedział do żony w trakcie widzenia rotmistrz Witold Pilecki na temat przesłuchań w śledztwie w ubeckiej katowni na Mokotowie. 25 marca 1947 roku został bestialsko zamordowany. Miejsce pochówku rotmistrza Pileckiego nigdy nie zostało ujawnione przez komunistyczne władze, prawdopodobnie ciało rotmistrza wrzucono do dołów śmierci wraz z innymi ofiarami komunizmu na „Łączce” Cmentarza Wojskowego na Powązkach.

Na zakończenie prelekcji pan Robert przeprowadził dla uczniów mini konkurs z nagrodami o rotmistrzu Pileckim.

W spotkaniu zorganizowanym przez pana Tomasza Woźniczkę, nauczyciela historii i wos, wzięli uczniowie klasy II a Liceum Ogólnokształcącego i kl. III Gimnazjum Dwujęzycznego.


Polecane artykuły

Ostatnio dodane

bottom of page