top of page

Wycieczka do Pragi

W dniach 4-6 czerwca uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Górze - klasa druga i trzecia Gimnazjum Dwujęzycznego oraz klasa druga Liceum Ogólnokształcącego wraz z opiekunami - panią Dorotą Giezek, panią Dorotą Jochaniak-Dolatowską oraz panem Radomirem Miłaszewiczem, udali się na trzydniową wycieczkę, której głównym celem była Praga. Wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania przepięknego, unikalnego Skalnego Miasta, gdzie przeszliśmy wspaniałą trasą wśród niezwykłych form skalnych przypominających swym wyglądem sylwetki domów, ulic, a także istot ludzkich. Formy skalne zbudowane z piaskowca płytowego zostały malowniczo i wspaniale wyrzeźbione przez naturę. 100 metrowe skalne ściany wywierają duże wrażenie. Znajduje się tam skalny wodospad, piękne szmaragdowe jezioro starej piaskarni, w turkusowej tafli jeziora odbijały się okoliczne skały i drzewa z różnobarwną roślinnością. Zwiedzanie tegoż „cudu natury” urozmaicone było rejsem łodzią po górnym jeziorku oraz słuchaniem ciekawych i pełnych humoru opowieści flisaka.

Kolejnego dnia zwiedzaliśmy Pragę Mogliśmy podziwiać czeską architekturę, m. in. Zamek Praski z Katedrą św. Wita, w której przechowywane są czeskie klejnoty koronacyjne, a w podziemiach katedry znajdują się grobowce czeskich królów. Obejrzeliśmy piękne witraże zdobiące wnętrze tego budynku. Szczególną uwagę przykuło dzieło Alfonsa Muchy namalowane na szkle. Praga jest miastem, które urzeka swoim pięknem. Trudno jest się zdecydować, która część tej metropolii jest piękniejsza: lewobrzeżna, nad którą wznoszą się Hradczany ze słynnym Praskim Hradem- zamkami, pałacami i kościołami, Strahov, wzgórze Petrin oraz Mala Strana i Wyspa Kampa czy prawobrzeżna, gdzie mieści się Stare Miasto urzekające swą architekturą, Jozefov- żydowska dzielnica ze starym cmentarzem i synagogami, Nowe Miasto, Plac Vaclava. Każdy znalazł tutaj coś dla siebie.

Pogoda była bardzo piękna, dzięki czemu widoki były fantastyczne, co uczniowie uwiecznili na zdjęciach. Podczas wycieczki nie mogło zabraknąć spaceru po moście Karola, rynku Starego Miasta ze średniowiecznym ratuszem. Główną atrakcję tego miejsca stanowi XV-wieczny zegar astronomiczny Orloj.

Trzeciego dnia w drodze powrotnej w Ząbkowicach Śląskich wiele emocji wzbudziła piwnica, w której mieści się Laboratorium Doktora Frankensteina. Celem pomysłodawców było ożywienie ekspozycji muzealnej i podkreślenie tradycji związanej z szalonym doktorem, który pracował w ciemnym, mrocznym pokoju. Mogliśmy również zobaczyć ekspozycję dziwnych i tajemniczych przedmiotów, związanych z legendą o słynnym potworze.

Kolejnym etapem naszej wycieczki była średniowieczna Krzywa Wieża, która jest jedną z ciekawostek turystycznych Dolnego Śląska . Nazywana jest „śląską Pizą”. Jest to najwyższa krzywa wieża w Polsce - 34 m, a na jej szczyt wiedzie 139 schodów, które bardzo szybko pokonaliśmy i mogliśmy podziwiać wspaniałe widoki.

Była to naprawdę udana wycieczka. Przez te trzy dni udało nam się bardzo dużo zobaczyć oraz miło spędzić czas. Takie wyjazdy to wspaniała możliwość przyswojenia wiedzy w o wiele przyjemniejszy sposób niż na co dzień w szkole, zintegrowania się, zabawy i odpoczynku. Na pewno na długo pozostanie nam w pamięci.


Polecane artykuły

Ostatnio dodane

bottom of page