Co łączymy z Ojczyzną, a co z Narodem i Europą?
Pod takim hasłem w okresie wakacyjnym po raz 12. odbyło się seminarium naukowe „Polacy i Niemcy w dialogu”. Spotkanie zorganizowane zostało przez Die Geselchaft für Politische Bildung w Würzburgu przy współpracy z Domem Współpracy Polsko- Niemieckiej w Opolu oraz biurem Fundacji Friedricha Eberta w Warszawie. Miejscem tegorocznego seminarium był Wrocław, a obydwie grupy, tj. polska i niemiecka liczyły po 20 uczestników, co sprzyjało wzajemnej integracji i żywej dyskusji i wymiany poglądów. Po raz kolejny w zajęciach wziął udział Tomasz Woźniczka, nauczyciel historii i wos w ZSO Góra.
Rok 2018 jest szczególnym dla naszej Ojczyzny, obchodzimy 100-lecie niepodległości co daje wiele możliwości zastanowienia się nad znaczeniem tego doniosłego wydarzenia w naszej historii i pojęć takich jak Naród, Ojczyzna, Europa. Niemcy tymczasem spoglądając wstecz, zwracają uwagę na poniesioną w I wojnie światowej i klęskę i 100-lecie powstania Republiki Weimarskiej. Splot jakże różnorodnych dla obydwu narodów zdarzeń to doskonała okazja, aby podjąć refleksję nad aktualnym rozwojem wzajemnych relacji oraz wspieraniem demokracji.
Seminarium miało twórcza formę, obejmowało obok tradycyjnych wykładów, debaty plenarne, dyskusje w grupach oraz wyjazdy studyjne do wybranych instytucji i spotkania z ludźmi, których działania mieściły się w obszarze tegorocznej tematyki.
Swoistym wprowadzeniem do tematyki był wykład prof. Grzegorza Straucholda z Uniwersytetu Wrocławskiego nt. „100 lat niepodległości Polski: Historyczna retrospekcja-znaczenie jubileuszu dla polskiej teraźniejszości”. Uczestnicy seminarium przy współpracy z dr Krzysztofem Popińskim z Uniwersytetu Wrocławskiego podjęli dyskusję na temat „Dlaczego zmieniają się wartości demokracji?”. Następnie Emile Mansfeld z Deutsche Gesellschaft für Auswärtige Politik zachęciła obydwie grupy do rozważań na dwa istotne tematy - „Europa aktualnie: Co znaczy UE dla Polski, co dla Niemiec?” oraz „Co będzie ważne dla przyszłości UE?”. Punktem kulminacyjnym była dyskusja panelowa pod hasłem „UE: Jedna Ojczyzna wielu Narodów?”. Wzięli w niej udział przedstawiciele różnych partii politycznych i ruchów społecznych z miasta Wrocławia: Jacek Świat, poseł na Sejm RP (PiS), Jacek Pilawa, radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego (PO), Konrad Stanowicz z „Tygodnika Powszechnego”, Agnieszka Ptak i Artur Brzozowski z KOD. Mimo różnorodności poglądów, dyskusja miała twórczy charakter, a co najważniejsze obyło się zbędnych emocji. Padło też wiele istotnych pytań ze strony uczestników seminarium, na które prelegenci starali się wyczerpująco odpowiedzieć. Wnioski ze spotkania stały się jednym z najważniejszych elementów wypracowanych w trakcie całego seminarium.
Odbyły się też trzy wycieczki tematyczne po Wrocławiu, do Opola oraz Kotliny Jeleniogórskiej.
W trakcie pierwszej z nich seminarzyści zostali zapoznani z następującymi tematami: „Marzec 1968 w Polsce i jego znaczenie dziś” oraz „W drodze do europejskiej kultury pamięci”. Podsumowaniem drugiego z tych tematów było spotkanie z Aleksandrem Gleichgeicht, przewodniczącym Gminy Żydowskiej we Wrocławiu. W trakcie pobytu w Opolu uczestnicy seminarium spotkali się z prezesem Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej Lucjanem Dziumlą oraz sekretarzem Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim Zuzanną Donath-Kasiurą. Zwieńczeniem tego wyjazdu był pobyt w Sanktuarium św. Jacka w Kamieniu Śląskim i rozmowa z abp Alfonsem Nossolem na temat „Budowanie mostów między Polską a Niemcami”. Natomiast głównym punktem pobytu w Kotlinie Jeleniogórskiej była realizacja problematyki pod wspólnym hasłem „Zachować i przekazywać dziedzictwo kulturowe, długofalowe zabezpieczenie filarów ekologii”. Dzięki organizatorom seminarium grupa polsko-niemiecka mogła gościć w niezwykle urokliwym miejscu jakim niewątpliwie jest „Dolina Pałaców i Ogrodów”. Pod taką oficjalną nazwą funkcjonuje region turystyczny, o którym coraz głośniej w Polsce. Nic dziwnego, skoro z roku na rok większość bajkowych pałaców i zamków w tym rejonie przechodzi gruntowne modernizacje i prezentuje się wspaniale i właśnie o tym opowiedział seminarzystom Piotr Napierała, przewodniczący Fundacji Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej.
Dodatkowym elementem seminarium była promocja publikacji „Co najmniej 32 powody, aby pokochać Niemcy” pod red Andrzeja Chludzińskiego.
W celu większej integracji i zwiększenia kompetencji językowych zorganizowane zostały warsztaty z animacji językowej, ponadto Polacy i Niemcy mieli czas na wspólne rozmowy oraz poznanie się poprzez kulturalne i kulinarne przykłady.
Seminarium po raz kolejny było przez organizatorów znakomicie przygotowane i w tym miejscu należy podziękować przedstawicielkom organizatorów seminarium, Stephanie Böhm i Grażynie Wiercimok.
Wypracowane przez nas w trakcie warsztatów wnioski i spostrzeżenia zostały opublikowane na stronie internetowej Akademie Frankenwarte Würzburg.
Fot. Akademie Frankenwarte i Tomasz Woźniczka