XVIII Dni Papieskie
W niedzielę 14 października 2018 roku w całym kraju obchodzony był XVIII Dzień Papieski pod hasłem „Promieniowanie Ojcostwa”. Nawiązuje ono do dramatu Karola Wojtyły i społeczność tworząca Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia” chce zaprosić do lektury tej sztuki, aby zgłębiać myśl św. Jana Pawła II. Zawarty został opis kondycji człowieka w odniesieniu do Boga, a także analiza samotności Adama - pierwszego człowieka, który stanął "na pograniczu ojcostwa i samotności”. W jednym z fragmentów Karol Wojtyła stwierdza: „Trzeba wejść w promieniowanie ojcostwa, w nim dopiero wszystko staje się rzeczywistością pełną”.
Tegoroczne Dni Papieskie nawiązywały również do wielu istotnych wydarzeń: 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, 60. rocznicy sakry biskupiej Karola Wojtyły i 40. rocznicy wyboru na papieża. W swoim dziele „Pamięć i tożsamość” św. Jan Paweł II wskazał: „Ojczyzna to poniekąd to samo, co ojcowizna, czyli zasób dóbr, które otrzymaliśmy w dziedzictwie po ojcach”.
W Zespole Szkół Ogólnokształcących w Górze już 11 października miały miejsce obchody XVIII Dni Papieskich. W auli szkoły odbyła się uroczystość przygotowana przez panią Jolantę Łukasiak wraz z uczniami Gimnazjum Dwujęzycznego i Szkoły Podstawowej nr 1 w Górze. Wzięli w niej udział – dyrektor szkoły pani Magdalena Mielczarek, wicedyrektor pan Mariusz Dziewic, ks Krzysztof, ks Wiktor, nauczyciele i uczniowie.
Uroczystość rozpoczęła się od wspólnego odśpiewania „Barki”, pieśni, którą w sposób szczególny umiłował św. Jan Paweł II. Następnie ks Krzysztof przybliżył w kilku słowach sylwetkę Papieża Polaka, zwracając szczególną uwagę na rolę jaką pełniła w jego życiu Matka Boska. Pamiętamy słynne słowa Papieża „Totus Tuus”, które w okresie Jego pontyfikatu nabrały szczególnego znaczenia. Cały program podzielony był na trzy części, tytuły każdej z nich to: „Adam”, „Doświadczenia dziecka” i „ Matka. Promieniowanie Ojcostwem i obumieranie”. W trakcie każdej z części uczniowie zaprezentowali pieśni: „Zabierzesz mnie”, Duch Św.”, „Tato, wołam Ciebie tato”, „W rodzinie mojej zawsze ok.”, „Hej Baco”, „Tak mówił Papież”, Miłość mi wszystko wyjaśniła”. Przedstawione zostały też fragmenty dramatu Karola Wojtyły „Promieniowanie ojcostwem”.
Niezwykle refleksyjne widowisko, zrobione z dużym rozmachem wywarło na publiczności ogromne wrażenie. Młodzi artyści oraz pomysłodawczyni widowiska zostali nagrodzeni gromkimi brawami.
Fot. Ilona Knuła, Aleksandra Słowińska