Młodzież składa hołd Patronowi Szkoły
„Dziś rozmyślać Polskę będę”
Młodzież Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Górze składa hołd Patronowi Szkoły
„Żyłeś wśród wiecznej męki i kochałeś wiele.
I na nas część Twej wielkiej miłości spłynęła. Wiem, komu oddać miłość, wszystkie ziemskie dzieła. Wiem, że w szczęściu ludzkości wszystkie nasze cele. Razem, młodzi przyjaciele!”
A. Słonimski „Mickiewicz”
18 grudnia 2018 roku uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących złożyli symboliczną wiązankę kwiatów pod pomnikiem Adama Mickiewicza w Poznaniu. Był to istotny element krzewienia Tradycji Mickiewiczowskich, których zwieńczeniem jest coroczne, uroczyste Święto Patrona. W tym roku odbędzie się ono 21 grudnia podczas „Mickiewiczowskich Wigilii” - połączonych z uroczystym ślubowaniem uczniów klas pierwszych. Kulminacyjnym punktem tegorocznego wyjazdu do stolicy Wielkopolski było obejrzenie przedpremierowego widowiska pt. „27 grudnia…” w Teatrze Polskim oraz zwiedzanie „od kulis” Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki, usytuowanego nieopodal pomnika Wieszcza.
Informacja od twórców
Spektakl „27 grudnia…” to uniwersalna baśń dla młodzieży związana z Powstaniem Wielkopolskim przygotowana w setną rocznicę obchodów jego wybuchu. Opierając się na realnych dokumentach i archiwach dotyczących grudniowego zrywu chcemy zastanowić się czym jest wspólnota, jak wpływa na nią strach, jak ważne jest poczucie bezpieczeństwa, ale też wzajemna uczciwość i odpowiedzialność.
Spektakl „27 grudnia…” jest również próbą odpowiedzenia na pytanie - jak dziś opowiadać za pomocą medium teatralnego o ważnych wydarzeniach historycznych, jak, nie manipulując narracją historyczną, stworzyć przestrzeń dialogu, w której widzowie na równych prawach z twórcami mogą przyjrzeć się zjawiskom, które zdecydowały o kształcie naszego społeczeństwa.
Będziemy powoływać historie z Powstania Wielkopolskiego, kiedy przez Poznań maszerowały pochody dzieci i kobiet, a do Powstania przyłączali się obywatele Włoch, Senegalu, Stanów Zjednoczonych czy Chin - walcząc nie tylko o przywrócenie niepodległej Polski, ale także o budowanie tolerancyjnego, obywatelskiego społeczeństwa, którym Wielkopolska miała się stać. Jest to dla nas temat bardzo istotny, aby przy okazji tego spektaklu, sto lat po wybuchu Powstania, zadać sobie także pytania o to, gdzie jesteśmy jako społeczeństwo, ile z postulatów ówczesnych udało się osiągnąć, a czego uniknąć. Wreszcie chcemy pokazać, że historia Powstania Wielkopolskiego to także historia, w której ogromną rolę odgrywały dzieci. Poruszymy też konteksty trudniejsze - jaka jest rola dziecka i co dzieje się z nim, kiedy jego rzeczywistość to rzeczywistość wojenna? To, co będzie wyróżniać nasz spektakl to fakt, że o tych wszystkich kwestiach nie opowiemy my, ale właśnie dzieci żyjące dziś w Wielkopolsce.
Zabierzemy widzów w podróż do przeszłości, gdzie bohaterowie rzuceni przez wiatr historii znów będą musieli zmierzyć się z wydarzeniami z przełomu 1918/1919 roku.
Powstanie Wielkopolskie jest legendą, która wciąż czeka na to żeby ją opowiedzieć. Mamy bowiem do czynienia z wydarzeniami, które nie było - jak to bywa przy okazji każdego gestu powstańczego - jedynie krajobrazem śmierci i przemocy.
Reżyseria: Jakub Skrzywanek; dramaturgia: Daria Kubisiak; scenografia: Anna Maria Karczmarska, Mikołaj Małek; kostiumy: Paula Grocholska; muzyka: Anna Stela; choreografia: Agnieszka Kryst; reżyseria świateł: Aleksander Prowaliński; pedagog teatru: Sebastian Świąder; asystent reżysera: Marcin Starosta; konsultacje orkiestracyjne: Patryk Walczak; inspicjentka: Agnieszka Misiewicz.
Obsada: Sylwia Koronczewska-Cyris, Barbara Krasińska, Kornelia Trawkowska, Elżbieta Węgrzyn, Sylwia Zajkowska, Mariusz Adamski, Konrad Cichoń, Piotr Kaźmierczak, Jakub Papuga, Marcin Ryl-Krystianowski, Paweł Siwiak, Wiesław Zanowicz
Po raz pierwszy na scenie w roli Sztabu Generalnego: Anna Hrab, Maja Machoj, Wiktoria Strzelecka, Jagna Szerszenowicz, Dawid Frankiewicz, Adam Pytlarz, Stanisław Regulski, Igor Witkowski.
Spektakl z towarzyszeniem Orkiestry Antraktowej Teatru Polskiego w Poznaniu pod kierownictwem Adama Domurata.