Zakończenie roku szkolnego 2018/19
19 czerwca wybrzmiał ostatni dzwonek we wszystkich typach szkół w całym kraju. Tego dnia odbywały się akademie będące jednocześnie podsumowaniem kończącego się roku szkolnego 2018/19.
W Zespole Szkół Ogólnokształcących w Górze o godz. 10:00 rozpoczęła się uroczystość zakończenia mijającego roku szkolnego.
Na zaproszenie dyrektora szkoły pani Magdaleny Mielczarek, w tym wyjątkowym dniu, uczniom i nauczycielom ZSO w Górze towarzyszyło wielu gości: Starosta Górowski pan Kazimierz Bogucki, sekretarz Powiatu Górowskiego pani Elżbieta Kwiatkowska, przewodniczący Rady Powiatu Górowskiego pan Ryszard Wawer, radni powiatu górowskiego – Franciszek Nakonieczny i Ryszard Pietrowiak, Komendant Powiatowej Policji w Górze podkomisarz pan Jacek Gregor, dyrektor Powiatowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Poradnictwa Psychologiczno- Pedagogicznego pan Bernard Bazylewicz, dyrektor Powiatowego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Górze pan Tomasz Krysiak oraz przewodnicząca Rady Rodziców pani Barbara Skiba oraz przewodnicząca Rady Szkoły pani Barbara Zagórska. Gorąco pani dyrektor powitała kadrę pedagogiczną , nauczycieli emerytowanych z byłym dyrektorem panią Małgorzatą Patrzykąt na czele, pracowników administracji i obsługi, rodziców, a przede wszystkim po raz ostatni w tym roku szkolnym, młodzież liceum i gimnazjum dwujęzycznego.
Po wprowadzeniu sztandaru, wciągnięciu flagi i wspólnym odśpiewaniu hymnu narodowego, okolicznościowe przemówienie wygłosiła dyrektor ZSO pani Magdalena Mielczarek.
Zakończenie roku to doskonała możliwość podsumowania całego roku pracy szkoły, ze szczególnym zwróceniem uwagi na uzyskane przez młodzież wyników w nauce. Warto również podkreślić, że wielu uczniów brało udział w olimpiadach i konkursach przedmiotowych, artystycznych, zawodach sportowych, dolnośląskich meczach matematycznych, nie tylko na szczeblu szkolnym, ale również okręgowym, czy ogólnopolskim, reprezentując szkołę na zewnątrz i osiągając spore sukcesy. Lista ich osiągnięć była naprawdę imponująca, że trudno jest je wszystkie wymienić. Ponadto spora grupa uczniów realizowało liczne projekty edukacyjne: informatyczno-matematyczne, filmowe, czytelnicze sportowe, owocnie rozwijała się też współpraca polsko-niemiecka. Jest to niewątpliwie efekt ogromnej pracy i wysiłku jaki wkładali nauczyciele w rozwój intelektualny i psychofizyczny oraz aktywność społeczną i fizyczną swoich uczniów.
W swoim wystąpieniu Starosta Górowski pan Kazimierz Bogucki pogratulował wszystkim uczniom i nauczycielom osiągnięcia tak wspaniałych wyników w nauce i sukcesów w różnorodnych działaniach na rzecz szkoły. Szczególne wyrazy uznania złożył pod adresem uczniów Gimnazjum Dwujęzycznego za uzyskanie bardzo dobrych wyników z egzaminu gimnazjalnego. Warto w tym miejscu podkreślić, że gimnazjaliści z ZSO w Górze ze wszystkich przedmiotów uzyskali noty znacznie przewyższające ich rówieśników w całym powiecie górowskim i województwie dolnośląskim. Jest to niewątpliwie efekt wytężonej pracy uczniów oraz ich nauczycieli przez cały 3-letni cykl nauczania. Na koniec pan Starosta zaprosił uczniów Gimnazjum wraz z ich wychowawczynią panią Dorotą Giezek na spotkanie w Starostwie Powiatowym w Górze.
W bieżącym roku szkolnym do klasyfikacji końcoworocznej przystąpiło 25 uczniów gimnazjum i 97 liceum. Do klas programowo wyższych promocję uzyskało 91 uczniów. Niestety nie wszystkim udało się uzyskać promocję do następnej klasy, nie mniej jednak mają możliwość przystąpienia do egzaminu poprawkowego w sierpniu. Najwyższą frekwencję w szkole uzyskała klasa Ia liceum 92,3%, drugie miejsce zajęła klasa III gimnazjum z wynikiem 91,8 %, a na trzecim uplasowała się klasa Ic uzyskując 91,4%. Aż 6 uczniów nie opuściło ani jednego dnia nauki w szkole, co oznacza, że uzyskali imponujący wynik 100% frekwencji. Byli to następujący uczniowie – Eliza Czajewska i Igor Wawrzyniak z kl. III Gimnazjum Dwujęzycznego oraz Wiktor Iwasików i Izabela Onochowska z kl. Ib, Krystian Kocik z kl. Id i Stanisław Mielczarek z kl. IIa,
Najwyższą średnią ocen w roku szkolnym 2018/19 w szkole uzyskała klasa Ia liceum - 4,97, następnie kl. III gimnazjum - 4,75 i kl. Ic liceum - 4,51.
W gimnazjum dwujęzycznym w kl. III aż 14 uczniów i uczennic w trakcie nauki osiągnęło wysoką średnią, która pozwoliła im na odbiór świadectwa z wyróżnieniem i nagrody. W elitarnej grupie najlepszych znaleźli się: Kinga Dębowicz – 5,50, Eliza Czajewska – 5,44, Bartosz Zieliński - 5,33,Wiktoria Żukow – 5,28, Gabriela Brzoza – 5,22, Oliwia Biernacka – 5,11, Julia Osieczko – 5,11, Malwina Paszkowska – 5,11, Igor Wawrzyniak – 5,06, Eliza Twardowska – 5,00, Adrian Kopaniecki – 4,89, Hanna Jankowska – 4,79, Wiktoria Polak – 4,78, Kacper Hryń – 4,78. Nagrody i świadectwa z wyróżnieniem wręczył uczniom gimnazjum Starosta Górowski pan Kazimierz Bogucki.
Gratulacje i podziękowania za pomoc w wychowanie dzieci, które niejednokrotnie swoimi osiągnięciami sławiły imię szkoły i przydawały dumy pedagogom, otrzymali z rąk dyrektora szkoły pani Magdaleny Mielczarek, rodzice gimnazjalistów. Słowa podziękowania skierowała również po adresem wychowawczyni kl. III gim. pani Doroty Giezek za trud i poświęcony czas włożony w dydaktykę, zaangażowanie w realizacji licznych wspaniałych działań na rzecz klasy i szkoły. W trakcie uroczystości prezentowane były też na ekranie scenki z życia klasy z okresu trzech lat nauki.
W liceum najwyższą średnią i świadectwo z wyróżnieniem otrzymało aż 31 uczniów, a byli to: Kalinowski Alex - 5,71, Goliczewski Łukasz – 5,70, Czopek Patryk - 5,44, Małachowski Patryk - 5,39, Gezela Maria - 5,29, Trojak Patryk - 5,28, Skiba Jakub – 5,22, Maniara Laura - 5,22, Lis Paweł - 5,11, Cieślak Jakub - 5,10, Jadach Zuzanna - 5,07, Kordiak Błażej - 5,06, Giezek Aleksandra - 5,06, Kleparski Adrian - 5,06, Jurkiewicz Patryk - 5,00, Załupska Katarzyna - 5,00, Humeniuk Jan - 4,94, Zielony Bartosz - 4,94, Iwasików Wiktor - 4,94, Zieliński Klaudiusz - 4,94, Ślusarczyk Oliwia - 4,88, Krzywiec Hubert - 4,83, Wójcik Aleksandra - 4,83, Uść Małgorzata - 4,82, Mielczarek Stanisław - 4,80, Bretsznajder Małgorzata - 4,78, Mochol Justyna – 4,78, Bieganowska Martyna - 4,78, Baranowska Karolina - 4,76, Iwanowski Oskar - 4,75 i Czech Amelia - 4,75. Również rodzice wyróżnionych uczniów liceum otrzymali listy gratulacyjne.
Uczeń Liceum Ogólnokształcącego Alex Kalinowski został nominowany do nagrody prestiżowej Stypendium Prezesa Rady Ministrów. Aby otrzymać taką nagrodę należy uzyskać najwyższą średnią ocen w szkole, otrzymać świadectwo z wyróżnieniem i wykazywać się szeroką gamą uzdolnieniami. Alex otrzymał tą nagrodę za wysokie wyniki w nauce - średnia ocen 5,71 i wzorowe zachowanie.
Przyznane też zostały nagrody za sukcesy osiągnięte w konkursach i olimpiadach przedmiotowych, konkursach artystycznych i zawodach sportowych na szczeblu centralnym, wojewódzkim i powiatowym. Wyróżnieni też zostali uczniowie za udział w dolnośląskich meczach matematycznych, występach w kole teatralnym „Adamus”, liczne przedsięwzięcia koła filmowego WONDERLab, działalność w kole dziennikarskim i udział w szeregu akcji wolontariackich.
Przyznano również wiele innych nagród dla uczniów gimnazjum i liceum. W tym roku nagrodę Starosty Górowskiego za bardzo wysokie wyniki w nauce i wzorowe zachowanie w gimnazjum otrzymała Kinga Dębowicz, średnia ocen – 5,50, a w liceum Alex Kalinowski - 5,71 oraz Łukasz Goliczewski - 5,70. Natomiast nagrody Dyrektora Szkoły, zostały przyznane dla osób ze średnią 5,00 i więcej, a byli to następujący uczniowie: Eliza Czajewska – 5,44, Bartosz Zieliński - 5,33, Wiktoria Żukow – 5,28, Gabriela Brzoza – 5,22, Oliwia Biernacka - 5,11, Julia Osieczko - 5,11, Malwina Paszkowska – 5,11, Igor Wawrzyniak – 5,06, Eliza Twardowska - 5,00 z gimnazjum oraz Czopek Patryk- 5,44, Małachowski Patryk - 5,39, Gezela Maria - 5,29, Trojak Patryk - 5,28, Skiba Jakub - 5,22, Maniara Laura - 5,22, Lis Paweł - 5,11, Cieślak Jakub - 5,10, Jadach Zuzanna - 5,07, Kordiak Błażej - 5,06, Giezek Aleksandra - 5,06, Kleparski Adrian - 5,06, Jurkiewicz Patryk - 5,00 i Załupska Katarzyna - 5,00 z liceum.
W tym roku szkolnym również została przyznana nagroda w ramach Szkolnego Plebiscytu „Super Uczeń lub Uczennica”, w kategorii naukowej i artystycznej i sportowej. Fundatorem nagród był Starosta Górowski pan Kazimierz Bogucki. W kategorii naukowej nagrody uzyskali: Łukasz Goliczewski z kl. IIa i Patryk Trojak z kl. Ia, w artystycznej Kinga Dębowicz z kl. III Gim. Dwujęz. oraz w kategorii sportowej Mikołaj Kruszka i Maciej Osmolski z kl. III Gim. Dwujęz.
Serdeczne podziękowania za wspieranie działań szkoły, za współpracę oraz za pomoc i dobroć serca w realizacji zadań szkoły otrzymał Starosta Górowski pan Kazimierz Bogucki i Zarząd Powiatu. Podziękowania za całoroczną, twórczą i efektywną pracę, za cierpliwość i wyrozumiałość, za wspieranie i motywowanie uczniów do nauki otrzymali nauczyciele i wychowawcy poszczególnych klas: Dorota Giezek, Irena Dziamarska,Małgorzata Kauch, Małgorzata Dudzińska, Ewelina Waląg, Radomir Miłaszewicz i Mirosław Wesołowski,
Następnie słowa podziękowania za pracę, troskę o szkołę i młodzież zachowamy w pamięci, te wszystkie dobre słowa, gesty i uczynki dyrektor szkoły skierowała pod adresem ks Wiktora Trojnara, który zakończył swoją duszpasterską posługę w Górze. Podziękowania za partnerstwo, życzliwość i wsparcie, bez którego nawet najbardziej ofiarna praca nauczycieli nie przyniosłaby zamierzonych efektów, otrzymali rodzice uczniów szkoły. W ich imieniu kwiaty i okolicznościowe dyplomy odebrali pani Barbara Skiba - przewodnicząca Rady Rodziców oraz pani Barbara Zagórska – przewodniczącej Rady Szkoły.
Również Burmistrz Góry pani Irena Krzyszkiewicz złożyła na ręce dyrektora szkoły pani Magdaleny Mielczarek list gratulacyjny. Na koniec części oficjalnej, pani dyrektor, wszystkim obecnym na uroczystości życzyła słońca, radości i samych dobrych dni na ten wakacyjny czas.
W części artystycznej obecni na uroczystości goście, rodzice, nauczyciele i uczniowie szkoły mogli obejrzeć spektakl teatralny w wykonaniu aktorów „Teatru Adamus” w reżyserii pana Macieja Kostyka. Tytuł spektaklu to „www.odnaleźćsamegosiebie.com”. W spektaklu wykonawcy skupiają się na ukazaniu życia człowieka we współczesnym świecie, zdominowanym przez kulturę masową. Inspiracją do powstania sztuki był utwór T. Różewicza pt „Odnaleźć samego siebie”. W spektaklu wykorzystano różnorodne teksty polskich i zagranicznych autorów oraz własne autorskie pomysły reżysera M. Kostyka.
Po zakończeniu przedstawienia, które wywarło na zgromadzonej w auli szkoły publiczności ogromne wrażenie, podziękowania z rąk dyrektora szkoły i aktorów teatru „Adamus” za trud pracy w przygotowanie tego monumentalnego dzieła odebrał pan Maciej Kostyk.
Rok szkolny 2018/19 został zakończony, rozpoczęły się wakacje, czas na wypoczynek i zbieranie nowych sił do podejmowania działań w przyszłym roku.
Fot. Oliwia Biernacka, Maciej Hrebenyk i Sławomir Dębowicz