Rewolucja, transformacja – gdzie jesteśmy dzisiaj?
W połowie lipca, Tomasz Woźniczka, nauczyciel historii i WOS w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Górze, uczestniczył w wizycie studyjnej w Parlamencie Europejskim w Strasburgu. Wyjazd do parlamentu był zasadniczym punktem seminarium pod hasłem „Polacy i Niemcy w dialogu”.
W roku 2019 odbyły się w krajach członkowskich Unii Europejskiej wybory, była więc okazja by „sprawdzić” jak działa parlament w nowym składzie personalnym i w nowym układzie sił politycznych. Jednocześnie była też okazją, by porozmawiać na temat roli Unii Europejskiej wczoraj – dziś i jutro.
W trakcie wizyty w PE uczestnicy seminarium odbyli kilka spotkań z parlamentarzystami z Niemiec i Polski, obserwowali obrady plenarne oraz uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez przedstawiciela Europejskiego Biura Fundacji im. Friedricha Eberta w Strasburgu.
W trakcie pobytu seminarzyści mogli poznać walory historyczne tego mieszczącego się na pograniczu francusko-niemieckim alzackiego miasta.
Omawianie współczesnej tematyki europejskiej poprzedził szereg zajęć, warsztatów o tematyce związanej z transformacją ustrojową sprzed 30 lat i jej wpływu na kształtowanie się integracji europejskiej. które odbyły się w Akademie Frankenwarte w niemieckim mieście Würzburg. Na bardzo szerokim tle zostały omówione wyniki tegorocznych wyborów do PE w poszczególnych państwach członkowskich. Zajęcia prowadzili specjaliści z zakresu stosunków międzynarodowych i europeistyki.
Uczestnicy seminarium odbyli też wycieczkę do „Point Alpha” na dawnej granicy niemiecko-niemieckiej.
Ciekawie, prowadzone według najnowszych metod zajęcia, przyczyniły się do dużej aktywności wszystkich uczestników seminarium. W trakcie trwania spotkania został zrealizowany krótki reportaż filmowy, który podobnie jak wypracowane materiały, będzie z czasem opublikowany na stronie internetowej Akademie Frankenwarte w Würzburgu.