top of page

Bezpieczne Bankowanie

12.11.br na zaproszenie Pani Dyrektor Magdaleny Mielczarek uczniowie liceum mogli skorzystać z prelekcji przygotowanej przez Dyrektora Banku Santander Pana Radosława Przybysza nt. Bezpiecznego Bankowania. Dyrektor poruszył kwestie jak zdobyć wiedzę, z którą ochronisz swoje pieniądze w internecie. Analizował z młodzieżą wiele nowych terminów. M.in. phishing to metoda polegająca na wysyłaniu fałszywych e-maili z załącznikami zawierającymi złośliwe oprogramowanie lub z linkami przekierowującymi na fałszywe strony internetowe. W ten sposób przestępcy chcą nakłonić Cię do ujawnienia Twoich danych, takich jak np. pesel, nr dowodu, adres, hasła, numery kart kredytowych i kont bankowych. Jak rozpoznać? Jeśli otrzymasz komunikaty z prośbą o ujawnienie danych osobowych, najczęściej za pośrednictwem poczty elektronicznej (np. podejrzane e-maile nadesłane z nieznanych adresów mailowych z linkami lub załącznikami wewnątrz wiadomości ), bądź stron internetowych (np. fałszywa strona logowania prosząca poza NIKiem i hasłem o inne dane) bądź czujny. Jak unikać zagrożenia? Nie ma lepszego sposobu na rozpoznanie, usuwanie i zapobieganie zagrożeniom typu phishing, niż zachowanie ostrożności oraz używanie antywirusa w swoim komputerze.Ponadto:

  • zwróć uwagę na adres e-mailowy, z którego otrzymujesz wiadomość. Zwykle e-maile phishingowe wysyłane są z adresów niemających nic wspólnego np. z firmą, której dany e-mail dotyczy,

  • nie otwieraj załączników oraz nie używaj linków z podejrzanych e-maili,

  • zwracaj uwagę na treść otrzymanego e-maila, zwykle e-maile phishingowe zawierają błędy, nieprawidłową składnię itp.

  • nie potwierdzaj transakcji, których Ty nie zlecałeś,

  • jeśli cokolwiek Cię zaniepokoi podczas procesu logowania lub podczas korzystania z bankowości elektronicznej przerwij rozpoczęty proces, skontaktuj się z bankiem oraz przeskanuj swój komputer.

Fałszywe aplikacje mobilne Co to jest? Fałszywe aplikacje mobilne to aplikacje podszywające się pod prawdziwą aplikację bankową. Niestety coraz częściej można na nie trafić również na oficjalnej stronie sklepu Google Play. Podczas instalacji taka aplikacja bardzo często prosi nas o wiele uprawnień np. dostęp do SMS-ów lub Internetu, co ma na celu przejęcie jak największej kontroli nad urządzeniem. Dodatkowo po jej uruchomieniu przestępcy próbują pozyskać nasze poufne dane np. login i hasło czy też nr karty. Jak rozpoznać? Nasza aplikacja bankowa ma ponad 1 mln pobrań oraz blisko 100 tysięcy opinii użytkowników. Przy pobieraniu każdej aplikacji warto zatem zwrócić uwagę na liczbę pobrań przez innych użytkowników, jak również przejrzeć więcej niż kilka opinii innych osób. Bardzo często jest tak, że inni użytkownicy, którzy dali się wcześniej nabrać, ostrzegają przed tym pozostałych. Jak sobie radzić? Przy pobieraniu aplikacji ze sklepu pamiętaj o zachowaniu poniższych zasad bezpieczeństwa:

  • nie instaluj aplikacji z linków nadesłanych smsem, poprzez komunikatory czy też pocztę elektroniczną,

  • jeśli już zainstalujesz aplikację, przyjrzyj się wymaganym przez nią uprawnieniom, bądź szczególnie ostrożny wobec programów chcących pobierać pliki z nieznanych źródeł,

  • jeśli zaniepokoi Cię chociaż jeden szczegół, lepiej nie instaluj danej aplikacji, a jeśli ją już zainstalowałeś, jak najszybciej ją odinstaluj i niezwłocznie skontaktuj się z bankiem.

Oszustwa internetowe Co to jest? Do najczęstszych oszustw internetowych należą oszustwa na aukcjach, sklepach mające na celu nakłonienie Cię do zakupienia i zapłacenia za coś, czego ostatecznie nie otrzymasz. Jak rozpoznać? Wiele oszustw internetowych może sprawiać wrażenie świetnych ofert. Zachęceni dobrą ceną niestety z ufnością klikamy w przesłane nam smsem lub e-mailem linki do dokonania płatności. Przykładem może być płatność za przesyłkę kurierską w celu dostarczenia bezpłatnego towaru wystawionego np. na portalu OLX. Link bardzo często prowadzi do fałszywej strony operatora płatności np. Dotpay, gdzie nieświadomi niczego przelewamy swoje pieniądze, a towar ostatecznie do nas nie trafia. Jak sobie radzić? Dokonując zakupów przez Internet ważne, abyś zawsze zachował zdrowy rozsądek – super oferty zdarzają się bardzo rzadko. Jednocześnie:

  • zawsze rób zakupy na legalnych stronach sklepów internetowych,

  • unikaj zakupów internetowych będąc w kawiarenkach internetowych, bądź innych miejscach publicznych,

  • czytaj komentarze i opinie innych klientów sklepu, w którym chcesz dokonać zakupu,

  • nie wpłacaj żadnych zaliczek na poczet otrzymania towaru w późniejszym terminie,

  • jeśli dany towar jest o połowę tańszy niż w trzech innych sklepach internetowych, lepiej nie dokonuj zakupów w tym miejscu – takie okazje trafiają się bardzo rzadko,

  • zwróć uwagę, czy transakcje są realizowane przez znanego operatora płatności, a następnie czy zostałeś przekierowany na właściwą stronę banku.


Polecane artykuły

Ostatnio dodane

bottom of page