Warsztaty naukowe dla liceów patronackich na Uniwersytecie Wrocławskim
19 listopada 2019 r., w ramach prac Zespołu ds. Młodzieży Wybitnie Uzdolnionej Uniwersytetu Wrocławskiego, uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Górze wzięli udział w warsztatach naukowych.
Pierwszy wykład, zatytułowany “Czy zdrowa dieta może zapobiegać chorobom cywilizacyjnym?”, odbył się na Wydziale Biotechnologii. Wygłosiła go dr Maria Stasiuk. Wykład ten poszerzył wiedzę uczniów na temat zdrowego odżywiania, norm żywieniowych oraz dostarczył wielu cennych wskazówek dotyczących skutków nieprzestrzegania omówionych zasad. Dr Stasiuk udzieliła także cennych rad dotyczących zrównoważonej diety tym, którzy po wykładzie mieli jeszcze wiele nurtujących ich pytań.
Następny wykład odbył się w Instytucie Filologii Angielskiej – wygłosiła go pani Olga Zygarowska – absolwentka Wydziału Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, biegła sądowa, weteranka wojenna wojny w Iraku, a także autorka książek kryminalnych. Dzięki opowieściom Pani Olgi, uczniowie mieli możliwość poznania spojrzenia na człowieka i jego zachowania z psychologicznego punktu widzenia. Psycholog opisywała również swoje doświadczenia z Misji PKW w Iraku w 2004 r. Uchyliła także rąbka tajemnicy dotyczącej procesu powstawania jej książek – Kryptonim Karp oraz Rufaro.
Ostatni wykład – szósty już z cyklu – o retoryce, prowadzony przez prof. Bogusława Bednarka, wzbudził jak zawsze wielkie zaciekawienie wśród słuchaczy. Profesor przedstawił nie tylko atuty perswazyjnej wypowiedzi, ale również (jako dodatek na zakończenie) rozmaite rodzaje inwektyw w mowach wielkich oratorów. Zgromadzone audytorium z przyjemnością wsłuchiwało się w słowa profesora. Nie brakowało również dużej dozy humoru! Na koniec cyklu wykładów uczestnicy wpisali się do księgi pamiątkowej Pana Profesora.
Klaudia: Wcześniej zdawało się nam, że mowa o retoryce może być jedynie długa i nudna. Na całe szczęście byliśmy w błędzie. Dzięki wykładowcy dowiedzieliśmy się, kiedy należy posługiwać się językiem potocznym, a kiedy oficjalnym, co wcale nie jest takie oczywiste jak mogłoby się komuś wydawać. Można być pewnym jednego: ten dzień zapamiętamy na długo! Kto wie, może to właśnie w tych salach będziemy siedzieć już za cztery lata.
Nicole: Gdy zobaczyłam uniwersytet i jego wnętrze, zrozumiałam, jak ciężko trzeba pracować, by znaleźć się w tym miejscu. Na początku myślałam, że będą to typowe wykłady. Gdy tylko się zaczęły – od razu zmieniłam zdanie. Dowiedziałam się wielu ciekawych i przydatnych informacji. Wykłady były prowadzone bardzo profesjonalnie, a przy tym naprawdę wciągające. Wiedziałam, że warto było jechać. Dziękuję każdemu z wykładowców za wspaniałe doświadczenia i wiedzę, jaką dzięki nim zdobyłam. Z wielką chęcią pojadę ponownie!
Klaudia: Jadąc na wykłady, nigdy nie sądziłam, że okażą się one tak ciekawe! W nietuzinkowy sposób przedstawiono namwiele naukowych faktów i co ważne, mieliśmy możliwość porozmawiania z wykładowcami na fascynujące nas tematy. Poznałam wspaniałych wykładowców, którzy urzekli mnie swoją osobowością i sposobem, w jaki przekazywali nam wiedzę.
Kacper: Wykłady były dla mnie wielką przygodą i okazały się bardzo wartościowe. Dowiedziałem się wielu ciekawych rzeczy z różnych dziedzin nauki i z pewnością wiedza ta inspiruje mnie do dalszego jej pogłębiania. W przyszłości, gdy tylko nadarzy się okazja skorzystania z możliwości bycia na tego typu wykładach, pojadę bez wahania!