VII Olimpiada „Solidarności” - eliminacje szkolne
- Tomasz Woźniczka
- 27 lis 2019
- 1 minut(y) czytania
We wtorek 26 listopada o godzinie 10:00 uczniowie z ponad 550 szkół w całej Polsce przystąpili do pierwszego etapu ogólnopolskiego konkursu „Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii”. Głównym organizatorem, cieszącego się z roku na rok coraz większym zainteresowaniem konkursu, jest Fundacja Centrum Solidarności. Olimpiada składa się z trzech etapów i skierowana jest do uczniów II klas liceów i III klas techników. W eliminacjach szkolnych uczestnicy mogą sprawdzić swoją wiedzę z najnowszej historii kraju lat 1970-1990. Z każdej szkoły dwoje uczestników z najwyższą liczbą punktów z egzaminu zostanie zakwalifikowanych do etapu wojewódzkiego konkursu, który odbędzie się w marcu 2020 roku w 16 miastach wojewódzkich. Najlepsi z nich powalczą o stypendia naukowe i indeksy na studia w trakcie finału VII edycji, który odbędzie się w czerwcu 2020 roku w Szczecinie.
W Liceum Ogólnokształcącym w Górze do eliminacji szkolnych przystąpili uczniowie z kl. IIc Anna Żmiejewska i Błażej Kordiak. Po rozwiązaniu testu składającego się z 25 pytań okazało się, że obydwoje uzyskali wymagany przez organizatorów limit punktów i awansowali do etapu wojewódzkiego Olimpiady. Przypomnijmy, że uczniowie LO uczestniczyli dotychczas we wszystkich edycjach konkursu.
Eliminacje przeprowadził oraz do udziału w konkursie licealistów zachęcił pan Tomasz Woźniczka, nauczyciel historii i wos.
Patronaty honorowe nad konkursem objęli Minister Edukacji Narodowej, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ośrodek Rozwoju Edukacji. Partnerami projektu są: Miasto Gdańsk, Instytut Pamięci Narodowej oraz Instytut Dziedzictwa Solidarności. Patronaty medialne nad VII edycją objęło: TVP Historia, Polska Press Grupa, Onet.pl, Tysol.pl i Radio Gdańsk.