Święto 3 Maja i Dzień Flagi
W tym roku święta majowe, Narodowe Święto Konstytucji 3 Maja oraz Dzień Flagi, w Liceum Ogólnokształcącym w Górze będą obchodzone, w zupełnie innej od dotychczasowej formie. Zgodnie z reżimem przepisów przyjętych na czas pandemii, zajęcia z uczniami już od 25 marca odbywają się zdalnie, co uniemożliwia zorganizowanie okolicznościowych akademii. Mając jednak na uwadze, jak ważne dla naszego narodu są to uroczystości, podjętych zostało szereg działań w celu przybliżenia istoty tych świąt.
W trakcie zajęć z historii, wiedzy o społeczeństwie oraz na godzinach wychowawczych, wykorzystując dostępne techniki nauczania, nauczyciele liceum zaprezentowali młodzieży najważniejsze treści związane z obchodami Dnia Flagi oraz Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja.
229 lat temu, dnia 3 Maja 1791 roku, na Zamku Królewskim w Warszawie można było usłyszeć gromko brzmiące głosy: „Wiwat Król kochany, Wiwat Sejm, Wiwat Naród, Wiwat wszystkie Stany!!!” Tłumy warszawiaków będących wtedy na placu zamkowym z niebywałą radością przyjęły wieść o tym, że po prawie 3 latach obrad Sejmu zwanego Wielkim, została przyjęta Ustawa Rządowa, zwana popularnie Konstytucją Majową. Był to dziejach naszego państwa niezwykle istotny dokument. Wprowadzał on bowiem wiele postępowych reform, które leżały w interesie całego narodu, bez względu na różnice stanowe.
My Polacy pamiętamy o tym wydarzeniu. Co prawda były to czasy gdy Rzeczpospolita chyliła się ku upadkowi, mimo to znaleźli się odważni i kochający ojczyznę ludzie, którzy chcieli kraj wzmocnić i zapobiec utracie niepodległości. Rozumieli, że tylko dzięki ustanowieniu wielu zmian o charakterze ustrojowym, można było tego dokonać.
Narodowe Święto Konstytucji 3 Maja zostało ustanowione w 1919 roku, wkrótce po tym jak Polska odzyskała niepodległość. Obchodzone jest w ramach upamiętnienia uchwalenia Konstytucji w 1791 roku. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie (po amerykańskiej) ustawa zasadnicza regulującą ustrój prawny państwa.
Po II wojnie światowej zwyczaj obchodów powrócił i trwał aż do 1946 roku. Wtedy doszło do masowych demonstracji studenckich i w efekcie władze komunistyczne zabroniły organizowania obchodów święta 3 maja. Ostatecznie18 stycznia 1951 roku władze PRL zniosły Święto Konstytucji 3 Maja. Dopiero ustawą z dnia 6 kwietnia 1990 roku przywrócono Święto Narodowe Trzeciego Maja. Wówczas odbyły się też uroczyste obchody na Placu Zamkowym w Warszawie.
Tego dnia obchodzimy również święto kościelne Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, kultywowane w naszym kraju od 1920 roku.
Natomiast 2 maja obchodzimy w Polsce Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej. Flaga jest znakiem symbolizującym suwerenność państwową lub narodową. Jej wygląd zwykle nawiązuje do tradycji historycznej państwa. Polska flaga składa się z dwóch równych, poziomych pasów - białego i czerwonego. Oficjalnie została uznana za symbol narodowy w 1919 roku, po latach zaborów, w rok po uzyskaniu przez Polskę niepodległości. Same barwy - biel i czerwień - już wcześniej były uznawane za narodowe.
Święto Flagi postanowiono obchodzić dnia 2 maja z kilku ważnych powodów. Za czasów PRL-u to właśnie w tym dniu ściągano flagi po Święcie Pracy 1 maja w całym kraju, aby nie wisiały podczas Święta Konstytucji. Dodatkowo 2 maja 1945 r. biało-czerwone flagi zawieszone zostały przez polskich żołnierzy w Berlinie na Kolumnie Zwycięstwa oraz na Reichstagu. W tym samym dniu obchodzone jest również Święto Polonii i Polaków za granicą.
Święto zostało ustanowione w Polsce 20 lutego 2004 r. a obchodzone 2 maja tego samego roku. Początkowo pojawiały się różne propozycje zmiany nazwy jak np. Dzień Orła Białego, który nawiązywałby do godła Polski, jednak pozostano przy pierwszej propozycji. W drugim dniu maja w Polsce organizowanych jest wiele uroczystości związanych z tematyką flagi.
Głównym propagatorem Święta Flagi był Prezydent RP śp. Lech Kaczyński, który zaczął nosić w tym dniu kokardę narodową, a po nim jego następcy, Bronisław Komorowski i Andrzej Duda.
Jak prawidłowo powiesić flagę?
- W przypadku zwykłego, pionowego masztu - flaga Polski musi być powieszona białym kolorem do góry
- Jeśli flaga zawieszona zostanie na drzewcu i będzie zwisać poziomo lub pod kątem - biały kolor musi znajdować się na "wierzchu" (czerwony od strony ściany);
- Używamy flag biało-czerwonych, bez dodatkowy symboli, jak orzeł czy herb (są zarezerwowane dla instytucji);
- Jeśli wieszamy też flagi innych państw: w przypadku dwóch flag polska flaga ma być po lewej stronie, jeśli są trzy flagi - polska ma być pośrodku,
- Polska flaga musi być czysta i zadbana.