top of page

75. rocznica zakończenia II Wojny Światowej

„Wolność jest człowiekowi dana i zadana,

by ukazywała prawdę o dobru.”

Jan Paweł II

8 maja 1945 roku - dokładnie 75 lat temu - zakończyła się II wojna światowa w Europie.

Ofensywa radziecka od wschodu i działania wojsk amerykańskich i brytyjskich od zachodu, trwająca od połowy 1944 roku, zmusiła w końcu Niemców do kapitulacji. Podpisany akt bezwarunkowej kapitulacji Niemiec definitywnie kończył działania wojenne.

W dzieło zwycięstwa wpisują się też Polacy, dzielnie walczący w formacjach zbrojnych u boku aliantów zachodnich jak i wojsk radzieckich.

Wojsko Polskie było ósmą co do liczebności armią aliancką, nasi żołnierze walczyli na wszystkich frontach tej wojny, w tym: broniąc Polski w 1939, walcząc pod Narwikiem, we Francji i w Bitwie o Anglię 1940, w Afryce 1941-1942, na froncie wschodnim od 1943, pod Monte Cassino, Ankoną, Falaise, Arnhem 1944, wyzwalając Bolonię oraz biorąc udział w zdobyciu Berlina 1945.

Od 2014 roku 8. maja obchodzimy Narodowy Dzień Zwycięstwa. Święto ustanowione zostało – jak głosi ustawa – „w celu upamiętnienia zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami”.

Z powodu pandemii koronawirusa obchody 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej w skali kraju, będą mieć skromniejszy charakter niż wcześniej planowano. Częściowo przeniosą się też do sieci.

Z inicjatywy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego odbędzie się dzisiaj międzynarodowa konferencja online: "Brzemię zwycięstwa. II wojna światowa i jej skutki z perspektywy 75 lat od jej zakończenia”. Z uwagi na pandemię koronawirusa odbędzie transmitowana na żywo na YouTube i za pośrednictwem strony Muzeum Historii Polski na Facebooku.

Zainteresowani będą mieli także okazję obejrzeć 8 maja na kanale TVP Historia 50-minutowy program z dyskusją części uczestników konferencji, wzbogaconą materiałami filmowymi. Debatę telewizyjną poprowadzą Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski, i Piotr Legutko, dyrektor TVP Historia.

Konferencję objął honorowym patronatem prof. Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Zachęcam do obejrzenia konferencji!


Polecane artykuły

Ostatnio dodane

bottom of page