top of page

Niemcy i Polacy w dialogu w formie webinarium

We wtorek, 7 lipca 2020 r. odbyła się konferencja pod hasłem „Polacy i Niemcy w dialogu. 75. rocznica zakończenia II wojny światowej, globalna pandemia koronawirusa i stosunki polsko-niemieckie”.

Ponieważ w tym roku odbywające się cyklicznie seminarium „Niemcy i Polacy w dialogu” nie może się niestety odbyć, to w zaistniałej sytuacji zostało zorganizowane wirtualne spotkanie z zainteresowanymi tematyką osobami w ramach polsko-niemieckiego webinarium. Konferencja mogła się odbyć dzięki współpracy z warszawskim biurem Fundacji im. Friedricha Eberta i Akademie Frankenwarte z Würzburga.

W webminarium wziął czynny udział Tomasz Woźniczka, nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie Liceum Ogólnokształcącego w Górze.

Spotkanie, którego moderatorem była Stephanie Böhm – prezes Akademie Frankenwarte, rozpoczęło się o godz. 18 i trwało dwie godziny. Główny referat tego wieczoru wygłosił dyrektor biura Fundacji dr Ernst Hillebrand. Następnie odbyła się dyskusja tłumaczona symultanicznie na obydwa języki. Niemiecki prelegent to znany politolog, od czerwca 2018 r. kieruje warszawskim biurem Fundacji im. Friedricha Eberta.

W 2020 roku nie brakuje ważnych okazji, aby dalej konstruktywnie kształtować stosunki polsko-niemieckie w zjednoczonej Europie. Obchody75. rocznicy II wojny światowej mogły odbyć się jedynie w warunkach izolacji. Pandemia koronawirusa zmusza nas, jak powiedział prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier w swoim wystąpieniu w dniu 8 maja 2020 r., „abyśmy składali hołd pamięci w samotności –rozdzieleni z tymi, którzy są dla nas ważni i którym jesteśmy wdzięczni”. W Polsce, w Niemczech i w UE jest wiele nierozwiązanych problemów. Wskutek aktualnego kryzysu wydają się one jednak schodzić na dalszy plan. Jaki będzie wpływ niedawnego zamknięcia granic na stosunki polsko-niemieckie, nie tylko na obszarach przygranicznych, ale też poza nimi?

Podczas webinarium zostały poruszone też inne istotne z punktu widzenia obydwu narodów tematy. Zwrócono uwagę na postrzeganie Polski i Polaków w Niemczech w ostatnim czasie. Pewną część dyskusji poświęcono na omówienie sposobów radzenia sobie z pandemią koronawirusa w obydwu krajach. Zwrócono uwagę na wpływ pandemii na stan gospodarki w obydwu państwach. Pojawiły się też inne kwestie m.in. aktualne relacje polsko-niemieckie, kwestie edukacyjne czy też „gorący” dla Polaków temat wyborów prezydenckich.

Spotkanie było niezwykle sprawnie zorganizowane i mimo, że ograniczony czas nie pozwolił na omówienie wszystkich kwestii, to i tak wszyscy uczestnicy byli bardzo zadowoleni z przeprowadzonej wymiany poglądów.


Polecane artykuły

Ostatnio dodane

bottom of page