Narodowe Czytanie 2020
W około 3 tys. miejsc na terenie całego kraju, w tym w 150 miejscach za granicą, w ramach „Narodowego Czytania” pod patronatem Pary Prezydenckiej odbyła się w sobotę 5 września prezentacja dramatu „Balladyna” Juliusza Słowackiego. – „Wierzę, że w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie, kiedy razem pokonujemy epidemię, wspólna lektura klasyki polskiej literatury jeszcze silniej nas zjednoczy, przynosząc wiele czytelniczej satysfakcji i ponownie łącząc w przekonaniu o doniosłości dzieł naszych największych pisarzy – napisał Prezydent RP Andrzej Duda w liście zachęcającym do współtworzenia akcji.
Akcja „Narodowe Czytanie” po raz pierwszy została zorganizowana przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego w 2012 roku wspólną lekturą naszej narodowej epopei „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza. W kolejnych latach odbyło się czytanie m.in. dzieł Aleksandra Fredry, „Trylogii” Henryka Sienkiewicza, „Lalki” Bolesława Prusa, „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego czy „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego.
„Balladyna” Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.
Mieszkańców powiatu górowskiego na uroczystość „Narodowego Czytania” do Domu Kultury zaprosili: pani Anna Kolibek - Starosta Górowski i pani Irena Krzyszkiewicz – Burmistrz Góry.
Zebrana w sali widowiskowej DK w Górze publiczność miała przyjemność obejrzeć wielowątkowe i monumentalne widowisko sceniczne oparte na tegorocznej lekturze „Balladyny”.
Na początku dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Górze pani Magdalena Mielczarek i dyrektor Biblioteki Miejskiej w Górze pani Danuta Biernacka przywitały niezwykle serdecznie przybyłych na uroczystość zaproszonych gości. Następnie po wystąpieniach Starosty Górowskiego i Burmistrza Góry publiczność i artyści obejrzeli fragment nagrania telewizyjnego z udziałem pary prezydenckiej.
W kolejnej odsłonie uroczystości informacje o Juliuszu Słowackim związane z powstaniem jego dramatu przedstawiła pani Ewelina Waląg, a ciekawostki o jej oryginalnych inscenizacjach i ponadczasowym przesłaniu zaprezentował pan Maciej Kostyk.
Zasadniczą część uroczystości wypełniła prezentacja fragmentów „Balladyny” Juliusza Słowackiego. Poszczególne akty dramatu zaprezentowali uczniowie z Zespołu Szkół w Górze, natomiast w role lektorów wcielili się uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Górze (Kacper Trzpil, Klaudiusz Zieliński). Część artystyczną wzbogaciła tematyczna oprawa muzyczna. Piosenkę „Łatwo uwierzyć” z repertuaru Renaty Przemyk wykonała pani Alicja Sajdak, nauczycielka j. angielskiego w LO w Górze.
Kulturalną ucztę przygotowali nauczyciele Liceum Ogólnokształcącego i Zespołu Szkół w Górze, a poszczególne fragmenty utworu zaprezentowali uczniowie obydwu szkół.
Na zakończenie wszystkim organizatorom i uczestnikom górowskiego „Narodowego Czytania” zostały złożone gorące podziękowania i symboliczne czerwoną różę.
Spektakl odbył się w pięknej scenografii, ponadto przed wejściem do sali widowiskowej miała miejsce wystawa o historii „Narodowego Czytania” oraz wystawa poświęcona Juliuszowi Słowackiemu i „Balladynie”. Znajdowało się stanowisko, gdzie każdy, kto przyniósł egzemplarz „Balladyny” mógł otrzymać pamiątkową pieczęć w książce.
Tegoroczne „Narodowe Czytanie” przeszło do historii, ale już za rok znów odbędzie się kolejna 10. edycja, tym razem będzie utwór o innym charakterze „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.
Fot. Gmina Góra, Powiat Góra