„Stanowczo, łagodnie bez lęku – czyli?…………….. asertywnie”
Jak być asertywnym? Odpowiedź na to pytanie można znaleźć na warsztatach prowadzonych przez pedagoga szkolnego Alinę Borzym. Przekonali się o tym uczniowie i uczennice z klasy IIa4 i IIb4 Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza w Górze. Mieli oni okazję doświadczyć na własnym przykładzie w jaki sposób asertywnie reagować na krytykę i atak, jak przyjmować uwagi pozytywne i negatywne. Na kolejnych zajęciach on –line doświadczą jak wyrażać gniew w sposób asertywny oraz nauczą się sztuki odmawiania.
Bycie asertywnym oznacza swobodne wyrażanie własnej opinii, krytyki, potrzeb, a także umiejętność odmawiania. Asertywność to używanie bezpośredniej, otwartej i uczciwej komunikacji w relacjach
z ludźmi. Działanie asertywne pomaga zachować uczciwość w relacjach, daje poczucie kontroli nad swoim życiem i poprawia zdolność do podejmowania decyzji.
Asertywność leży pomiędzy agresją a uległością i jest swego rodzaju złotym środkiem.
Wiedział już o tym rzymski poeta wszech czasów – Horacy (ur. w 65 r. p.n.e.), a jego filozofia życiowa przetrwała do dzisiaj i nadal pozwala nam czerpać z tej mądrości.
Podczas warsztatów młodzież doszła do wniosku, że asertywność jest o tyle wspaniałą cechą, że im większą wykazujesz się asertywnością, tym większym szacunkiem darzą cię inni.
Co nam daje asertywność?
Wiarę we własne siły i pewność siebie.
Umiejętność kierowania własnym życiem.
Większą odpowiedzialność za własne czyny.
Lepsze gospodarowanie czasem.
Pozytywny wpływ na otoczenie.
Jeżeli człowiek kontaktując się z innymi nie zdecyduje się na samodzielne określenie swoich praw, inni – z konieczności – określą za niego jego rolę. A wówczas przestanie on być sobą.