top of page

Pamiętamy o zmarłych

Liceum Ogólnokształcące w Górze w obecnym roku szkolnym przystąpiło do akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”.

- „Zbliżają się dni, w których w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych. Porządkujemy groby i zapalamy znicze. Wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. Pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań” – napisał w liście do dyrektorów Minister Edukacji Narodowej zapraszając do udziału w akcji.

Minister edukacji odniósł się do najważniejszych tegorocznych rocznic i tego, jak istotna jest pamięć o nich. - „Chciałbym, aby w roku ważnych wydarzeń – 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej i 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego – uwrażliwić młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności” - podkreślił szef MEN.

W Liceum Ogólnokształcącym od wielu lat kultywuje się pamięć o zmarłych nauczycielach i ważnych postaciach, które „złotymi zgłoskami” zapisały się w historii z ziemi górowskiej.

Ze względu na zagrożenie epidemiczne, w tym roku akcja miała nieco innych od poprzednich wymiar. W zastępstwie uczniów pracownicy szkoły udali się na górowskie nekropolie aby zapalić znicze i złożyć wiązanki kwiatów na grobach zmarłych nauczycieli i pracowników Liceum Ogólnokształcącego w Górze. Złożyli też kwiaty i zapalili znicz na grobie pani Władysławy Świętorzeckiej, znanej w środowisku lokalnym działaczki podziemia niepodległościowego.

Był to dzień pełen zadumy i refleksji nad przemijaniem i wartościami ponadczasowymi, takimi jak pamięć i szacunek. Tradycja święta zmarłych choć smutna, to właśnie z tych względów jest niezwykle wartościowa.




Polecane artykuły

Ostatnio dodane

bottom of page